Blokáda pri Ružomberku ochromila cestnú dopravu

Desiatky protestujúcich zablokovali na troch cestných úsekoch okolo Ružomberka stovky cestujúcich z celého Slovenska.

Niektorí vulgárne nadávali, iní súhlasne prikyvovali, ďalší pýtali občerstvenie. Aj také boli reakcie vodičov, ktorí v piatok popoludní uviazli v kolónach pred Ružomberkom.

Tentoraz nešlo o zvyčajný „lievik“ pri Ivachnovej, ale o blokádu, ktorú zorganizovali starostovia a obyvatelia dolnoliptovských obcí, aby týmto spôsobom vyjadrili nespokojnosť s viaznucou výstavbou diaľnice a rýchlostnej cesty.

V Likavke zablokovali smer od Dolného Kubína, v Stankovanoch – Rojkove od Žiliny a v Liptovskej Osade od Banskej Bystrice.

Kolóna v Likavke. Foto – Ružomberský magazín/Peter Kravčák

Protestujúci Likavčania. Foto – Ružomberský magazín/Peter Kravčák 

„Som za takéto protesty, nech sa veci konečne pohnú dopredu,“ podporil protestujúcich vodič Miroslav z Dolného Kubína, ktorý uviazol v kolóne v Likavke. „Rozumiem im, ale radšej by mali ísť protestovať do Bratislavy pred parlament,“ pridal svoj názor Milan z Trstenej.

Veselej pätici, ktorá vystúpila z autobusu zo Zvolena, vynútená prestávka v Liptovskej Osade neprekážala. „Len organizátori protestu mohli pripraviť nejaké občerstvenie, aspoň dáke pivo,“ smial sa hovorca skupiny.

Vodička z Bratislavy sa na celú situáciu pozerala omnoho vážnejšie. „Takýmito protestami nič nedosiahnete. Myslím, že je to len predvolebná kampaň nejakých miestnych kandidátov,“ konštatovala asi 40-ročná pani.

Protestujúci v Liptovskej Osade. Foto – Ružomberský magazín/Anna Šenkeríková

Najviac protestujúcich sa zhromaždilo v Stankovanoch – Rojkove, kam ich prišlo viac ako 120. V Liptovskej Osade cestu blokovala necelá stovka a v Likavke približne 50 obyvateľov.

Podporiť ich prišiel aj ružomberský primátor Igor Čombor, ktorý opäť nešetril slovami kritiky na inštitúcie zodpovedajúce za výstavbu diaľnice. „Postoj ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti je väčším problémom, ako všetky prírodné komplikácie, ktoré sa zatiaľ pri výstavbe diaľnice vyskytli,“ povedal Čombor pre Ružomberský magazín.

Primátor zároveň zdôraznil, že obyvatelia dolného Liptova neostanú len pri protestných blokádach. „Rozbehli sme veľkú petičnú akciu, za ktorou stojí Iniciatíva stredné Slovensko. Pridávajú sa k nej primátori a stovky starostov z celého stredného Slovenska. Verím, že sa pod ňu podpíšu státisíce obyvateľov,“ apeloval ružomberský primátor.

Blokáda v Stankovanoch – Rojkove. Foto – Milan Široň

Svoju nespokojnosť neskrýval ani likavský starosta Marián Javorka. „Nech s nami kompetentní komunikujú. Nech príde niekto z ministerstva dopravy alebo z diaľničnej spoločnosti a vysvetlí nám, prečo výstavba stagnuje,“ uviedol Javorka a dodal: „Peniaze sú, pozrime sa na desaťmiliónové odmeny, ktoré išli medializovaným právnickým spoločnostiam. Len treba tieto finančné prostriedky používať s rozumom.“

Podľa protestujúcej Likavčanky, ktorá býva hneď vedľa hlavného ťahu, je neraz problémom dostať sa autom z dvora na cestu. „Bývam pri ceste cez Likavku 25 rokov a počet áut, ktoré dnes prejdú obcou, sa ani zďaleka nedá porovnať s tým, čo bolo v minulosti. Kedysi som pokojne mohla prebehnúť na druhú stranu, dnes sa to už nedá,“ sťažovala sa nespokojná obyvateľka.

Aj keď protestná blokáda troch úsekov trvala celú plánovanú hodinu, vodiči v kolónach napokon stáli o čosi menej. Po 15 až 20 minútach protestujúci na chvíľu vytvárali koridor, aby aspoň časť stojacich vozidiel mohla pokračovať v ceste.

Titulná fotografia – Ružomberský magazín/Peter Kravčák (protestujúci v Likavke)

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.