Dvojnásobná sila krásy

Foto: MAS
Novú publikáciu predstavili v piatok 13. mája v Ružomberku počas prehliadky remeselných výrobkov z Poľska a Slovenska. Ide o spoločné dielo Miestnej akčnej skupiny (MAS) Dolný Liptov a poľského partnera Stowarzyszenie LGD Ziemia Bielska.

Zážitok všetkými zmyslami

Podujatie bolo vyvrcholením spoločného cezhraničného projektu Dva regióny, spoločné dedičstvo. Pri tejto príležitosti vznikol katalóg ako výsledok spoločnej spolupráce dvoch MAS, ktorý predstavuje spoločné poľsko-slovenské dedičstvo. „Čitateľ vďaka nemu spozná krásu dvoch krajov a zažije ju všetkými zmyslami: hmatom, zrakom, sluchom, čuchom a chuťou. Publikácia zahŕňa miestne architektonické skvosty, inšpiratívne podujatia a zaujímavé zvyky, ale aj aromatické jedlá a príklady miestnych nárečí. Teda všetko, čo robí oblasť miestnych skupín jedinečnými a stojí za to preskúmať to do hĺbky,“ povedal Rastislav Horvát, predseda MAS Dolný Liptov.

O podujatí sme bližšie informovali v tomto článku, kde sme sa porozprávali s viacerými šikovnými remeselníkmi.

Ružomberské námestie spestrilo tradičné remeslo (fotoreportáž)

Interaktívny katalóg

V katalógu sú zahrnuté interaktívne zložky. Jednotlivé strany sa dajú rozlišovať napríklad dotykom a čuchom. „Čitateľ sa tak bude môcť dotknúť charakteristických prvkov súvisiacich s hodnotami MAS, ako sú klasy obilia, unikátne stromy, exponáty skrývajúce príbehy z minulosti. Taktiež sa bude môcť pozrieť na textúru kostýmov ,,śmiergustników,, – veľkonočných masiek alebo klobúka strašiaka. Následne sa nadýcha vône ovčej vlny a kvetov zo záhradných škôlok,“ objasnila Joanna Kasperek, zástupkyňa poľského partnera.

Publikácia vyšla v náklade 1 500 kusov. Je rozdelená do piatich častí – A pozrite sa, Dotkni sa, Zažite pocit, Počúvajte a Ochutnaj. Zo slovenskej strany predstavuje napríklad Vlkolínec, Lúčanský či Brankovský vodopád, Liskovskú jaskyňu, Mauzóleum Andreja Hlinku,  Galériu Ľudovíta Fullu či Liptovské múzeum v Ružomberku. Je v nej zmienka o kroji z Liptovských Revúc, tradícii ovčiarstva na Slovensku či liptovských mečoch z doby bronzovej.

Knihu slávnostne pokrstili na podujatí pred všetkými návštevníkmi. Foto: MAS

Nechýbajú informácie o vychýrenom organe v Bystrej i fujare ako tradičnom ľudovom hudobnom nástroji. Čitateľ tiež objaví  kúzlo bešeňovských travertínov, chuť piva z Čutkova,  bryndze i ovčieho mlieka. „Publikácia pre bežnú verejnosť nie je dostupná. Budeme ju poskytovať pri verejnosti v rámci prezentačných aktivít,“ povedala Varonika Mikulková z MAS  Dolný Liptov.

Okrem publikácie aj ďalšie produkty

Počas spoločného projektu sa obidvom partnerom podarilo zrealizovať viaceré čiastkové aktivity. Jednou z nich bolo vytvorenie aplikácie podporujúcej nové e-produkty. Sú zamerané na prezentáciu územia MAS Dolný Liptov a prezentáciu tradičného, poctivého remesla na oboch územiach hranice. „Projektový partner vytvoril okrem pôsobivej publikácie aj pexeso o poľskom a slovenskom území. Vďaka projektu sa nám podarilo vytvoriť produkty, ktoré budú slúžiť ako trvalý nástroj propagácie kultúrneho a prírodného dedičstva, ale aj cezhraničného územia,“ dodal R. Horvát.

Projekt je financovaný Európskou úniou z EFRR v rámci programu INTERREG V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020 prostredníctvom Fondu mikroprojektov PĽ-SK, ktorých správcom je Žilinský samosprávny kraj. Cieľom projektu je ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva cezhraničného územia, tiiež zvýšenie úrovne udržateľného využitia kultúrneho a prírodného dedičstva.

Viac o podujatí si môžete prečítať v pripravovanom júnovom RK Magazíne, ktoré vychádza 2. júna.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.