Problém s medveďmi v blízkosti obydlí v Ružomberku neutíchol

Mesto žiada obyvateľov, aby nevyhadzovali kuchynský odpad voľne do prírody. Môže to predstavovať lákadlo pre medveďa.

Ešte v lete tohto roka usmrtili v Ružomberku dvoch synantropných medveďov, ktorí stratili plachosť a pohybovali sa po mestskom cintoríne. Zdá sa, že počet medveďov v blízkosti rodinných domov a bytov pribúda.

AKTUÁLNE: Usmrtili druhého medveďa z ružomberského cintorína

Samospráva má zviazané ruky, konať musí príslušné ministerstvo

V uplynulých dňoch v Ružomberku opäť zaznamenali viacnásobný výskyt medveďa hnedého v blízkosti ľudských obydlí, a to na Malinom Brde, v Hrabove, vo Vlkolínci, v blízkosti rodinných domov na Kalvárii či na Satelitoch.

O situácii v meste okamžite informovali Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR, ktorá ju rieši prostredníctvom Zásahového tímu pre medveďa hnedého – Západ. Členovia tímu boli situáciu v Ružomberku osobne monitorovať posledné tri dni, nápomocné im boli hliadky mestskej polície.

,,Aktuálnu situáciu ohľadom výskytu medveďa hnedého monitorujeme. Žiaľ, kompetencie samosprávy sú v tomto smere obmedzené. Podľa zákona je medveď hnedý chránený európskou legislatívou a regulačný odstrel nie je v súčasnosti možný. Usmrtenie medveďa je možné iba v prípade splnenia konkrétnych podmienok – ak jedinec stratil plachosť, ohrozuje zdravie a majetok ľudí a neexistuje iné riešenie. Bez súčinnosti ústredných štátnych orgánov (Ministerstvo životného prostredia SR), ale nie je možné túto problematiku riešiť,” informoval hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík v príspevku na sociálnej sieti.

Zavedené opatrenia proti medveďom nepomáhajú

Ako hovorca ďalej uviedol, na cintoríne, kde sa medvede vyskytovali v uplynulých mesiacoch, nainštalovali elektrický ohradník, upravili otváracie hodiny, vyzvali na nevyužívanie sviečok (keďže v nich boli preukázané prímesi hovädzieho a bravčového loja, čo pôsobí pre medvede ako lákadlo) a posilnili hliadky mestskej polície. Zásahový tím v júni odchytil a priamo na ružomberskom cintoríne usmrtil dvoch synantropných jedincov medveďa hnedého. Žiaľ, ani tieto opatrenia úplne nepomohli.

Medvede opäť vyčíňali na viacerých lokalitách v Ružomberku

Mesto preto upozorňuje obyvateľov Ružomberka, aby zvýšili opatrnosť a správali sa zodpovedne. Stále platia preventívne opatrenia, ktoré prijalo mesto na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov pri pohybe na cintoríne.

,,Opätovne upozorňujeme občanov, aby obmedzili pohyb v oblastiach, kde bol zaevidovaný výskyt medveďa hnedého, a to najmä v skorých ranných a neskorých večerných hodinách,” zdôrazňuje hovorca.

Nepáľte sviečky a nevyhadzujte kuchynský odpad do prírody, žiada Kubáň 

Ružomberský primátor Ľubomír Kubáň sa v pondelok 23. októbra vzhľadom na aktuálnu kritickú situáciu v súvislosti s výskytom medveďa hnedého stretol s pracovníkmi zásahového tímu ŠOP SR – Západ na operatívnej pracovnej porade.

,,Informovali ma o prijatých opatreniach a o tom, ako budú ďalej v našom meste a okolí postupovať. V spolupráci s Mestskou políciou Ružomberok sme sa dohodli na zvýšenej hliadkovacej činnosti v lokalitách, kde bola zaznamenaná aktivita medveďa,” ozrejmil Kubáň s tým, že naďalej platia opatrenia prijaté v júni tohto roka.

Medvede vyčíňajú aj na cintoríne vo Vlkolínci a Bielom Potoku

Mestský cintorín, ktorý bol donedávna prístupný nepretržite, bude vo večerných hodinách od 19:00 hod. do 8:00 hod. naďalej uzatvorený.

,,Posilnená je v okolí činnosť hliadok Mestskej polície Ružomberok. Medvede lákajú na hroby sviece (najmä s prímesami hovädzieho a bravčového loja), žiadame preto návštevníkov cintorína, aby ich do odvolania nepoužívali. V prípade, ak to nie je úplne nevyhnutné, obmedzte návštevu cintorína v neskorých večerných a skorých ranných hodinách,” priblížil Kubáň.

Upozorňuje aj na vývoz kuchynského odpadu z rodinných domov a popadaného ovocia zo záhrad, aby ho obyvatelia neumiestňovali voľne do prírody.

,,Na niektorých miestach, kde bol zaznamenaný medveď, sme zdokumentovali hromadiaci sa odpad. Takto nevhodne uložený môže predstavovať lákadlo pre medveďa,” dodal na záver ružomberský primátor.

Zdroj: FB/Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.