Vzniká dokument o zosnulom rektorovi Zasępovi

Tento týždeň uplynul rok od smrti bývalého rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusza Zasępu. Mladí ružomberskí filmári pripravujú dokumentárny film o jeho živote.

Niekoľko desiatok ľudí sa v pondelok popoludní zišlo na ružomberskom cintoríne, aby si pri hrobe emeritného rektora a katolíckeho kňaza Tadeusza Zasępu pripomenuli prvé výročie jeho smrti. Okrem modlitieb nechýbal ani spev Zasępovej obľúbenej piesne Slovensko moje, otčina moja.

Z cintorína sa priatelia a známi zosnulého presunuli do jezuitského kostola, kde nasledovala svätá omša. „Chcel byť plodný nie pre včerajšok, ale pre dnešok a pre budúcnosť. Nechcel, aby Katolícka univerzita pripravovala mladých ľudí pre svet, ktorý by už neexistoval, ale pre svet, ktorý sa práve rodí. Chcel univerzitu ako znamenie, na ktoré by mladí ľudia pozerali s nádejou,“ povedal v kázni na Zasępovu adresu jezuita František Kovaľ.

Dôkazom, že životné posolstvo rektora Zasępu oslovuje zasahuje mladých ľudí, sú aj Matúš Demko a Jakub Krška. Dvojica mladých filmárov, z ktorých prvý menovaný pochádza z Černovej a druhý z Ružomberka, v týchto dňoch finalizujú dokumentárny film s názvom Pán rektor.


Teaser k filmu, spolu s internetovou stránkou panrektor.sk, zverejnili 18. septembra, v deň prvého výročia smrti rektora Zasępu.

„Bol človekom, ktorý veľa pracoval pre univerzitu, no keď sa rozhodol vzdať sa pozície rektora, dokázal aj v tichu a ústraní znášať svoju bolesť a zdravotné ťažkosti a obetovať ich pre tých, ktorí mu boli najmilší – pre študentov,“ konštatuje Matúš Demko, ktorý bol študentom a neskôr aj spolupracovníkom zosnulého rektora. „Ako rodák z poľských Radziechowic mal Ružomberok radšej ako mnohí Ružomberčania. Ako Poliak miloval Slovensko viac ako mnohí Slováci,“ domnieva sa mladý dokumentarista.

Film o osobnosti, ktorej mesto Ružomberok udelilo v marci 2016 čestné občianstvo, čerpá z archívnych materiálov, aktuálnych svedectiev a spomienok rodiny, priateľov a spolupracovníkov Tadeusza Zasępu. „Zažil som jeho veľké chvíle, ale stretli sme sa aj vtedy, keď bol veľmi zoslabnutý a starali sa o neho rehoľné sestry z ružomberskej komunity Milosrdných sestier sv. Vincenta. Až po jeho smrti som prišiel na to, že mám unikátne a jedinečné zábery, ktoré mapujú jeho šesťročné pôsobenie rektora na Katolíckej univerzite,“ vraví Jakub Krška, ktorý bol taktiež študentom zosnulého rektora.

Dokumentárny film bude mať premiéru v ružomberskom Kine Kultúra 17. novembra, v deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý je zároveň dňom študentstva.

Foto – panrektor.sk

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.