V Ružomberku opäť vyčíňal medveď, zachutil mu med

Zničené včelie úle po medveďovi. Foto: Mesto Ružomberok
Miestnemu včelárovi zničil celú včelnicu, aj keď má pozemok chránený elektrickým ohradníkom. Šelme to neprekáža a vôňa medu ju prilákala na to isté miesto už po druhý raz.

Medveď začiatkom týždňa opäť vyčíňal v Ružomberku. Miestnemu včelárovi zničil celú včelnicu. A hoci má pozemok chránený elektrickým ohradníkom, šelme to neprekáža a vôňa medu ju prilákala na to isté miesto už po druhý raz. Ministerstvo životného prostredia sa odhodlalo k ráznemu kroku.

Keď pán Karol Olejník, dlhoročný včelár z Ružomberka, zbadal spúšť, ktorú po sebe zanechala šelma, ovládol ho hnev. „Mám toho plné zuby. Tu sa nedá takto žiť,“ povedal včelár pre TV Markíza.

Štrnásť úľov je nenávratne zničených. Odtlačok medvedích pazúrov vo včeľom pláste pôsobí až hrozivo. Na záberoch televízie ukázal, ako na jeho včelnici vyčíňala šelma a akú spúšť zanechala.

Medvede opäť vyčíňali na viacerých lokalitách v Ružomberku

Dobré zabezpečenie včelnice

Zásahový tím pre medveďa hnedého „Západ“, ktorý zriadila Štátna ochrana prírody (ŠOP), má podľa Ministerstva životného prostredia SR dostatok kompetencií aj pri prevencii.

„Zásahový tím poskytuje konzultácie aj chovateľom, v rámci ktorých preverí zabezpečenie ich majetku, komunálneho odpadu či hospodárskeho chovu proti vniknutiu medveďa,“ reagoval hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

„Podmienky splnené boli, ohradník by som povedal, že je ešte až predimenzovaný a medveď tu chodí ako do fastfoodu,“ zdôraznil včelár, ktorému už medveď nedávno zničil úle.

Podľa zásahového tímu má pán Olejník areál so včelami zariadený veľmi dobre. „Takže odporúčať nejaké preventívne opatrenia už asi bude zbytočné. Z pohľadu zásahového tímu je Ružomberok ako taký celkom problematický, hlavne okolie cintorína,“ povedal Marek Veverica, vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ.

Nie len med, ale aj sviečky

V spoločnosti teraz rezonuje aj téma zamedzenia či rušenia rôznych návnad, ktoré lákajú medvede. No v Ružomberku si už medveď pochutil aj na cintorínskych sviečkach. Keď nepomohlo plašenie, pristúpili na cintoríne k odchytu.

Včelár je rozhorčený a má ťažké srdce na ministerstvo životného prostredia. Prístup zásahového tímu si však pochvaľuje. „Sú to otroci tohto režimu. Oni sú fakticky fackovací panáci. Na nich sa všetko váľa. Či zo strany nás, poškodených, alebo zo strany štátu a ministerstva.“

V prípade neprispôsobivých jedincov je odchyt a následná eutanázia nevyhnutnosťou. A takýto osud zrejme čaká aj ďalšieho medveďa v Ružomberku.

Zásahový tím konal rýchlo

„Zásahový tím už eliminoval dvoch problémových jedincov na cintoríne, no podľa posledných informácií sa tam pohybujú ďalšie tri kusy. Ďalší jedinec bol zaznamenaný v Bielom Potoku, iný medveď v uplynulé dni zničil miestnemu chovateľovi včelíny riadne ochránené elektrickým oplôtkom,“ uviedol Róbert Kolár, zástupca primátora mesta Ružomberok na proteste samospráv pred ministerstvom v Bratislave.

„Rozhodnutie o odchyte a eutanázii bolo v prípade Ružomberka pomerne rýchle, eliminácia dvoch medveďov však situáciu vyrieši len čiastočne, zvyšné synantropné medvede to asi ťažko odradí, ba dokonca možno sa neskôr presunú do blízkych záhrad,“ varoval Kolár. Dodal, že je len otázkou času, kedy môže dôjsť k stretu medveďa s človekom.

Na Slovensku pôsobia tri zásahové tímy a na celú krajinu je tak vyčlenených iba 12 ľudí. Ministerstvo sa chystá aj preto zriadiť ďalší, štvrtý zásahový tím Sever, ktorý by mal pôsobiť najmä na území Tatranského národného parku (TANAP).

Samosprávy žiadajú prehodnotiť manažment medveďa hnedého

Zdroj: TV Noviny

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.