Vydarené účinkovanie slovenských basketbalistiek na majstrovstvách Európy aj s ružomberskou stopou

Pre reprezentačného trénera Juraja Suju išlo pravdepodobne o posledný turnaj na lavičke Slovenska. Foto: Slovakbasket

Ženský národný tím obsadil na finálovom turnaji konečné 12. miesto.

Slovenská ženská basketbalová reprezentácia má za sebou úspešné účinkovanie na majstrovstvách Európy (ME), ktoré sa od 15. 25. júna uskutočnili v Slovinsku a Izraeli. Slovenky si postup na kontinentálny turnaj vybojovali v H-skupine, v ktorej obsadili 2. miesto za suverénnym Talianskom.

Zverenkyne Juraja Suju, ktorý pôsobí aj na lavičke MBK Ružomberok, v kvalifikácii podľahli iba hráčkam z Apeninského polostrova, zvyšné štyri stretnutia vyhrali, pričom dvakrát zdolali Švajčiarsko Luxembursko. Slovenské reprezentantky skončili v tabuľke druhých tímov na 2. priečke a zabezpečili si postup na majstrovstvá Európy.

Dvojitá ružomberská stopa

Slovenky ešte pred kontinentálnym turnajom čakala príprava, počas ktorej odohrali šesť súbojov. Počas prípravy postupne nastúpili zverenkyne Juraja Suju proti Izraelu, LotyšskuČesku, pričom vo všetkých prípadoch išlo o dvojzápasy. Slovenský ženský výber v týchto stretnutiach zaznamenal dve výhryštyri prehry.

Slovenské reprezentantky si na majstrovstvách Európy, na ktorých sa predstaviliD-skupine, postupne zmerali sily s MaďarskomSrbskom Tureckom. Na finálovom turnaji mal zastúpenie aj MBK Ružomberok zásluhou trénera Juraja Suju a kapitánky „Ruže“ Alexandry Buknovej.

Dve prehry s favoritmi

Úvodný zápas odohrali Slovenky proti favorizovanému Maďarsku. Slovenské reprezentantky držali krok s našim južným susedom tri štvrtiny, pričom na začiatku štvrtej periódy bol stav nerozhodný 55:55. Záverečnú časť hry ale slovenský národný výber nezvládol a prehral ju vysoko 14:34. Hráčky spod Tatier napokon podľahli maďarskému družstvu 67:89.

V druhom stretnutí nastúpili zverenkyne Juraja Suju proti silnému Srbsku. Favorit tento duel „vybavil“ už v prvej štvrtine, po ktorej viedol 30:12. Srbsko napokon zdolalo Slovensko hladko 90:52. Slovenky však napriek dvom prehrám v úvodných dueloch mali ešte šancu pomýšľať na postup zo skupiny, no vzhľadom na okolnosti nemali postupové tromfy vo svojich rukách.

Postup do vyraďovacích bojov

V záverečnom súboji v skupine zdolali slovenské hráčky po výbornom výkone Turecko 80:66. Keďže Maďarsko niekoľko hodín pred týmto stretnutím porazilo Srbsko 81:75, tak Slovenkám na postup zo skupiny postačila akákoľvek výhra.

Slovensko vďaka výhre postúpilo do osemfinále, v ktorom nastúpilo proti Nemecku. V úvodnom polčase sa zápas niesol vo vyrovnanom duchu. V tretej štvrtine si ale nemecké reprezentantky vytvorili 18-bodový náskok, čím položili základ svojho víťazstva. Nemecko napokon triumfovalo nad Slovenskom o 10 bodov – 79:69. Slovenský ženský výber ukončil svoju púť v osemfinále, čo možno považovať za úspech. Kapitánka MBK Ružomberok Alexandra Buknová zaznamenala na turnaji 4 body, 5 asistencií a 5 doskokov.

Posledný zápas Juraja Suju?

Slovenská basketbalová reprezentácia na turnaji obsadila napokon 12. miesto. Majsterkami Európy sa stali Belgičanky, ktoré vo finále zdolali Španielsko 64:58. Bronz získalo Francúzsko, ktoré porazilo v súboji o 3. miesto Maďarsko 82:68.

Pre ružomberského kormidelníka Juraja Suju išlo pravdepodobne o posledný duel na lavičke národného tímu, keďže po majstrovstvách Európy sa jemu a aj realizačnému tímu skončili kontrakty. Tréner Juraj Suja pre TASR zároveň povedal, že do výberového konania sa už neprihlási, ale zároveň nevylúčil možnosť pokračovania pri tíme.