Traja vodiči pôjdu za jazdu pod vplyvom alkoholu pred súd

Polícia v Ružomberku obvinila v poslednom týždni troch vodičov z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Ďalšieho muža obvinili z priestupku proti majetku za krádež alkoholu.

Nakoľko vodiči sú nepoučiteľní a stále sa nájdu takí, ktorí jazdia pod vplyvom alkoholu, polícia apeluje na vodičov, aby nesadali za volant pod vplyvom alkoholu, takouto jazdou  neohrozovali svoj život, životy ostatných účastníkov cestnej premávky, správali sa disciplinovane, ohľaduplne, dodržiavali dopravné predpisy a nepreceňovali svoje schopnosti. Každý z účastníkov cestnej premávky môže svojím zodpovedným prístupom predchádzať nešťastiam na cestách.

Napriek neustálym upozorneniam polície za prvý novembrový týždeň polícia obvinila z prečinu ohrozenie pod vplyvom návykovej látky troch vodičov.

V piatok 1. novembra 2019 v čase o 00:30 viedol 22-ročný šofér z Ružomberka osobné motorové vozidlo značky Škoda Octavia po ceste III. triedy v obci Bešeňová, v smere na Liptovskú Teplú. Tam bol z dôvodu nekoordinovanej jazdy predpísaným spôsobom zastavený hliadkou Obvodného oddelenia PZ Liptovská Teplá. Po stotožnení a následnom poučení bol podrobený dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 0,95 mg/l (1,98 promile) alkoholu v dychu. Následne bol eskortovaný na OO PZ RK a umiestnený v CPZ. 

V pondelok 4. novembra. 2019 v čase o 14:50 hod. viedla 50-ročná vodička osobné motorové vozidlo Renault po ceste I/59 v smere jazdy od Banskej Bystrice kde dostala šmyk, zišla mimo vozovku a prevrátila sa s vozidlom na strechu. Po príchode polície bola poučená a podrobená dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 0,76 mg/l (1,58 promile) alkoholu v dychu a opakovaná dychová skúška s výsledkom 0,67 mg/l (1,40 promile). Vodička bola po dopravnej nehode prevezená RZP do ÚVN, kde bola jednorazovo ošetrená. Následne bola prevezená na OO PZ a umiestnená v CPZ. Škoda na vozidle sa odhaduje na 500€.  

V stredu 6. novembra 2019 v čase o 17:00 viedol 29-ročný vodič osobné motorové vozidlo značky Škoda Fabia po parkovisku na ul. Poľná v Ružomberku. Pri prechádzaní cez križovatku pri odbočovaní vľavo nedal prednosť v jazde sprava idúcemu osobnému motorovému vozidlu značky Škoda Felícia, ktoré viedol 42-ročný vodič. Po príchode policajta Okresného dopravného inšpektorátu Ružomberok bol po riadnom poučení podrobený dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 0,56 mg/l (1,17 promile) alkoholu v dychu. U druhého vodiča alkohol zistený nebol. Pri dopravnej nehode k zraneniu osôb nedošlo. 

V prvých dvoch prípadoch bola vec ukončená s návrhom na podanie obžaloby, tretí je v štádiu šetrenia.

Pre alkohol za mreže? 

Polícia obvinila z prečinu krádeže 22-ročného muža z Bešeňovej. Ten dňa 4. novembra 2019 v čase okolo 09.20 h v Ružomberku v obchodnom dome na ul. Bystrická cesta si na predajnej ploche vložil pod bundu pivo v hodnote 1,09,-€ a Gin 0,7l v hodnote 16,99 eur. Následne prešiel pokladničnou zónou bez toho, aby za tento tovar zaplatil, čím spoločnosti spôsobil škodu vo výške 18,08 eur. Tento čin spáchal aj napriek tomu, že bol v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch za obdobný čin postihnutí za priestupok proti majetku. Obvinený bol umiestnený v CPZ. Vyšetrovanie bolo ukončené s návrhom na podanie obžaloby. 

Vidieť a byť videný!

Za zhoršených poveternostných podmienok a zníženej viditeľnosti, najmä v tomto ročnom období, si treba uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité nielen pre vodičov motorových vozidiel, ale najmä pre chodcov  a cyklistov, ktorí pri dopravnej nehode doplácajú zdravím a neraz i životmi. Vodič motorového vozidla má za zníženej viditeľnosti omnoho menšiu možnosť zabrániť stretu s chodcom, ktorého pohyb na ceste zbadá neskoro. Chodci a cyklisti sú pri zrážke s motorovým vozidlom oveľa viac ohrození. O to viac by mali dbať na svoju bezpečnosť. 

Polícia preto žiada najmä chodcov aby na cestách nezabúdali na svoju bezpečnosť. Použitie svetlého oblečenia a reflexných prvkov výrazne zvyšuje bezpečnosť nemotorových účastníkov cestnej premávky. Za zníženej viditeľnosti  ( hmly, sneženie …) by chodci mali mať neustále na pamäti, že ich musí byť dobre vidieť a k tomu stačí pomôcť len trochou, reflexným prvkom. 

Polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a dodržiavali dopravné predpisy. Každý účastník cestnej premávky môže svojím zodpovedným prístupom prispieť k väčšej bezpečnosti na našich cestách.

Zdroj – Tlačová správa OR PZ Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.