Snehu je dostatok na lyže aj bežky

Výdatné sneženie na Liptove zlepšilo podmienky nielen na zjazdovkách či v zónach na skialpinizmus a jazdenie vo voľnom teréne (freeride), ale veľmi dobré podmienky sú aj na bežecké lyžovanie.

Lyžuje sa vo všetkých lyžiarskych strediskách na Liptove a na upravených trasách spaľujú povianočné kalórie už aj nadšenci bežeckého lyžovania. Stav bežeckých trás pravidelne monitoruje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov.

Bežecké lyžovanie je jedným z najzdravších športov vôbec. Lyžiar pri ňom zapája rovnomerne celé telo a trávi čas na čerstvom chladnom vzduchu. „Dostatok prírodného snehu zlepšil podmienky aj na bežecké lyžovanie v Liptove. Upravené trasy monitorujeme a priebežne aktualizujeme ich stav. Upravené trate máme napríklad aj v dolnom Liptove,“ uviedla riaditeľka OOCR Darina Bartková.

„Vďaka dostatku prírodného snehu priebežne pribúdajú upravované trasy od okolia Ružomberka až po Vysoké Tatry, ale niekedy bežkárom postačí vyraziť pokojne aj niekde na polia za mestami či dedinami naprieč Liptovom a vychutnať si scenérie, ktoré náš región ponúka,“ navnadila Bartková.

Bežkovanie na Liptove

Podľa OOCR Liptov je „Mekkou“ slovenského alpského lyžovania. Napriek tomu je v regióne vyše 70 km bežeckých trás, za optimálnych snehových podmienok, dostupných pod liptovskými kopcami, ale aj priamo v mestách či okolí obcí. Liptáci spoločne vytvorili sprievodcu po týchto bežeckých trasách, ktorý mapuje 20 najzaujímavejších lokalít vhodných pre bežeckých lyžiarov. O jednotlivé trasy sa starajú a upravujú ich obce či tunajšie kluby bežkárov.

Na svoje si prídu zdatní bežkári, ale aj rodiny s deťmi. Stačí si vybrať trasu vhodnú schopnostiam z pohľadu dĺžky aj prevýšenia. Najdlhšou je trasa na severnej strane Liptovského Mikuláša s dĺžkou 10,7 km v lokalite Háj – obec Smrečany – Dolinky – obec Žiar, so stúpaním 168 m a klesaním 192 m. Informácie nájdete na webovej stránke visit.liptov.sk, kde je mapa aj aktuálny stav bežkárskych tratí.

Upravené bežkárske trasy sú aj v dolnom Liptove

Bohatá snehová nádielka z minulého týždňa umožnila aj v dolnom Liptove vytvoriť hneď niekoľko bežkárskych tratí. Nadšenci bežeckého lyžovania v okrese Ružomberok neváhali a po výdatnom snežení sa pustili do prípravy bežkárskych stôp. Ponúkame prehľad upravených a udržiavaných okruhov na bežkovanie.

Liptovská Štiavnica – pri Lúčnom hríbe

Od 19. januára sa tešia milovníci bežkovania aj z troch okruhov v oblasti Pod Lúčnym hríbom v katastri obce Liptovská Štiavnica. Stará sa o ňu Športový klub (ŠK) SKI Ružomberok, ktorý funguje od roku 2019. Bežkári si môžu zvoliť dĺžku 300, 600 metrov alebo jeden kilometer.

Trať je prispôsobená na klasickú i „korčuliarsku“ techniku bežkovania. Predseda klubu Ľuboslav Paluga povedal, že trať upravujú už štvrtú sezónu aj pre verejnosť. „Okrem toho sa zúčastňujeme celoslovenských a medzinárodných podujatí v rôznych kategóriách od najmenších detí až po dospelých. Organizujeme pravidelné tréningy pre našich členov, ale radi privítame aj nových záujemcov o bežecké lyžovanie čo biatlon,“ dodal Ľ. Paluga.

Ružomberok a okolie

Stredne zdatní bežkári si môžu pri Ružomberku odskúšať takmer päť kilometrov dlhú trasu, ktorá spája Hrabovskú a Čutkovskú dolinu. Najväčšie prevýšenie dosahuje trasa Hrabovo – Vlkolínske lúky. Deťom by mohla vyhovovať nenáročná trasa v lokalite Malinô Brdo, ktorá nemá ani jeden kilometer a minimálne prevýšenie.

Partizánska Ľupča – Liptovské Sliače

Bežkárske okruhy fungujú aj v okolí Partizánskej Ľupče. Podľa informácií obce, jeden okruh s dĺžkou 2,4 kilometre je pod chotárom smerom do Liptovských Sliačov. Druhý, dlhší okruh, je na hrebeni medzi Partizánskou Ľupčou a Liptovskými Sliačmi.

Podľa našich informácii sú bežecké trate aj v okolí iných obcí v dolnom Liptove. Pokiaľ máte bližšie podrobnosti, dajte nám vedieť – radi zaktualizujeme náš článok. Pridajte aj fotografie, ktoré uverejníme vo fotogalérii na webe alebo na našom profile na sociálnej sieti.

V ktorých okolitých obciach si zalyžujete?

Zdroj: OOCR, weby obcí

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.