Zo stromoradia pri brehu Váhu radnica vlani vyrúbala 26 poškodených topoľov. Vodohospodári nechajú vypíliť do konca marca ďalších 74.
Od tohto pondelka do konca marca bude na Žilinskej ceste prebiehať výrub stromov. Slovenský vodohospodársky podnik nechá zo stromoradia pozdĺž Váhu spíliť 74 topoľov čiernych.
Ohrozujú chodcov aj premávku
Tie sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti hlavnej cesty a chodníka pre peších. Topole, ktoré nasadili pred 50 rokmi ako vetrolamy, sú už podľa jeho správcu v zlom stave a predstavujú bezpečnostné riziko.
„Stromy ohrozujú jednu z najfrekventovanejších ciest I/18 na Žilinskej ceste a chodník pre peších popri toku Váhu. Majú zhoršený až kritický zdravotný stav, prevažne so šikmým vzrastom, naklonené na frekventovanú cestu a chodník,“ uvádzajú vodohospodári vo svojom oznámení o plánovanom výrube.
Spomínajú pritom aj roky 2018 a 2019, počas ktorých sa 10 stromov buď zlomilo alebo vyvrátilo aj s koreňmi.
„Len so šťastím nedošlo k ľudskej tragédii, ale len k materiálnym škodám na verejnom osvetlení, zábradlí, chodníku a autách,“ informovali s tým, že v roku 2019 vypracoval dendrológ zo Správy TANAPu posudok topoľového stromoradia, v rámci ktorého zhodnotil stav drevín.
Výrub stromov je možné vykonávať len v období vegetačného pokoja. Teda od začiatku novembra do konca marca.
Stromy budú píliť v čase od 8:00 do 15:00 do konca tohto mesiaca s výnimkou nedele. Počas prác bude zároveň uzavretý chodník pre peších pozdĺž Váhu.
Na súvisiace dopravné obmedzenia budú upozorňovať dopravné značenia. Umiestnené budú len v čase výrubu, denne ich budú demontovať.
Konáre plánujú odviesť do mestskej kompostárne. V poslednej etape prác odstránia pne a zrealizujú náhradnú výsadbu. Namiesto pôvodne avizovaných hrabov má ísť o 50 javorov mliečnych s minimálnou výškou dva a pol metra.
Vlani už pílila stromy radnica
Už vlani radnica odstránila zo stromoradia na Žilinskej ceste 26 poškodených topoľov, ktoré boli na mestských pozemkoch.
Ich výrub odporučili odborníci zo Slovenskej akadémie vied v expertíznom posudku, ktorý si mesto nechalo vypracovať.
Dôvodom preskúmania drevín bola už aj spomínaná udalosť spred dvoch rokov, keď počas víchrice spadli dva stromy priamo na cestu a na niekoľko minút zablokovali premávku.
Z expertízy vyplynulo, že niektoré stromy majú nestabilné kmene, resp. sú v štádiu neskorej dospelosti, teda degradácie, počas ktorej zhadzujú vyschnuté konáre z korún. Nebezpečné boli aj kvôli svojej polohe a náklonu nad frekventovanú cestu. V skratke – mnohé boli choré, na sklonku života a nevydržali by už silný vietor. Po ich odstránení ich radnica nechala nahradiť hrabmi.
Ilustračná fotografia: topoľové stromoradie pozdĺž brehu Váhu. Autor: Viktor Mydlo