V ružomberskej 18-tke prebudovali bývalé štatistiky účasti volieb do Európskeho parlamentu

Popri sledovaní ako to všetko cez bežný 15 hodinový volebný čas beží, vznikne pochopiteľne i takýto záznamový materiál. Ten je dôkazom toho, ako to v jednom zo štyroch okrskov umiestnených v Základnej škole na Sládkovičovej 10 vyzeralo.

Po piatich rokoch sa v Ružomberku volilo znovu do Európskeho parlamentu. Tak ako vtedy v máji roku 2014, tak aj v sobotu 25. mája 2019. Ak sa zoznámime so štatistikami, a hlavne s vtedajšou poslednou celoslovenskou účasťou 13,05 percenta, potom je konštatovaním to, že nárast účasti je v skutku neuveriteľný. Aspoň v ružomberskom volebnom okrsku č. 18 je to tak.

Predikcie, ktoré v médiách a medzi občanmi tohto mesta chodili, hovorili o dvadsiatke percent účasti. Voľby sa zmenili už i s tým, že volebné miestnosti bolo treba opatriť s nápisom v angličtine.

A tak do slovenských „Polling station“ s príslušným Nr. okrsku prišlo určite viac voličov než pred piatimi rokmi. V tomto príspevku sa nebude písať o tridsať jeden politických stranách či hnutiach na Slovensku, z ktorých si Európsky parlament v Štrasburgu vyberie neskôr len 13-tich alebo 14-tich slovenských poslancov.

A nebude sa písať ani o percentách a preferenčných hlasoch ktoré v ružomberskej Základnej škole na Sládkovičovej ulici 10, dostali jednotliví zakrúžkovaní kandidáti. Je nedeľa ráno krátko po ôsmej hodine, deň po, keď štátne médiá o volebnej účasti na Slovensku zatiaľ nepíšu.

Tá je už známa vo volebnom okrsku číslo 18 v Ružomberku a je približne o 123 percent vyššia, než posledná celoslovenská z roku 2014. Pôvodne, po prvých troch hodinách z okolia Banična predikovaná na 20 a viac percent, zaznamenala každú hodinu priemerný nárast 1,9 percenta, a do desiatej hodiny sobotného večera konečných zaokrúhlených 29 percent. Presne tak, ako to ukazuje odfotený hárok papiera.

K najfrekventovanejším volebným aktom, kedy sa k volebných urnám dostavovali miestni obyvatelia patril čas medzi deviatou a desiatou hodinou dopoludnia. A čo sa už vôbec v dobe televízneho semifinále hokejového šampionátu v Bratislave nečakalo, aj hodinovka medzi dvadsiatou a dvadsiatou prvou hodinou sobotného večera.

Slovensku (a možno v ňom  aj Ružomberku) sa tak dostane zrejme aj pochvala z bruselských inštitúcii EÚ (čo v túto dobu ešte nikto netuší) – nepochybne snáď aj s pozitívnym hodnotením percentuálneho čísla účasti.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.