Voliči v župných voľbách vystavili vysvedčenie siedmim mestským poslancom

Do krajského zastupiteľstva kandidovali aj siedmi poslanci ružomberského mestského zastupiteľstva. Zvolení boli až štyria, dvaja totálne pohoreli.

Medzi 29 ružomberskými kandidátmi do zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) figurovali aj siedmi poslanci Mestského zastupiteľstva Ružomberok. Rok pred komunálnymi voľbami sa tak vystavili hodnoteniu voličov.

Kým štyria majú dôvod oslavovať a jeden môže byť aspoň čiastočne spokojný, dvaja kandidáti vládnych strán úplne prepadli.

Suverénom volieb v ružomberskom okrese aj v samotnom meste Ružomberok sa stal Karol Javorka, ktorý kandidoval ako nezávislý. Napriek osočujúcej kampani získal jednoznačne najvyšší počet hlasov – ako jedinému sa mu podarilo prekročiť päťtisícovú hranicu. Jeho podpora v meste a v obciach bola pritom pomerne vyrovnaná.

Na druhom mieste sa umiestnil ružomberský viceprimátor Michal Slašťan (KDH) z kandidátky pravicových strán, ktorého výrazne potiahli hlasy získané v obciach. To isté platí aj o jeho straníckom kolegovi Jánovi Bednárikovi.

Na mestskej úrovni však oboch kandidátov pravicovej koalície preskočil nezávislý Ľubomír Kubáň, ktorý v Ružomberku získal po Karolovi Javorkovi druhý najvyšší počet hlasov.

Na piatom mieste sa v meste umiestnil ďalší kandidát pravicovej koalície Ivan Rončák (OĽaNO). Keďže v obciach získal len necelú tisícku hlasov, v celkovom súčte ho predbehol starosta Liptovskej Štiavnice Dušan Lauko (SNS), ktorý sa stal piatym a zároveň posledným zástupcom ružomberského okresu v zastupiteľstve ŽSK.

Naopak, úplne pohoreli kandidáti vládnych strán Martina Camberová (SMER-SD) a Tibor Lauko (SNS). Obaja poslanci mestského zastupiteľstva získali len čosi cez tisíc hlasov. Prekvapujúcim je najmä výsledok Tibora Lauka, ktorý napriek masívnej kampani získal v samotnom meste len päťsto hlasov.

Foto – autor

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.