Plaváreň v Ružomberku za vyše 7 miliónov eur

Plaváreň v Petržalke: Z pohľadu exteriéru rovnakú chce radnica kúpiť a postaviť na Lazinách. Foto: TASR/Dano Veselský
Súčasťou novej mestskej plavárne bude bazén so šiestimi dráhami, wellness, zázemie pre plavecký klub či potápačská veža. Postaviť ju chcú do konca roku 2023.

Nová mestská plaváreň v Ružomberku ide do výstavby. Bude to stáť viac ako sedem miliónov eur a hotová by mala byť do konca roka 2023. V pondelok 26. septembra to potvrdil Miloš Gregor, konateľ spoločnosti Gremi Klima, ktorá bude plaváreň stavať.

Predstavitelia Mesta Ružomberok ukončili investičnú prípravu a verejné obstarávanie na novú mestskú plaváreň. Stalo sa tak týždeň po tom, ako Mestské zastupiteľstvo v Ružomberku schválilo financovanie plavárne prostredníctvom úveru. Zmluvu o dielo s víťazným uchádzačom verejného obstarávania podpísali predstavitelia mesta v pondelok 19. septembra.

V krátkom čase spoločnosti Gremi Klíma protokolárne odovzdajú stavenisko. Mesto Ružomberok o tom informuje na sociálnej sieti, kde pridali aj video, v ktorom predstavitelia mesta, zástupca banky a víťaza verejnej súťaže hovoria o celom procese. V pondelok 26. septembra slávnostne poklepali základný kameň novej mestskej plavárne.

Súčasťou novej plavárne bude bazén so šiestimi dráhami, wellness, zázemie pre plavecký klub či potápačská veža. Stavebné práce by sa mali začať v októbri, konateľ predpokladá, že to bude do týždňa. Lehotu výstavby 15 mesiacov považuje za realistickú, pracovať budú aj v zimných mesiacoch. „Samozrejme, bude záležať na dodávkach technológií, to nás časovo dosť ovplyvňuje. Myslím si však, že pokiaľ to objednáme čím skôr, dá sa to stihnúť,” uviedol Gregor.

Financie z úveru aj dotácie

Celková cena diela je 7 151 562, 43 eur bez DPH, realizovať ho budú prostredníctvom mestskej spoločnosti CZT. Lehota výstavby je jeden rok a tri mesiace od odovzdania staveniska (456 dní). Podľa plánov by sa práce na stavbe mali začať v októbri. „Ak pôjde všetko bez problémov, nová plaváreň bude dokončená a odovzdaná do 31. decembra 2023,” tvrdí mesto.

Na výstavbu novej mestskej plavárne je zabezpečený úver do celkovej výšky 7,5 milióna eur, ktorý poskytne Slovenská sporiteľňa. Na výstavbu plavárne mesto získalo aj dotáciu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu vo výške 1,2 milióna eur. „Čerpanie úveru bude znížené o túto čiastku,“ dodáva radnica.

Podľa člena správnej rady Fondu na podporu športu Miroslava Drába urobilo mesto veľmi dobrý projekt. „Táto plaváreň bude mať všetky dispozície na to, aby ju mohli navštevovať aj zdravotne znevýhodnení ľudia,” vyzdvihol Dráb, ktorý zastupuje aj Slovenský paralympijský výbor.

Mestské zastupiteľstvo v pondelok 12. septembra rozhodlo o zvýšení základného imania spoločnosti CZT Ružomberok, s.r.o., zo súčasných 439.039 eur. Základné imanie sa bude navyšovať postupne 11 peňažnými vkladmi v celkovej sume 7.502.800 eur splatenými každoročne k 25. marcu až do roku 2034. Vtedy základné imanie spoločnosti dosiahne sumu 7.941.839 eur.

Poslanci schválili úver na výstavbu plavárne

Stavba vyrastie v tesnej blízkosti zimného štadióna na Lazinách. Vedenie ružomberskej radnice predpokladá, že z lokality po výstavbe plavárne vznikne športová štvrť pre obyvateľov mesta.

Pozn. redakcie: Výstavbe novej mestskej plavárne v Ružomberku sa naša redakcia venuje dlhodobo. Je aj témou rozsiahlejšieho článku v októbrovom vydaní RK Magazínu č. 10/2022, ktorý je v predaji od štvrtka 29. septembra v novinových stánkoch aj u kolportéra.

V článku sa ešte viac dozviete o:

  • genéze prípravy novej mestskej plavárne,
  • kauze zrušenia architektonickej súťaže,
  • podľa akého projektu sa bude realizovať.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.