Zomrel folklorista Vojtech Littva

Život Vojtecha Littvu bol spojený s ľudovým tancom a hudbou liptovského regiónu.

Život Vojtecha Littvu (1940) bol spojený s ľudovým tancom a hudbou liptovského regiónu. Už ako malý chlapec tancoval v detskom národopisnom súbore B. Kubánkovej (1947 – 1955), ako tanečník pôsobil v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve  – SĽUK v Bratislave (1955 – 1957), vo Vojenskom umeleckom súbore (VUS) Jánošík v Brne (1960 – 1961), neskôr pracoval ako choreograf a tanečník až do roku 1993 vo Folklórnom súbore (FS) Sliačanka.

V roku 1962 obnovil činnosť folklórneho súboru v Ružomberku a pod novým názvom Liptov ho desiatky rokov umelecky rozvíjal. Bol jedným z prvých choreografov na Slovensku, ktorý spracoval pre folklórny súbor tematiku remeselníckeho a robotníckeho folklóru. Spolupracoval s mnohými folklórnymi súbormi na Slovensku (Gymnik, Považan, Partizán), v Česku (Jánošík) i v Maďarsku (Tatabánya).

Jeho choreografie získali významné ocenenia

Choreografie, ktoré Vojtech Littva vytvoril, získali najvyššie ocenenia vo svojich kategóriách a folklórne zoskupenia z nich v rôznych obmenách čerpajú dodnes. Ako jedinečný tanečný interpret obohatil sliačanske cifrovanie o „Vojtovu cifru“.

Podieľal sa na tvorbe rozhlasových a televíznych nahrávok, programov a hraných filmov, pripravoval a režíroval viaceré programy na folklórnych festivaloch vo Východnej, Detve i v Likavke. Spolupracoval pri tvorbe televíznych a rozhlasových programov aj hraných filmov (scénické obrázky Svadba, Pastiersky sviatok, Máje, Posledný tanec ondrejovský, Pastierske vinšovanie, Vynášanie Murieny a iných). FS Liptov pod jeho vedením súbor precestoval celý svet a preslávil slovenský folklór na zahraničných scénach.

Za svoju prácu získal mnoho ocenení, napríklad najvyššie ocenenia obce Liptovské Sliače, kde sa narodil a žil. Už v roku 1971 bol víťazom I. celoštátneho súťažného festivalu folklórnych súborov. Bol nositeľom Ceny primátora mesta Ružomberok (2013), Ceny Žilinského samosprávneho kraja (2020) i Medaily D. G. Licharda (2006). Vojtechovi Littvovi bola v rokoch 2013 a 2014 venovaná celoštátna súťaž Šaffova ostroha v kategórii A – tanečná osobnosť.

Významnému nositeľovi tradícií, vynikajúcemu tanečnému interpretovi, choreografovi a umeleckému vedúcemu Vojtechovi Littvovi poďakovalo za jeho celoživotnú neúnavnú prácu v oblasti folklóru a uchovávania ľudových tradícií aj mesto Ružomberok a primátor Ľubomír Kubáň na profile ružomberskej radnice na sociálnej sieti.

Zdroj: mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.