Okres budú v župe reprezentovať až štyria mestskí poslanci

Nezávislý kandidát Karol Javorka ovládol poslanecké voľby do Žilinskej župy v ružomberskom obvode. Svoje pozície obhájili Ján Bednárik, Michal Slašťan (obaja KDH) a Dušan Lauko z SNS. Päticu poslancov za ružomberský okres dopĺňa Ľubomír Kubáň (nezávislý).

Volebná účasť v našom obvode bola dosiaľ najvyššia zo všetkých doterajších piatich volieb do Vyššieho územného celku. Presne 34,11 percenta voličov prekonalo aj rekord z roku 2001, kedy v 1. kole prišlo k urnám v okrese Ružomberok 24,5 percenta voličov.

Do Žiliny posielame starých známych a aj nové mená

Ružomberok pozná päticu krajských poslancov na najbližších päť rokov. Svoje pozície obhájili Michal Slašťan a Ján Bednárik zo širokej koalície OĽaNO, KDH, SaS, NOVA a OKS. Ružomberský viceprimátor Slašťan získal takmer 4800 hlasov. Ján Bednárik viac ako 4100. Slašťan bude župným poslancom už piate funkčné obdobie. Bednárik druhé. Obaja sú zároveň aj poslanci mestského zastupiteľstva v Ružomberku.

Z silnej pravicovej koalície sa do žilinského zastupiteľstva nedostali Peter Caban, ktorý po dvoch úspešných volebných obdobiach tentoraz post poslanca neobhájil. Chýbalo mu 51 hlasov. Nedostali sa ani Ľudovít Beťko a Ivan Rončák. Všetci skončili v prvej desiatke.

Od roku 2001 sa prvý raz stalo, že sa do župy presadili aj nezávislí poslanci. Karol Javorka v ružomberskom obvode vyhral s takmer 5 400 hlasmi. V župných voľbách ešte nikto nezískal viac. Svoje tu ale zohrala aj spomínaná najvyššia účasť. Práve voči nemu bola neznámymi ľuďmi vedená agresívna, osobná antikampaň.

 

Druhý zvolený nezávislý poslanec je Ľubomír Kubáň, ktorý získal niečo cez 4-tisíc hlasov. Dvakrát viac ako pred štyrmi rokmi. Kubáň s Javorkom sú taktiež poslancami mestského zastupiteľstva. Obaja boli na „spoločnej kandidátke“ štyroch nezávislých uchádzačov. Ich kolegovia úspech nezaznamenali. Starosta Bešeňovej Martin Baran skončil siedmy, Ľubomír Sidor jedenásty.

Piatym zvoleným poslancom je Dušan Lauko z SNS. Starosta Liptovskej Štiavnice získal viac ako 3600 hlasov. Do župného parlamentu sa dostal už po štvrtý raz v rade. Jeho kolegovia z SNS výraznejšie zaostali.

Smer a kotlebovci prepadli

Vo voľbách opäť výrazne prepadla strana SMER-SD. Jej najúspešnejší kandidát, starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík získal 1837 hlasov a skončil až dvanásty. Na zvolenie potreboval ďalšie takmer dve tisícky. Tento počet by mu nestačil na zvolenie v ani jedných doterajších krajských voľbách. Hneď za ním skončil Miroslav Štefček. Ružomberská poslankyňa Martina Camberová otvára vo výsledkovej listine až tretiu desiatku.

Plnú kandidátku piatich ľudí postavila aj Kotlebova – ľudová strana naše Slovensko. Jej regionálny predseda Michal Buchta ako najúspešnejší kandidát obsadil s takmer 1400 hlasmi konečné 16.miesto. Krajne pravicovo orientovaná strana sa tak do krajského parlamentu z Ružomberka nepresadila.

Okresná volebná komisia podpísala zápisnicu dve minúty pred treťou hodinou ráno. Najdlhšie trvalo dodanie zápisnice trom okrskom z Liptovských Sliačov. Z takmer 48-tisíc oprávnených voličov využilo v okrese možnosť voliť viac ako 16 200 ľudí.

Ilustračná fotografia/redakcia: Úspešní poslaneckí kandidáti.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.