Záujemcovia si môžu dať v stredu skontrolovať vodu zo studne

Ilustračná fotografia. Zdroj: canva.com
Pri príležitosti Svetového dňa vody odborníci okrem analýzy poskytnú aj poradenstvo. Bližšie informácie o termínoch sú na webe Úradu verejného zdravotníctva.

Záujemcovia si môžu v stredu 22. marca nechať skontrolovať dusičnany a dusitany vo vode z ich studne. Bezplatné orientačné analýzy poskytnú Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) pri príležitosti Svetového dňa vody. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

„Dusičnany a dusitany sú najčastejšie prekračovanými chemickými ukazovateľmi v pitnej vode z individuálnych zdrojov (studní) a zo zdravotného hľadiska ich prekročenie nie je bezpečné, najmä pre malé deti. Pitná voda musí byť zdravotne bezpečná, to znamená, že jej krátkodobé ani dlhodobé a opakované používanie nesmie ohroziť zdravie ľudí,” ozrejmila.

O kvalitu vody vo vlastných studniach sa musia starať ich majitelia, ktorí by si ju v prípade jej používania na pitné účely mali nechať skontrolovať aspoň 2-krát do roka v akomkoľvek akreditovanom laboratóriu, ktoré poskytuje analýzy kvality pitnej vody (napríklad aj na ÚVZ SR alebo na niektorom z RÚVZ). „Naopak, kvalita vody z verejných vodovodov je priebežne kontrolovaná jej dodávateľmi i orgánmi verejného zdravotníctva,“ tvrdí ÚVZ.

Odborníci poradia aj v Liptove

Odborníci okrem analýzy poskytnú aj poradenstvo. Bližšie informácie o termínoch sú na webe ÚVZ SR. Pre celý Liptov zabezpečí odber približne 20 vzoriek od 8.00 do 10.00 h RÚVZ v Liptovskom Mikuláši v sídle na Ul. Ľ. Štúra 36. Tam poskytnú aj konzultačné služby do 9.00 do 14.00 hod. Telefonické poradenstvo poskytnú na číslach 044/5521278 a 0903 441095. Záujemcovia môžu požiadať aj o e-mailové poradenstvo na adrese: lm.hzp@uvzsr.sk

„Vo vymedzených časoch budú pracovníci jednotlivých úradov okrem orientačného vyšetrenia vzoriek vody zo studní verejnosti poskytovať aj odborné poradenstvo v oblasti zdravotnej bezpečnosti pitnej vody z verejných vodovodov a individuálnych vodných zdrojov, ochrany vlastných vodných zdrojov ako i ďalších problémov týkajúcich sa pitnej vody a jej významu pre zdravie človeka,“ uvádza ÚVZ na svojej webovej stránke.

Na stránke nájdete aj presný návod ako postupovať, ak máte záujem v rámci Svetového dňa vody 2023 o bezplatné orientačné vyšetrenie vzoriek vôd z individuálneho zdroja pitnej vody (studne) v ukazovateľoch dusičnany a dusitany. Zároveň je tam aj dotazník, v ktorom môžete vyjadriť osobný názor na kvalitu pitnej vody z verejných vodovodov a individuálnych vodných zdrojov. Online dotazník nájdete zverejnený TU.

Zdroj: ÚVZ SR, teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.