Nebolo to veru nič príjemné stáť na autobusovom nádraží v Ružomberku v sobotu dopoludnia sedemnásteho februára 2018 a čakať na poriadne oneskorený príchod vnukov z diaľkovej linky.
Prvý deň jarných prázdnin na Liptove, keď nepríjemne v mestskom priemyselnom opare hlboko pod nulou zachádzalo za nechty a nebolo vidieť ani na Mních.
Ani nepomyslieť na to, že sa dostanete do časového stresu a budete si musieť odskočiť na toaletu na železničnú stanicu, prejsť pri peróne až na jej koniec smerom ku Liskovej a to tak , aby ste sa vrátili späť a autobus vám neušiel. A nebodaj mať ešte problémy s prostatou.
Horšie je to však s menšími deťmi. Ak by ste čakali dlhšie, do čakárne autobusového nádražia sa nedostanete. To je totiž zatvorené. Otvorené má len ženská „hajzel-baba“, ako ju zvykli volať študenti dochádzajúci spojmi do Dolného Kubína. Vo svojej malosti občana tohto mesta som si pomyslel a položil otázku: načo nám je tu v okresnom meste Liptova vybudovaná autobusová čakáreň, ktorá je otvorená len päť sedmín času v týždni.
Pohľad na mesto a jeho automobilový hluk v onú sobotu sedemnásteho, keď v juhokórejskom Pyeon Changu sa už športovo súťažilo, bol iný, než ten v bežnom pracovnom týždni. Pomyslel som si, že takto by to mohlo vyzerať už o štyri roky niekedy uprostred pracovného týždňa, keď severne nad mestom už bude Dé – jednotka a možno i rýchlostná cesta z Banskej Bystrice. Sem tam pri spojnici dvoch riek pri ktorých vyrástla pred piatimi rokmi benzínka Agip prešlo pár nehlučných osobných automobilov, donedávna Hypernova a dnes už Hobbi bola potopená do slabšej hmly s okypteným torzom bývalého kaštieľa sv. Žofie.
Príchod autobusu z Prievidze znamenal prebudenie do reality, prechod mostom do južnej časti mesta mi pripomenul konštatovania Ružomberského magazínu a posledného rozhovoru s primátorom I. Čomborom, že tento chce znovu pod mestské krídla dostať kaštieľ sv. Žofie (keď sa to jeho predchodcovi J. Čechovi už v roku 2002 dokonale nepodarilo), Koniareň a starú pôrodnicu.
Prajem to súčasnému primátorovi ako Ružomberčan, ako aj člen OZ Ružomberčan z celého srdca, nech sa mu to podarí. Rovnako však sa pýtam sám seba, či generál tu bude aj o štyri roky a či zavelí k opravám štátnych ciest, tak zničených a vymletých koľajnicami kolies ťažkých kamiónov prechádzajúcich obojsmerne cez mesto Ružomberok. Zavelí ešte aj v tomto volebnom období prezieravý taktik a generál do boja za opravy a očistenie štátnej cesty od vysokých burín, nánosov cestnej špiny a posypových sedimentov? Vystrelí konečne zelenú signálku k likvidácii či natretiu zhrdzavených zábradlí pri železničnej stanici a pri rybárpoľskom Tescu v blízkosti stanice pohonných hmôt pri Katolíckej univerzite?