Takto sa od piatku menia cestovné poriadky MHD

Cestujúcich čakajú upravené trasy, opätovne predĺžené prechodné obdobie na jazdu bez cestovného lístka i pripravované zľavy na cestovnom.

Od piatka druhého apríla dôjde k zmene cestovných poriadkov. Informovala o nich radnica na svojom facebookovom profile.

Upravia trasy troch liniek

Po novom bude viesť trasa modrej linky č.2 aj cez zastávku Šoltésovej pri Seate. Týka sa to spojov v oboch smeroch, ktoré následne z Baničného pokračujú na linke č. 1 smerom k mestskému úradu. Úprava trasy má zlepšiť obsluhu lokality Pod Skalami.

„Táto zmena prinesie do lokality viac ako 75 spojov denne, obyvatelia budú môcť cestovať smerom na Mondi (ÚVN) alebo smerom na MsÚ či ulicu Dončova,“ uvádzala radnica s tým, že prínos tejto zmeny ešte budú vyhodnocovať.

V Černovej predlžia konečnú autobusu na zastávku Černová štadión, kde bude autobus stáť ráno každú hodinu, popoludní každé dve hodiny a večer každú hodinu.

Úprava trasy sa týka aj žltej linky č. 1. V jednom smere presunú zastávku Karola Sidora na ulicu Do Baničného. „Linka č. 1 tak bude od zastávky Baničné pokračovať po ulici Plavisko a následne odbočí na ulicu Do Baničného, kde zastaví na premiestnenej zástavke Karola Sidora. Ďalej bude pokračovať po svojej trase,“ približuje mesto. Zastávka Karola Sidora ostáva v opačnom smere nezmenená.

Zastávku Sídlisko SNP premenujú na zastávku Roveň. Táto požiadavka bola vznesená ešte na decembrovom mestskom zastupiteľstve.

Prvé ranné spoje budú odchádzať o 5 minút skôr. Na linke č. 1. zo zastávky Mestský úrad pôjde prvý spoj o 4:29, pokračovať bude zo zastávky Baničné ako linka č. 2 o 4:36. Na linke č. 3 zo zastávky Černová štadión pôjde prvý ranný spoj o 4:32. „Na linkách č. 5, 4, 2 a 1 sa mierne upravia jazdné doby a odchody autobusov,“ píše radnica bez ďalšieho konkretizovania. Autobusy premávajú aj naďalej počas pracovných dní v prázdninovom režime.

Zľavy na cestovnom

Od zavedenia nového dopravného systému v januári stále trvá prechodné obdobie, počas ktorého je možná jazda bez platného cestovného lístka. Opätovne ho predlžujú do nedele 11. apríla. Tento raz sú dôvodom pripravované zľavy cestovného pre seniorov, ŤZP a darcov krvi.

„Po rokovaniach vedenia mesta, spoločnosti MONDI a občianskeho združenia Ružomberčan sme pripravili výrazne väčšie zľavy pre cestujúcich na dlhodobom cestovnom. Zľavy budú až do 80 percent,“ avizuje mesto. Zľavnené cestovné býva štandardne o polovicu menej než plná suma.

Zmeny tarifných podmienok budú schvaľovať poslanci 7. apríla. Podľa zverejneného rokovacieho materiálu by mali mať seniori nad 65 rokov a zamestnanci Mondi SCP zľavu na dlhodobom cestovnom 60 percent. Seniori nad 70 rokov, ŤZP aj ich sprievodcovia a darcovia krvi (držitelia Zlatej a Diamantovej Jánskeho plakety) by mali mať nárok na 70-percentnú zľavu. Seniori nad 80 rokov by si mohli uplatniť zľavu na dlhodobé cestovné do výšky 80 percent.

Zvýšenie zliav pre vybrané skupiny cestujúcich by spoločnosť Mondi podľa materiálu podporila na začiatok sumou 50-tisíc eur. Mesto by sa podieľalo čiastkou 70-tisíc eur.

Radnica tiež informuje, že cestujúci, ktorí už majú na karte dobitý kredit, no pri väčšej zľave sa im oplatí dlhodobé cestovné, si ho môžu zakúpiť za kredit na karte. Možné je to urobiť len v dopravnej kancelárii.

„V prípade, že ste si zakúpili dlhodobé cestovné od začiatku mesiaca marec alebo apríl, budú Vám tieto dni kompenzované pridaním dní naviac v aktuálne platnom dlhodobom cestovnom. Taktiež Vám bude pridaním dní na cestovnom kompenzovaný cenový rozdiel medzi pôvodnou zľavou a prípadnou novou zľavou.“

Ako sa vyznať v cestovnom

Počas prechodného obdobia mohli ľudia využívať mestskú dopravu zdarma, stačilo nasadnúť a nechať sa odviezť. Poďme si zhrnúť, akým spôsobom bude fungovať predaj cestovných lístkov.

Zavedené je časové cestovné – a to buď krátkodobé alebo dlhodobé. Krátkodobé si môže cestujúci zakúpiť priamo v autobuse na samoobslužnom zariadení. Na výber bude mať 30-minútový (60 centov) alebo 60-minútový lístok (80 centov), ktorý zaplatí priložením dopravnej alebo platobnej karty.

O vydanie dopravnej karty je možné požiadať v eshope dopravcu na stránke www.mhdrk.sk. Vybaviť sa dá aj osobne v dopravnej kancelárii pri železničnej stanici. V prípade, že sa cestujúci rozhodne uhradiť lístky platobnou kartou, je potrebné sa vopred zaregistrovať v systéme.

Stále bude možné zakúpiť si jednorazový papierový lístok v hotovosti u vodiča, ale vyjde drahšie, za jedno euro. Cenovo ho znevýhodňujú práve z dôvodu, že tento spôsob platby zaberá viac času. U vodiča bude tiež predaj turistických jednodňových (3 eurá) a trojdňových (7 eur) lístkov.

V ponuke sú predplatné dlhodobé lístky: 15-dňový (11 eur), 30-dňový (20 eur), 90-dňový (55 eur) a ročný (200 eur). Zabezpečiť sa dajú elektronicky v eshope alebo v dopravnej kancelárii. V nej budú cestujúcim tiež nabíjať kredit na dopravných kartách.

Kancelária je otvorená od polovice marca od 7:00 do 17:00. Od utorka 6. apríla dočasne predlžujú otváracie hodiny v pracovných dňoch do 19:00. V sobotu bude kancelária k dispozícii od 8:00 do 14:00 (bez obednej prestávky).

Titulná fotografia: autobus nového dopravcu Blaguss Slovakia. Zdroj: Viktor Mydlo 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.