Koncert na pamiatku ružomberských obetí holokaustu

Slovenský komorný orchester odohral adventný koncert v priestoroch ružomberskej synagógy. Zaznela aj skladba Petra Machajdíka, ktorý pôsobí v Ružomberku.

15. ročník Koncertu na pamiatku Tomáša Munka a obetí holokaustu z Ružomberka organizovalo Občianske združenie Simach Art, na ktorom tento rok účinkoval Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom.

Slovenský komorný orchester predstavil sériu adventných koncertov v piatich slovenských mestách. Vo štvrtok 15. decembra odohral hodinový koncert aj v Synagóge v Ružomberku. Podujatie venovali pamiatke Tomáša Munka a obetí holokaustu z Ružomberka.

Odohrali skladbu Petra Machajdíka

Synagógou zneli skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Felixa Mendelssohna – Bartholdyho, Romana Bergera, Valentina Silvestrova, Mikuláša Moyzesa, Ilju Zeljenku a Ladislava Kupkoviča. Trinásťčlenný orchester do repertoáru zaradil aj skladbu Neviditeľní od hudobného skladateľa Petra Machajdíka, ktorý momentálne žije a tvorí v Ružomberku.

,,Inšpiráciou pre napísanie skladby bola existencia mnohých menej viditeľných ľudských bytostí, ktorých myšlienky a skutky sú častokrát dôležitejšie ako to, čo robia viacerí „viditeľní“. Títo neviditeľní, ktorí pomáhali a pomáhajú, existovali aj v dobe Tomáša Munka, no existujú aj dnes,“ uviedol skladbu Neviditeľní jej autor – hudobník Peter Machajdík.

Koncert na pamiatku Tomáša Munka a obetí holokaustu z Ružomberka sa koná každoročne od roku 2007 a je súčasťou projektu Hudba u Fullu. Počas pandémie sa podujatie konalo virtuálne, prostredníctvom živého prenosu z Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Koncertom spred dvoch rokov sprevádzal Peter Machajdík na klavíri spolu s Ondrejom Veselým na gitare.

Osudom Tomáša Munka si pripomenuli aj ružomberské obete holokaustu

Slovenský komorný orchester svoje hudobné turné odštartovalo v stredu 14. decembra v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne. Pokračoval vo štvrtok (15. 12.), keď sa predstavil v ružomberskej synagóge a o deň neskôr v synagóge v Žiline. V sobotu (17. 12.) odohral koncert v Dome kultúry v Čadci a adventné turné ukončil v nedeľu (18. 12.) v Liptovskom Mikuláši v rímsko-katolíckom kostole v mestskej časti Okoličné.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.