Tenistky sa zachránili, tenisti nepostúpili

Ružomberská tenisová sezóna je v plnom prúde, no družstvá dospelých, hrajúce v registrovaných slovenských súťažiach, majú to hlavné už za sebou.

Ružomberské tenistky sa po návrate do najvyššej slovenskej súťaže – extraligy, dokázali medzi elitou udržať druhý rok po sebe. Splnili tak hlavný cieľ.

Súboje o všetko s Prešovom

Tenistky sa vrátili do najvyššej tenisovej súťaže v roku 2017. V osem člennej súťaži sa hrá od začiatku play-off systémom s tým, že porazení nevypadávajú, ale hrajú o umiestnenie. Posledný ôsmy vypadáva do 1. ligy. Vlani skončili Liptáčky v súťaži siedme, keď sa zachránili v poslednom zápase na úkor Žiliny.

Teraz v 1. kole podľahli na vlastnej antuke Piešťanom a v dueli o 5 – 8. mieste narazili opäť doma na Prešov. Práve v Prešove vyhrali v dvojdňovom zápase prerušenom pre dážď v roku 2017 drámu 4:3, vďaka čomu postúpili do extraligy. Odveta na Liptove po dvoch rokoch Šarišankám nevyšla. Ružomberčanky vyhrali 4:3, a preto sa nielenže zachránili, ale zlepšili aj výsledok spred roka. Že to bude napokon šieste miesto rozhodla záverečná prehra v Bratislave so Sláviou STU.

Hosťujúca Hana Pektorová z TK Ružomberok vo víťaznom zápase Prešovom. Foto – autor.

„Na Piešťany sme nemali, boli lepšie. Ich hráčky mali navrch. S Prešovom to bolo absolútne otvorené. Zostalo to na štvorhrách a tie sme zvládli lepšie,“ povedal k vývoju nehrajúci kapitán družstva žien Jaroslav Taraj.

Extraliga sa hrala ešte v máji. Počas jedného týždňa. V tenise je taký zvyk, pretože hráči, prirodzene, uprednostňujú skôr individuálnu kariéru a súťaže. No to nie je jediná komplikácia pre súťaže družstiev.

„Zväz vydal nové nariadenie, že päťčlenné družstvá môžu mať len jednu zahraničnú hráčku a dve na hosťovaní. Dve v tíme tak musia byť domáce,“ priblížil pravidlá Taraj. Pre Ružomberok je takéto nastavenie komplikované.

„A nielen pre nás, ale pre všetky malé kluby. My si nedokážeme udržať toľko kvalitných hráčov v tomto veku. Odchádzajú za prácou a štúdiom do väčších miest. Odkázaní sme vždy boli na hosťovania a prestupy. Je to nariadenie, ktoré podporuje silné kluby, s bohatou základňou, kde sa tenisti koncentrujú. Nás, malých z periférií, takto postupne odpília. Navyše, kto má zdravé ruky a nohy a vie trochu hrať, tak si ide privyrobiť do zahraničia a k nám ho môžeme získať len na hosťovanie,“ hneval sa na nové nariadenie tenisového zväzu Taraj.

S hosťujúcimi a „požičanými“ hráčkami uhral Ružomberok v roku 2008 3. miesto v extralige a v roku 2010 dokonca druhé! To bol doteraz najlepší výsledok ružomberského tenisu. Rok na to ženy na šesť rokov vypadli.

„Vlastné sme mali tri dievčatá, ktoré alternujú. Dve boli v základnej zostave Silvia Chudá a Nina Ličková. V zálohe boli ešte Henrieta Húštova a Barbora Birčeková. Navyše Silvia Chudá tiež nie je naša ružomberská odchovankyňa, ale zaregistrovali sme ju, aby bola akože naša,“ vysvetlil Taraj, ako vyskladali tím tento rok.

Zvyšok tímu tvorili Hana Pektorová z Čiech, Martina Husárová z Popradu, Daniela Hláčiková z Banskej Bystrice a Karolína Šašková z Oravy.

Od postupu ich delili tri loptičky

Iný príbeh a v celkom inej súťaži písali ružomberskí muži. Aktuálne hrajú 1. triedu Stredoslovenského regiónu. Ak by sme to chceli napísať v číselne zrozumiteľnom žargóne, tak je to ekvivalent 4. celoslovenskej ligy.

„Chceli sme postúpiť do vyššej súťaže. Posledný, rozhodujúci zápas sme hrali na konci júna doma s Dubnicou. Viedli sme 3:2 po dvojhrách, ale obe štvorhry sme prehrali. Tú rozhodujúcu v super tajbrejku 7:10,“ opísal rozhodujúce momenty sezóny tajomník TK Ružomberok Jozef Virág. Tenistov tak od postupu delili tri loptičky. Takto si ho bez prehry v súťaži vybojovala práve Dubnica.

Ružomberčanov v lige reprezentovali Juraj Machunka, Oldřich Drahovzal, Martin Palider, Miroslav Mojský, Jozef Chmúra a do niektorých zápasov zasiahli aj Juraj Bobček, Juraj Kapolka, René Mesiar a Ján Surový.

Ružomberčania vyskladali aj seniorský tím mužov nad 45 rokov. V roku 2017 dosiahol na slovenské 3. miesto a k najvyšším priečkam by sa chcel priblížiť aj tento rok.

„Vyhrali svoju triedu v rámci regiónu a postúpili na septembrové Majstrovstvá Slovenska. Uvidíme, ako sa im bude dariť,“ vraví Virág o mužoch v rokoch, ktorým tenis náramne chutí.

V zostave nájdeme Jána Surového aj Jaroslava Taraja, zimných Majstrov SR v kategóriách nad 55 resp. nad 50 rokov. Členmi tímu sú aj Juraj Kapolka, Jozef Chmura a Ján Bartoš.

Družstvo mužov v 1. triede pred zápasom s Dubnicou (zľava): nehrajúci kapitán L. Palider, J. Chmúra, M. Mojský, M. Palider, O. Drahovzal, J. Machunka, Zvyšok v rade sú hráči Dubnice. Zdroj – etenis.sk

Leto plné turnajov

Tenisový klub Ružomberok má aktuálne v súťažiach od mladších žiakov po seniorov desať družstiev. Dospelí sú len muži, ženy a seniori nad 45 rokov.

„Mali sme zanedbanú prácu s mládežou, preto sme pred tromi rokmi rozbehli tenisové kempy. V zime v telocvični, v lete tu u nás na antuke. Máme tam zhruba 30 detí, ktorým sa venujeme a skladáme z nich naše žiacke kategórie,“ ozrejmil aktuálnu prácu s mládežou v ružomberskom tenise Jozef Virág.

V tenisovej prípravke účinkujú v súťažiach už družstvá do 8 aj do 10 rokov. S novými hráčmi začnú pracovať prakticky kedykoľvek.

Oživenú prácu s mládežou je vidieť aj na tenisových dvorcoch. Napríklad už počas aktuálneho leta.

Celoslovenské turnaje na miestnych dvorcoch už má za sebou mladšie žiactvo a ďalší ich čaká v septembri. Práve dnes začína štvordňový turnaj dorastencov a dorasteniek, kde bude dokopy až 96 hráčov. Potom bude nasledovať ešte turnaj pre kategóriu starších žiakov a vrcholom profesionálnej sezóny bude augustový A-turnaj mužov a žien. Ide o turnaj najvyššej výkonnostnej kategórie v rámci republiky, a teda sú zaň udeľované najvyššie body.

„Bohatý program ukončíme v septembri obľúbeným otvoreným turnajom Guláš Ópeň. Plánujeme ho na 16. a 17. septembra,“ predstavil Virág plány na zvyšok letnej, antukovej sezóny.

Titulná fotografia – snímka z rozhodujúceho zápasu sezóny medzi Ružomberkom a Prešovom. Ružomberská jednotka v zápase, hosťujúca Hana Pektorová. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.