Ružomberčania volia do župy najmä KDH a SNS. Smer a nezávislí zakaždým pohoreli

Voľby do VÚC sa pomaly blížia. Pozreli sme sa, kto každý chce zastupovať náš okres a ako to vyzeralo v minulosti.

Do zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja kandiduje spolu 377 záujemcov. Presne 261 z nich sa nachádza na kandidátkach 16 politických strán, 116 vstupujú do volebného zápasu ako nezávislí. Keďže zastupiteľstvo má 57 miest, šancu uspieť má približne každý siedmy kandidát.

Za volebný obvod číslo 8, teda za ružomberský okres, sa o pozíciu župného poslanca uchádza 29 kandidátov – deviati ako nezávislí, zvyšní ako stranícki kandidáti. Keďže pre Ružomberok je vyhradených päť kresiel, uspieť môže zhruba každý šiesty. O výsledkoch už 4. novembra rozhodne približne 50-tisíc právoplatných voličov evidovaných v našom okrese.

Županom chce byť jeden Ružomberčan

Každé voľby sú, prirodzene, najmä o predsedníckej stoličke. Do kresla žilinského župana si chce zasadnúť deväť kandidátov. Viac ich kandidovalo len v úplne prvých voľbách do VÚC v roku 2001, kedy ich bolo až 19.

V doterajších piatich župných voľbách neboli Ružomberčania v súboji o županské miesto príliš aktívni. Okrem prvých volieb v roku 2001, vzišli z nášho okresu len dvaja kandidáti. Pred štyrmi rokmi kandidoval Ružomberčan Ivan Pavlisko (Kotleba – ľudová strana naše Slovensko), teraz to skúsi Stanislav Pirošík (Vzdor – strana práce, KSS) z Valaskej Dubovej.

Zoznam kandidátov na predsedu

 1. Juraj Blanár, Ing., 51 r., predseda Žilinského samosprávneho kraja, Žilina, Smer – sociálna demokracia
 2. Peter Cibulka, Mgr., 35 r., dramaturg a manažér, Žilina, nezávislý kandidát
 3. Kristián Hoffmann, Mgr., 40 r., prírodovedec, geograf, Žilina, Strana zelených Slovenska
 4. Erika Jurinová, Ing., 46 r., poslankyňa NR SR, Nižná, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Nova
 5. Anton Martvoň, Mgr., PhD., 37 r., právnik a vysokoškolský pedagóg, Dolný Kubín, nezávislý kandidát
 6. Ján Mikolaj, prof., Ing., CSc., 64 r., univerzitný profesor, Žilina, Slovenská národná strana
 7. Marián Murín, 50 r., starosta obce, Mútne, nezávislý kandidát
 8. Stanislav Pirošík, 29 r., projektový manažér technických izolácií, Valaská Dubová, Vzdor – strana práce, Komunistická strana Slovenska
 9. Peter Sagan, 33 r., asistent poslanca NR SR, Žilina, Kotleba – ľudová strana naše Slovensko

Zdroj: zilinskazupa.sk

Dominuje KDH

V minulosti sa v okrese darilo najmä KDH, za ktorým s výrazným odstupom nasleduje SNS. Naopak, SMER-SD, ktorý v poslednom období dominuje v parlamentných voľbách, rovnako ako nezávislí kandidáti, v Ružomberku takmer vždy pohoreli.

V doterajších piatich krajských voľbách KDH získalo až 14 z celkovo 19 poslaneckých kresiel určených pre Ružomberok. Aj v končiacom volebnom období nás v Žiline zastupovali štyria členovia KDH, ktoré pred štyrmi rokmi kandidovalo v koalícii s SaS, Most-Híd a SDKÚ-DS. Jána Bednárika, Stanislava Bellu, Petra Cabana a Michala Slašťana dopĺňal Dušan Lauko z SNS.

Podobná koalícia pravicových strán ide do volieb aj teraz. Most-Híd, ktorý na celonárodnej úrovni prebehol k Smeru, nahradili Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). SDKÚ, ktoré prakticky zaniklo, vystriedala Občianska konzervatívna strana (OKS) a Lipšicova Nova.

„Predsedníctvo KDH vyhodnotilo súčasnú situáciu zrejme tak, že väčší predpoklad úspechu je pri kandidatúre v širšej koalícii,“ uvažuje ružomberský viceprimátor a kandidát na poslanca Michal Slašťan.

Už dnes je isté, že identická zostava nás v krajskom zastupiteľstve nebude zastupovať – Stanislav Bella sa totiž rozhodol už nekandidovať. Navyše, v spomínanej pravicovej koalícii sa KDH rozhodlo partnerom prenechať až dve miesta. S Bednárikom, Cabanom a Slašťanom tak kandidujú aj Ivan Rončák (OĽaNO) a Ľudovít Beťko (SaS).

„Tieto strany, aj napriek niektorým prirodzeným programovým rozdielom, dokážu nájsť spoločnú reč a v mnohých názorových veciach sa zhodnúť a spolupracovať. Predovšetkým nás spája to, že sme protikorupčná alternatíva k súčasnému vládnemu zlepencu, s odbornými a morálnymi predpoklad zmeniť veci k lepšiemu,“ vysvetľuje dôvody spoločnej kandidátky Ľudovít Beťko.

SNS ide samostatne

Plnú päťčlennú kandidátku sa rozhodla postaviť SNS, ktorá počas uplynulých štyroch volebných období mala v krajskom zastupiteľstve štyroch zástupcov.

Jedným z kandidátov je ružomberský mestský poslanec Tibor Lauko. Do mestského zastupiteľstva sa dostal ešte ako nezávislý, do krajského však kandiduje už v straníckom tričku. „Pri rozhodovaní som dúfal v podporu perspektívnej, teraz už aj parlamentnej strany, a teda vo väčšie možnosti, oproti pozícií nezávislého poslanca. Aj keď s niektorými vyjadreniami  lídrov SNS sa celkom nestotožňujem, samotné smerovanie strany je mi blízke,“ zdôvodňuje Lauko.

Za SNS už po piatykrát kandiduje aj ďalší Lauko – Dušan. Starosta Liptovskej Štiavnice neuspel len pri prvom pokuse. „Piatykrát kandidovať som sa rozhodol na základe skúseností, ktoré mám ako poslanec VÚC, a tiež, aby som pomohol nášmu regiónu pri získaní aktivít, ktoré by posilnili náš okres,“ odpovedá Lauko.

Ďalším rekordérom je ružomberský viceprimátor Slašťan, ktorý v doterajších štyroch voľbách zakaždým uspel. Dvakrát dokonca ako najúspešnejší kandidát z okresu. Po dvoch neúspešných pokusoch o pozíciu primátora, a tiež o post poslanca Národnej rady SR, síce vyhlásil, že s politikou končí, no pre župné voľby to neplatí.

„Za týmto vyjadrením si stojím, no keďže ma Okresná rada KDH v primárnych voľbách navrhla a schválila za kandidáta na post krajského poslanca, poverenie som prijal. Možno neskromne som presvedčený, že župnú problematiku ovládam pomerne dobre a myslím si, že môj rukopis za tie roky na tejto práci aj cítiť,“ zdôvodňuje svoje rozhodnutie Michal Slašťan.

Čierny Peter ostáva v rukách Smeru a nezávislých

Na rozdiel od KDH a SNS sa v Ružomberku prekvapivo nedarí bodovať v súčasnosti najúspešnejšej politickej strane SMER-SD. V doterajších štyroch voľbách Ružomberčania nezvolili jej kandidáta ani raz. Možno aj preto Smer nevysiela do aktuálnych volieb piatich, ale len troch kandidátov. Dvoch z nich sme oslovili, ale do uzávierky sa nevyjadrili.

Niečo podobné platí aj o nezávislých kandidátoch. Ich cesta z Ružomberka do župného parlamentu je zatiaľ zarúbaná. Presekal ju zatiaľ iba Juraj Čech v roku 2001, keď zastával pozíciu ružomberského primátora.

V posledných voľbách tesne pred cieľom zostali Milan Frič či Ľubomír Kubáň, ktorému ako prvému náhradníkovi chýbalo 228 hlasov.

„Svojou kandidatúrou chcem posilniť pozíciu nezávislých poslancov v komunálnej politike. Bol by som veľmi rád, keby z nášho kvarteta boli úspešní minimálne dvaja kandidáti,“ hovorí Kubáň o spoločnej kandidátke štyroch nezávislých poslancov.

Za povšimnutie stojí aj skutočnosť, že zo šiestich politických zoskupení, ktorých kandidáti sa uchádzajú o zvolenie v ružomberskom okrese, až polovica patrí k extrémnej pravici či ľavici.

 

Zoznam kandidátov na poslancov vo volebnom obvode č. 8 (Ružomberok)

 1. Martin Baran, Ing., 43 r., starosta obce, Bešeňová, nezávislý kandidát
 2. Ján Bednárik, Ing., 50 r., vodohospodár, Ružomberok, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Nova
 3. Ľudovít Beťko, Ing., 36 r., projektant stavieb, Ružomberok, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Nova
 4. Juraj Bobek, 52 r., starosta obce, Martinček, Slovenská národná strana
 5. Michal Buchta, 29 r., asistent poslanca NR SR, Ružomberok, Kotleba – ľudová strana naše Slovensko
 6. Peter Caban, Ing., 59 r., námestník riaditeľa Správy povodia horného Váhu Ružomberok, Ľubochňa, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Nova
 7. Roman Camber, Ing., 34 r., riaditeľ ÚPSVaR, Lisková, Slovenská národná strana
 8. Martina Camberová, Mgr., 31 r., právnička, Ružomberok, Smer – sociálna demokracia
 9. Ivan Fábry, Ing., 58 r., manažér, Ludrová, nezávislý kandidát
 10. Milan Frič, Mgr., 52 r., starosta obce, Liptovské Sliače, nezávislý kandidát
 11. Ivan Gregor, 45 r., pracovník pohrebnej služby, Ružomberok, Komunistická strana Slovenska
 12. Branislav Hrbček, 45 r., starosta obce, Lúčky, Slovenská národná strana
 13. Pavol Hurák, 35 r., mestský policajt, Ružomberok, Kotleba – ľudová strana naše Slovensko
 14. Albín Husarčík, Ing., 57 r., starosta obce, Liptovská Lúžna, Smer – sociálna demokracia
 15. Karol Javorka, MUDr., PhD., 40 r., lekár, Ružomberok, nezávislý kandidát
 16. Gustáv Kapina, 53 r., invalidný dôchodca, Ružomberok, Kotleba – ľudová strana naše Slovensko
 17. Zdenka Klinková, Ing., PhD., 54 r., daňová poradkyňa, Liptovská Teplá, nezávislá kandidátka
 18. Ľubomír Kubáň, JUDr., 42 r., právnik, Ružomberok, nezávislý kandidát
 19. Dušan Lauko, 57 r., starosta obce, Liptovská Štiavnica, Slovenská národná strana
 20. Tibor Lauko, 57 r., vedúci autoservisu, Ružomberok, Slovenská národná strana
 21. Ivan Pavlisko, Mgr., 71 r., umelec, Ružomberok, Kotleba – ľudová strana naše Slovensko
 22. Stanislav Pirošík, 29 r., projektový manažér technických izolácií, Valaská Dubová, Vzdor – strana práce
 23. Ivan Rončák, Mgr., PhD., 38 r., politológ, Ružomberok, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Nova
 24. Ľubomír Sidor, Ing., 47 r., vodohospodár, Švošov, nezávislý kandidát
 25. Michal Slašťan, Ing., 60 r., zástupca primátora, Ružomberok, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Nova
 26. Vladimír Šimalčík, 61 r., starosta obce, Liptovská Teplá, nezávislý kandidát
 27. Miroslav Štefček, Ing., 55 r., predseda Poľnohospodárskeho družstva Ludrová, Štiavnička, Smer – sociálna demokracia
 28. Ľubomír Turan, 59 r., zamestnanec TMR, Ružomberok, nezávislý kandidát
 29. Lucia Vozárová, Mgr., 37 r., pokladníčka, Ružomberok, Kotleba – ľudová strana naše Slovensko

Zdroj: zilinskazupa.sk

Titulná fotografia: Budova Žilinského samosprávneho kraja. Zdroj: zask.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.