Kandidáti na predsedu ŽSK odpovedajú na naše otázky (1)

V rámci ankety sme oslovili aj kandidátov na predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Predstavíme ich v abecednom poradí. Začíname Jurajom Blanárom a Petrom Cibulkom.

Každému sme položili tri otázky. V prípade presiahnutia nami stanoveného rozsahu boli zaslané vyjadrenia krátené. Za obsahovú, štylistickú a jazykovú stránku odpovedí zodpovedajú samotní kandidáti. 

 

1. Juraj Blanár /Ing., 51 r., predseda Žilinského samosprávneho kraja, Žilina, Smer – sociálna demokracia/

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Žilinský kraj je úspešný príbeh a ja chcem pokračovať v jeho rozvíjaní. Pracujeme na obnove našich ciest, máme za sebou už 800 zrekonštruovaných kilometrov, zatepľujeme školy i DSS a modernizujeme naše nemocnice. Posúvame kraj kvalitatívne aj ľudsky na vyššiu úroveň. Preto chcem ísť ďalej a pokračovať v tejto práci.

Aké tri priority by ste chceli presadiť, ak by ste boli zvolený?

Pokračovať treba v rozvoji dopravnej infraštruktúry. Mrazivé zimy, rastúca intenzita dopravy sa podpisujú na našich cestách II. a III. triedy. Opravujeme ich každoročne, a to isté očakávame od štátu na cestách I. triedy, rýchlostných cestách a diaľniciach.

Prioritou je pre mňa neustály rozvoj našich nemocníc. V Liptovskej nemocnici budujeme nový urgentný príjem a čoskoro otvoríme očný pavilón. Mojím cieľom je zachovať si nemocnice a zlepšovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Pokračovať chcem v úspešnom čerpaní eurofondov. Do regiónov prišli viac ako dve miliardy eur, zrekonštruovali sme cesty, školy či námestia. Potrebné je aktívne získavať európske financie a zabezpečiť, aby sme boli lídrom na Slovensku aj v novom období.

Čo urobíte pre to, aby obyvatelia ružomberského okresu nemali pocit, že sa na nich zabúda?

Tento rok sme podporili projekty liptovských obcí a miest za takmer 70-tisíc eur, napríklad vybudovanie ihriska v Ľubochni, podpora detského folklórneho festivalu v Likavke či pomoc pri obnove zelene v Ružomberku. Zrekonštruovali sme aj cestu v Prosieku, medzi Lúčkami a Liptovskou Teplou, Bešeňovou a Potokom a pripravujeme obnovu oporného múra v Komjatnej. V podpore jednotlivých oblastí chcem pokračovať a naplno pracovať pre ďalší rozvoj.

 

2. Peter Cibulka /Mgr., 35 r., dramaturg a manažér, Žilina, nezávislý kandidát/

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Kandidujem, pretože ako slobodný občan našej krajiny chcem naplniť svoje právo podieľať sa na jej správe a na jej rozvoji. Zároveň viem, že ako poslanec za Solinky dokážem urobiť dosť potrebných vecí pre svoj obvod, ktoré predtým z rôznych dôvodov neboli “možné” a toto chcem preniesť aj na tú najvyššiu úroveň kraja. Chcem robiť reálne a konkrétne veci a zároveň nastavovať dlhodobé  a  progresívne systémy. Za druhé, nemám dôveru v súčasné vedenie Žilinského kraja – základe analýz rozpočtov, praktických skúsenosti a podnetov od občanov, že si nemyslím, že vedenie pracuje v prvom rade pre dobro verejnosti. Som tiež presvedčený, že v regióne je lepšie byť nezávislý od politických strán a rôznych finančných vplyvov.

Aké tri priority by ste chceli presadiť, ak by ste boli zvolený?

a) nastaviť systém investovania financií tak, aby bol vo všetkých oblastiach – doprava, zdravotníctvo a domovy sociálnych služieb, školstvo a kultúra za krátku dobu pripravený plán ivestícií na celý päť rokov. Výsledkom plánovania bude viac a kvalitnejšie rekonštruovaných ciest, lepšie nemocnice, školy a kultúrne centrá.
b) nastaviť dôkladný system kontroly verejných financií
c) bojovať za zamestnancov, ktorí pracujú v oblastiach, ktoré spravuje Žilinský kraj. Tlačiť všetkými možnými spôsobmi na vládu, aby ich lepšie finačne ohodnotila.

Čo urobíte pre to, aby obyvatelia ružomberského okresu nemali pocit, že sa na nich zabúda?

Nastavením rozumného systému investícií na základe potrieb a odborných posudkov a nie politických konexií a dôkladnou kontrolou financií zebezpečím rovnomerné investície do všetkých okresov v Žilinskom kraji. Na žiadny nezabudnem.

Ilustračná fotografia – pluska.sk, autor: TASR

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.