Začalo sa moratórium pred spojenými voľbami

Ilustračná fotografia. Zdroj: redakcia
Od polnoci zo stredy na štvrtok začalo plynúť volebné moratórium, počas ktorého je zakázané zverejňovať akékoľvek informácie o kandidátoch a viesť volebnú kampaň pred komunálnymi a regionálnymi voľbami.

Volebná kampaň pred spojenými voľbami do orgánov územnej samosprávy sa končí 48 hodín predo dňom konania volieb, teda v stredu 26. októbra o 00:00 hod. Od štvrtka 27. októbra začína plynúť volebné moratórium, ktoré trvá až do skončenia hlasovania v deň volieb.

,,Komunálne a krajské voľby sa uskutočnia v sobotu 29. októbra v skrátenom čase od 7:00 do 20:00 hod. Pôjde o historicky prvé spojené voľby na Slovensku,“ uviedlo Ministerstvo vnútra (MV) SR na sociálnej sieti.

Zákazy počas moratória a transparentné účty

Počas moratória nemôžu kandidujúce politické strany, hnutia, ich koalície a kandidáti viesť volebnú kampaň. Zakázané je aj zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky.

Zakazuje sa tiež zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách, koalíciách politických strán a kandidátoch v ich prospech alebo neprospech v periodických a neperiodických publikáciách, agentúrnom spravodajstve i v rozhlasovom a televíznom vysielaní a v rámci audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie.

Volebná kampaň sa oficiálne začala 10. júna 2022. Odvtedy mohli kandidáti a politické strany vkladať finančné prostriedky na transparentný účet. ,,Na úhradu nákladov na volebnú kampaň mohla politická strana použiť len finančné prostriedky vedené na osobitnom transparentnom účte v banke,“ informovalo ministerstvo.

To sa týka aj kandidátov na predsedu samosprávneho kraja, primátora mesta a starostu v obci nad 5-tisíc obyvateľov. Na transparentný účet bolo možné vkladať finančné prostriedky výlučne prevodom z iného účtu, teda nie v hotovosti.  Počas moratória už nemôžu byť prijaté finančné prostriedky na osobitný účet.

Bilbordy netreba strhávať a statusy je možné pridávať naďalej

Bilbordy a volebné plagáty, ktoré boli vylepené počas volebnej kampane, nie je potrebné odstrániť pred začiatkom volebného moratória. To neplatí pre videoreklamu na svetelnej reklamnej tabuli, ktorá nemôže byť zverejňovaná počas moratória.

Neplatené príspevky na sociálnych sieťach bude možné pridávať aj počas moratória. „Platená politická reklama na sociálnych sieťach, ako aj sponzorované príspevky sa počas moratória nesmú zobrazovať. Bezplatné statusy na sociálnej sieti sa za volebnú kampaň nepovažujú,“ doplnilo MV SR.

Moratórium sa vzťahuje aj na politickou reklamou olepené motorové vozidlá. ,,Podľa uznesenia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán je presun dopravných prostriedkov s kampaňovým vizuálom v čase volebného moratória zakázaný,“ dodalo na záver ministerstvo vnútra.

Zdroj: FB/Ministerstvo vnútra SR

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.