Petržalská krytá plaváreň – Náš vzor (?)

Zatiaľ tu v meste, kde sa chystá k ďalším „komunálkam“ 2022 sa o nej prestalo hovoriť. V nadpise s otáznikom, lebo mnohí už prestali veriť či aj tento nakoniec vysnívaný petržalský typ tu raz na ružomberských Lazinách začne niekto stavať.

Iné typy plavární a architektmi ladené zostali v šuplíkoch. A môžeme povedať „ad hoc“ pre naše ťažko skúšané mesto dvoch posledných desaťročí, ktorému už ani vlastná matka nerozumie.

Odvtedy ušli štyri roky, čo sa šéfredaktor RK magazínu Peter Kravčák dostal  k téme stavieb našej krytej plavárne najprv 22. septembra 2018 a neskôr 8. januára 2020 s nadpisom Plaváreň chcú postaviť do volieb. S odstupom času by som odporúčal čitateľovi, aby prenikol do jeho textu, obzvlášť však k riadkom s podnadpisom Budeme na posmechNespokojná verejnosť.

Čo by na dnešné fungovanie plavární v našom meste povedali architekti Peter Zibrin a Ľubomír Kužel ml., obidvaja autori víťazného návrhu, ktorí mali dostať odmenu 8 tisíc eur a ďalší po nich tí najlepší 5 tisíc eur. Vtedy im poslanecký zbor a mesto pre ich architektonický plán určil cenový strop 3,6 milióna.

Ten bol neskôr zmetený z viceprimátorského stola, aby sa po nejakých mesiacoch predstavoval zas celkom iný. Škoda práce architektov, ktorí museli presedieť nad konštruovaním a dizajnovaním plavárne pre naše vychýrené mesto. Pracovať stovky minút, aby sa nakoniec dozvedeli, že ich projekt tu nakoniec nebude.

Domácou liknavosťou a váhavosťou nájsť niečo a konečne začať stavať, prišiel na rad typ  petržalský. A platí tu (?) asi dodnes, aj keď už nebude za 5,5 milióna ako v bratislavskej Petržalke. A vôbec, veď krytú plaváreň predsa ešte máme. Nachádza sa v starom komplexe bývalého učilišťa budov SCP.

Letné kúpalisko, pri bývalom dnes rozpadávajúcom sa Pionierskom dome pod nadjazdom na ceste do Dolného Kubína, skončilo pred polstoročím. Ktosi aj vtedy povedal, že načo nám je, keď v Ružomberku je zima aj v lete. Napokon s uspokojením a ohnutými chrbtami obyvateľov „Mesta turizmu“ sa rozšírila správa, že blízko máme Bešeňovú, Lúčky, mikulášsku Tatralandiu či za ľudovú cenu Vrútky.

Ružomberčan v krytej plavárni v Petržalke

Už piaty rok mám možnosť navštevovať tento relaxačný stánok. Viac teplôt vôd poslúži telu, chladnejšia voda dvadsaťpäťky s dráhami, vírivé prúdy na krčné stavce, na kolená, teplý bazén pripomínajúci Bešeňovú alebo Lúčky, aj keď nie s tmavšou a minerálnou liečivou  vodou.

Zaplávať si štyridsaťkrát 25- metrových dĺžok bazéna za 42 minút úplne postačí. Ale ak zdriemnete pod teplejšou vírivkou, po mikrospánku sa prebudíte do reality, že nie ste na Lazinách, odkiaľ máte blízko domov, ale stále len Petržalke.

 

Fotografickým materiálom amatéra chcem čitateľovi tohto média priblížiť petržalskú plaváreň, ktorá sa mala začať stavať u nás na Lazinách. Pokiaľ ma pamäť neklame, prvé domáce šumy o jej začiatku začiatkov a prvých stavebných prác mali nastupovať už v novembri roku 2020.

Nemožno sa vyhovárať ani na pandémiu jedného typu SARS-u, finančnú krízu či nezjednotenie postupov a predstáv Otcov mesta ísť príkladom a začať stavať. Treba si priznať, že už do konca volebného obdobia 2022 tu petržalský a hodne predražený typ pôvodne odsúhlasenej plavárne stáť nebude.

Kto z ružomberských primátorov alebo prvých primátoriek poklepe základný kameň, či prestrihne primátorskými nožnicami túto stavbu (aj v plaveckom úbore či froté uteráku po prvej rozplavbe), sa ukáže najskôr v roku 2023.

S potešením Ružomberčana si neskôr snáď ešte pripomeniem štvrtý a tohtoročný prvý petržalský 90-minútový veľkonočný dôchodcovský relax v roku 2022 za štyri eurá. Tie pravdepodobne v meste pod Čebraťom už asi štyrmi eurami o niekoľko rokov nebudú. Strašiak inflácie, nárastu cien materiálov, odkladania projektov a realizácie stavieb a hlavne tej, o ktorej je príspevok, všetko predraží.

Vzor petržalský bude aj vzorom posledným?

V konečnom dôsledku nebude to až takým dôležitým, či budúca naša krytá plaváreň petržalského typu bude bez toboganu, alebo či bude mať o jednu plaveckú dráhu viac ako tá v Petržalke. Podľa vyjadrenia viceprimátora mesta Bednárika by v nej mala byť aj 8-metrová potápačská veža s malou jaskyňou na dne. Tá by sa mala stať v Ružomberku atrakciou nadregionálneho významu.

Ružomberčanom už len ostáva čakať, kedy dôjde k prvým poklepaniam základného kameňa stavby krytej plavárne v Ružomberku. A vôbec akéhokoľvek typu plavárne, ktoré dva posledné mestské parlamenty nedokázali pre mesto a jeho najbližšie okolie realizovať, postaviť ho a dať ho verejnosti k užívaniu.

Ostáva len veriť, že vzor petržalský bude aj naďalej vzorom posledným, než sa neskôr nové mestské zastupiteľstvá odhodlajú k iným stavbám a typom (predraženejších) plavární. Alebo prídu ďalšie zmeny a petržalský typ odíde do archívu domácich médií a ako sa hovorí ináč i na smetisko ružomberských dejín.

Fotogaléria:

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.