Napínavý súboj o župana: Jurinová len tesne zaostáva za Blanárom

Kým súčasného žilinského župana Juraja Blanára by volilo 32,2 percenta respondentov, jeho hlavnú vyzývateľku Eriku Jurinovú by podporilo 31,6 percenta opýtaných.

Televízia TA3 v piatok večer zverejnila predvolebný prieskum, ktorý pre ňu realizovala agentúra AKO. Od soboty už nebude možné prieskumy zverejňovať.

Agentúra sa medzi 6. až 18. októbrom telefonicky pýtala tisícky respondentov žijúcich na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), koho by volili za župana, ak by sa voľby konali tento víkend.

Súčasného predsedu kraja Juraja Blanára (Smer-SD) by volilo 32,2 percenta respondentov. Tesne za ním sa umiestnila poslankyňa NR SR Erika Jurinová (OĽaNO, SaS, KDH, NOVA, OKS) s podporou 31,6 percenta opýtaných.

Na treťom mieste by skončil nezávislý kandidát Marián Murín (13 percent), za ním by nasledoval ďalší nezávislý kandidát Anton Martvoň (7,6 percenta), potom Peter Sagan z Ľudovej strany Naše Slovensko (7,3 percenta) a Ján Mikolaj z SNS (5,5 percenta).

Okrem nich sa o post predsedu kraja uchádzajú aj Peter Cibulka (nezávislý), Kristián Hoffmann (Strana zelených Slovenska) a Stanislav Pirošík (Vzdor – strana práce, KSS).

Agentúra AKO sa respondentov pýtala aj na podporu politických strán a hnutí. Najsilnejšou stranou v Žilinskom kraji je Smer-SD (26,9 percenta), za ktorou s takmer 20 percentami nasleduje SaS, SNS má viac ako 12 percent, OĽaNO viac ako 10, ĽSNS rovných desať, KDH má viac ako osem a Sme rodina viac ako sedem percent.

Voľby do vyšších územných celkov sa uskutočnia 4. novembra. V ŽSK okrem deviatich kandidátov na župana kandiduje aj 377 záujemcov o post župného poslanca. V ružomberskom okrese budeme vyberať piatich poslancov z 29 kandidátov.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.