Dlhšie očakávané stretnutie NKOS (Nezávislé kresťanské odbory Slovenska) vedené prezidentkou Ľubicou Černou zakončené seminárom v sobotu 21. a v nedeľu 22. septembra t. r. začalo posledným letným piatkom 20-teho.
Rozplynutie rannej hmly nad mestom, niekoľko pokukávaní sa na novú dlažbu pri hoteli Kultúra pred deviatou hodinou rannou tými, čo po roku opäť prišli. Pochod hore schodmi, skupinový presun hore Veľkým závozom a srdečné prijatie viceprimátorom Michalom Lazárom im ostane v pamäti. Najmä prevedenie viac ako tridsiatky hostí cez horné poschodie Mestského úradu, veľkej zasadačky a miestnosti primátora.
Okrem iného i dokonalý výklad M. Lazára v angličtine o meste Ružomberok, jeho histórii, vrátane krvavej černovskej posviacky 1907, demografii a súčasnosti dominujúcej hospodárskymi údajmi, (tak trochu vzťahujúcej sa na pôsobenie priemyselného giganta papierenského SCP Mondi) donútili prítomných delegátov z poslaneckých lavíc, ktoré v piatok „ad hoc“ obsadili dávať otázky. Preklady a pohotové odpovede viceprimátora do cudzojazyčného prostredia zabezpečovala, a nielen na Mestskom úrade, po celý programove nabitý deň, končiaci sa večerou na Podsuchej v reštaurácii na Bodege, Alexandra Bagiová.
Niektorí delegáti sa stretli prvýkrát v Ružomberku. Dvanástka štátov, kde sa hovorí všade iným jazykom, aj keď tí slovanskí rozumeli slovenčine (Poliaci, Česi, Chorváti a hlavne štyria Severní Macedónci opytujúci sa na im blízky výraz vlk, pretože vyšli na Vlkolínec) boli prekvapení, keď im v Ondríkovom drevenom dome a trámoch s vyrytým číslom 1863 zanôtili husle, heligón, basa a fujara hudobnej folklórky vedenej jej matadorom Vladom Struhárom.
Odpoludňajšie pohostenie liptovskými syrovými špecialitami, klobásou, slaninou a po domácky upečeného chleba, aký kedysi jedávali tunajší občania s kalištekmi tvrdšieho alkoholu sprítomnili dávnejšiu minulosť. O prehliadku a známe pamätihodnosti Vlkolínca s visačkou UNESCO 1993 s fundovaným odborným výkladom sa postarali Jozef Bašáry a Radislav Kendera.
Počasie babieho leta sa v meste pod Čebraťom priam vyfarbilo slnečnými aj keď trochu už zubatými lúčmi s modrou oblohou. Piatkové dopoludnie prialo zrejme aj iným podujatiam v meste. Už len to, že Ružomberok sa stal destináciou a štartom 3. etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska, čo povzbudilo aj jedného z mladších Poliakov opýtať sa, či tam niekto z ich družiny jazdí na rowerze, naznačilo, že odborári sa zaujímajú aj o šport.
Napokon v meste vrcholil i nultý ročník Dní Ľudovíta Fullu. Ten umožnil delegátom NKOS stihnúť pred návštevou Školy úžitkového výtvarníctva, po ceste k nej aj (neplánovanú) obhliadku priestorov Galérie Ľudovíta Fullu.
Bohatým výkladom života a diela národného umelca Ľ. Fullu pracovníčkou galérie sa fascinovali českí odborári. Jedna staršia pani bola veľmi šťastná, keď povedala, že sa konečne dostala do Ružomberka aj takto, a že po rokoch odkedy sa dva štáty rozdelili, je to pre ňu úžasná a i náhodná príležitosť vidieť na živo obrazy a diela Ľ. Fullu o ktorej sa jej v piatok ráno nesnívalo. Niektoré umelecké diela si starostlivo ukladala aj do jej mobilu s fotoaparátom.
Hlavným programom piatku bola pre odborárov ružomberská Škola úžitkového výtvarníctva a Liptovské Revúce, kde autobusovou cestou z Vlkolínca boli pripravené témy a aktivity najvýznamnejšieho slovenského ornitológa Miroslava Sanigu.
Prvá menovaná návšteva, ktorú pripravilo tamojšie vedenie školy s riaditeľkou Danicou Školníkovou a Milanom I. Chovanom bola podporená účasťou vedľajšieho oddelenia Spojenej školy – hotelovej akadémie a výučby zaoberajúcej sa gastronómiou. Tu sa predviedli domáci študenti a študentky so svojimi špecialitami, stolovaním a pochutinami s občerstvením, ktoré pripravili pre účastníkov NKOS.
Hlavný zámer návštevy však predstavoval obhliadku školy, výklad histórie počínajúc od názvu Stredná priemyselná škola textilná a papiernická až po dnešnú ŠÚV. Viac ako hodinová prehliadka školy s úžitkovým umením, ktoré študenti v praxi realizujú v podobe fotografického dizajnu, textilného výtvarníctva, propagačnej a reklamnej grafiky, tvorby hračiek či iných dekoratívnych predmetov, príjemne prekvapila delegátov Litvy a Severného Macedónska.
Po podanom obede v hoteli Kultúra (a absolvovaní Vlkolínca) zostala poslednou piatkovou zástavkou pre delegátov NKOS už len dedina Liptovské Revúce. Jedno miesto s najväčšou hustotou vtáčích kŕmidiel a búdok na 1 ár na svete, kde už po 17 hodine riadne chladilo, (čo si pri ôsmich stupňoch nad nulou povšimol a cítil jeden Srb, s konštatovaním, že aj u nich je podobná dolina ako tá naša Revúcka) ostávalo stále v strede pozornosti Miroslava Sanigu.
Rôzne príhody ornitológa a ekológa, ktoré možno zažiť len v úzkej spojitosti s prírodou a niekedy nevysvetliteľným chovaním sa živočíchov s krídlami, zaujali všetkých, ktorí prišli. Rovnako i obdržané dokumentačné materiály ako i prehliadka rozprávkovej záhrady ornitológa Sanigu, jeho obydlia a vyzdobených stien s vtáčou tématikou. Na pretras sa dostal vták murárik, ktorého si obzvlášť českí delegáti žiadali ako ho preložiť do češtiny, aby im bolo povedané, že murárik je zedníček.
Záverom a zosumarizovaním troch ružomberských dní NKOS možno hovoriť o 56-tich účastníkoch stretnutia. Okrem Slovenska tu bolo zastúpené Česko, Poľsko, Maďarsko, Taliansko, Nemecko, Litva, Rakúsko, Albánsko, Srbsko, Chorvátsko, Severné Macedónsko a Slovinsko.
Sobotný odborný seminár na tému Duálne vzdelávanie otvoril hlavné ťažisko stretnutia NKOS. Potom nasledovala prehliadka Katolíckej univerzity so samostatnou návštevou Univerzitnej knižnice KU. Večer patril Folklóru v Penzióne Za mlynom v Liptovskej Teplej – Madočanoch.
Nedeľa 22. septembra 2019, bola zhodnotením semináru; svätú omšu celebroval kňaz a básnik Stanislav Brtoš, ten rovnako taktiež pri pamiatke A. Hlinku a jeho rodného domu v Černovej poskytol účastníkom seminára príslušný výklad.
Záver dňa si vyžiadal napokon ešte posledné spoločenské stretnutie delegátov NKOS pred odchodom z Ružomberka v priestoroch Kúrie v Liptovskej Štiavnici.