Ľudí na Rovni trápia chodníky, cesty, parkovanie, prašnosť aj schátrané domy

O konkrétnych problémoch, ktoré hnevajú obyvateľov druhého najväčšia sídliska v meste, sa presvedčili v pondelok 13. januára štyria poslanci na spoločnom stretnutí s obyvateľmi.   

Poslanci sídliska Roveň Mária Kramárová (SMER-SD), Juraj Burgan (KDH), Peter Štupák (nezávislý – Za slušný Ružomberok) a Milan Šlávka (nezávislý – Klub primátora) zorganizovali spoločne verejné stretnutie, na ktorom zhodnotili investičné realizácie uplynulého roka. V priestoroch základnej školy na Bystrickej ceste sa s poslancami stretlo asi 50 Ružomberčanov. Zástupcovia ľudu ponúkli obyvateľom aj priestor na konfrontáciu. V diskusii najčastejšie rezonovala téma ciest a parkovania.

Uplynulý rok zhodnotili najskôr poslanci

Pri hodnotení investičných aktivít za uplynulý rok sa poslanci zhodli na tom, že 50-tisíc eur, ktoré dostane každý obvod na rok od mesta, nie je postačujúci. „Rozpočet, ktorý máme je naozaj nízky. Celý systém tvorby investičného plánu preto musíme zmeniť,“ skritizoval na úvod stretnutia prerozdeľovanie mestských peňazí poslanec Milan Šlávka. Finančný nedostatok v obvode potvrdili aj ostatní poslanci.

„Podarilo sa nám vybudovať parkovisko pred základnou školou a opraviť ihrisko za 5-tisíc eur. Uvažujeme, že takéto detské ihriská budú musieť mať správcu, ktorý bude dohliadať na poriadok. Máme hotový projekt riešenia križovatky na Ulici sv. Anny, kde by mali pribudnúť nové prechody,“ vyratúva úspechy obvodu poslanec Peter Štupák.

Poslanci na sídlisku organizovali aj viaceré spoločné upratovania. „Posledná brigáda na Tatranskej ulici bola sklamaním. Okrem nás, poslancov, prišlo len pár ľudí z okolia,“ neskrýva sklamanie Peter Štupák.

Vyhrnuli si rukávy a vyčistili okolie kaplnky

Počas leta uspelo aj premietanie filmov pod holým nebom, v čom by poslanci chceli pokračovať aj počas nasledujúcich prázdnin. Sídlisko má od minulého roka dve nové pieskoviská a niekoľko desiatok nových stromov.

„Na ulici Generála Vesela, oproti Vojenskej nemocnici, sú staré topole. Niektoré z nich sú nebezpečné. Do konca marca ich vyrežeme a nahradíme ozdobným druhom borovice a javorom červeným,“ reagoval na tému stromov na sídlisku aj poslanec Milan Šlávka.

Úzka cesta aj ošarpané domy

O slovo sa však čoskoro prihlásili samotní obyvatelia. Ako prvá ich zaujímala Poľná ulica, ktorá je aj podľa poslancov najťažšie riešiteľný problém a zároveň aj najdlhšie zanedbaný.

„Pre túto ulicu vznikla zvlášť pri stavebnej a dopravnej komisii pracovná podskupina, ktorá sa má zaoberať jej riešením. Má troch členov, medzi ktorými som aj ja,“ otvára tému jednej z ulíc Ružomberka poslanec Juraj Burgan.

Cesta na Poľnej ulici je príliš úzka, a aby mohla byť urobená správne, tak by musela byť jednosmerná. A keďže ulicu z oboch strán lemujú domy, musí mať aj dva chodníky. „Cestu zrejme opätovne zjednosmerníme, aby sme ju mohli kompletne zrekonštruovať, mohli dať nové chodníky a asfalt. V priebehu pár mesiacov vyhotovíme štúdiu, ktorá zmapuje, koľko by mohla stáť nová vozovka a nový chodník,“ prisľúbil Juraj Burgan.

Poslanci okrem toho zvažujú vybudovať na konci rovnakej ulice pri panelákoch, v blízkosti železničného priecestia, nemalé parkovisko. Priestor s približne 30 parkovacími miestami by patril obyvateľom priľahlého paneláka.

„Veľký problém na ulici Poľná je aj nebezpečný prechod cez koľajnice, ktorý vedie smerom k City Marketu. Musíme to riešiť so železnicami, pretože sú to ich pozemky. Predtým než začneme niečo budovať, musíme mať najskôr vlastnícky vysporiadané územie,“ hovorí o najhlavnejšom probléme, rekonštrukcii chodníkov a ciest, Juraj Burgan.

Tému Poľnej ulice nakoniec uzavreli až ošarpané domy, ktoré podľa obyvateľov špatia mesto. Tvrdia, že môžu poškodiť nielen cestu, ale dokonca aj niekoho zraniť. „Slovensko na to nemá zákon. Existuje zákon, ak je poškodená statika a ohrozuje ľudí, tak vtedy sa dá konať. No ako zistíte, že je poškodená statika, keď nemôžete vstúpiť na súkromný pozemok?“ hovorí o medzerách v slovenskej legislatíve poslanec Juraj Burgan.

Zanedbané domy na Poľnej ulici. (Foto: autorka)

Parkovanie pred panelákmi a smrad

Obyvatelia sa posťažovali aj na nezodpovedných vodičov. Nedostatok parkovacích miest riešia šoféri po svojom a parkujú priamo pred vchodom do bytovky. Autá potom zbytočne zaberajú miesta a problém so zastavením už mala nejedna sanitka.

Mesto tento rok prisľúbilo novú parkovaciu politiku, no dočasným riešením pre nahnevaných obyvateľov by mohlo byť nalepenie značky zákaz parkovania na vchodové dvere. Ak ani to neprinúti vodičov zmeniť svoje správanie, poslanci odporúčali zavolať policajtov.

Miestnych trápi okrem ciest a chodníkov aj obrovská skládka dreva v areáli SOLO, neďaleko ktorého sa dennodenne stretávajú bezdomovci. „Stačí, že si zapália malý oheň, rozhoria sušinu a problém je na svete. Dokonca tam nie je ani jeden hydrant. Ako je možné, že tam majú papierne sklad, keď porušujú bezpečnostné nariadenia?“ spýtal sa nahnevaný Ružomberčan.

„Treba konfrontovať Mondi. Je to súkromný majetok. Ako poslanci sme však napísali oficiálny list, že chceme vedieť, ako to s tým drevom je, a či je areál zabezpečený hasiacimi prístrojmi. Odpovedali, že všetko majú zabezpečené,“ reagoval na otázku jedného z obyvateľov poslanec Juraj Burgan.

„Nie som rodený Ružomberčan, ale žijem tu a vychovávam svoju dcéru. Je to už rok, čo v neďalekých papierňach unikli zapáchajúce látky do ovzdušia. Tisíce ľudí podpísalo petíciu. Chcem sa opýtať, čo sa za rok zo štyroch požiadaviek, ktoré podpísalo viac ako 11-tisíc Ružomberčanov, podarilo zrealizovať?“ zaznela ďalšia otázka od obyvateľa sídliska.

„Vytvorili sme komisiu pre prašnosť. Môj názor je taký, že musíme tlačiť oveľa viac nielen my všetci, ale aj primátor. Keď boli demonštrácie, zúčastnilo sa ich 130 ľudí. Malo tam byť osem tisíc ľudí, tlak by bol inakší,“ konštatuje Juraj Burgan.

Spoločné stretnutie poslancov s obyvateľmi sídliska Roveň. (Foto: autorka)

Niektorí obyvatelia kládli otázky priamo poslancom, iní využili možnosť napísať ich na papier. Otázky „z krabice“ potom skončili v rukách poslancov, ktorí sa zaoberajú konkrétnymi problémami. Poslanci dokonca zvažujú založiť občianske združenie, ktoré by bolo zamerané na riešenie záležitostí na Rovni.

Titulná fotografia: Poslanec Juraj Burgan diskutuje s obyvateľmi sídliska Roveň. Foto: autorka

Na Rovni si svojpomocne zmajstrovali už druhé kryté pieskovisko

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.