Vlkolínec oslavuje, pripravených je vyše tristo podujatí

Ilustračné foto. Zdroj: Mesto Ružomberok
Unikátna podhorská obec tento rok oslavuje 30 rokov od zapísania do UNESCO. Mesto v spolupráci s rôznymi organizáciami pripravuje viac ako 300 podujatí na oslavu jedinečného jubilea.

Ružomberok ožije oslavami spojenými so zapísaním Vlkolínca do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako poslednej obývanej osady v karpatskom regióne zachovanej ako celok v pôvodnej ľudovej architektúre, kde sa stretáva tvorivá činnosť človeka s prírodou. Udialo sa tak v decembri roku 1993 v Kolumbii.

,,Ružomberská samospráva si tento významný moment pripomenie viac ako 300 kultúrnymi, spoločenskými a športovými podujatiami, ktoré sa v tomto roku uskutočnia. Medzi nimi je aj viac ako 60 akcií, ktoré sa uskutočnia priamo vo Vlkolínci, napríklad prednášky, prezentácie tvorcov a remesiel, výstavy, environmenálne aktivity, koncerty, minifesty a tvorivé dielne,“ informoval hovorca primátora Ružomberka Vladimír Miškovčík.

Ako dodal, podujatia pripravuje mesto, občianske združenia, mimovládne organizácie, združenia cestovného ruchu a mnohí partneri. Záujemcovia podujatia nájdu na webe mesta.

Letnú sezónu otvorili vo Vlkolínci

„Zámer je jediný – chceme vo výnimočnom jubilejnom roku viac zviditeľniť Vlkolínec, ktorý na Slovensku predstavuje unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb nenarušených novou výstavbou.  Okrem atmosféry zrubovej osady si vo Vlkolínci môžete pozrieť expozície, ktoré sú tu zriadené pre návštevníkov a milovníkov, spoznávať môžete históriu, obdivovať architektúru alebo sa môžete vybrať objavovať okolitú prírodu blízkeho okolia. Všetkých srdečne pozývame do Ružomberka a Vlkolínca!“ pozval návštevníkov primátor mesta Ľubomír Kubáň.

Po obci sa prejdete aj so sprievodcom

Podhorská osada Vlkolínec leží v čarokrásnej prírode, vo Veľkej Fatre pod vrchom Sidorovo. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu.

Osada predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí. Pri návšteve Vlkolínca môžete obdivovať muzeálny objekt s expozíciou tradičného bývania – Roľnícky dom z roku 1886, Kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875, drevenú zrubovú zvonicu z roku 1770, dominantu centrálnej časti osady – 12-metrov hlbokú drevenú rumpáľovú studňu z roku 1860 či budovu školy, pôvodne jednotriedky, ktorá dnes slúži ako Galéria ľudového umenia.

,,Vlkolínec je známy predovšetkým súborom pôvodných ľudových domov s dvormi,  k chráneným objektom patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia,“ dodal hovorca.

Obcou nemusíte prechádzať sami, potrebné informácie o Vlkolínci vám poskytne  sprievodca, ktorého si môžete objednať alebo si prečítať či vypočuť audiosprievodcu. Prehliadková trasa má 17 zastávok, počas ktorých sa dozviete všetko potrebné a zaujímavé o Vlkolínci.

Viac informácií získate na webe: www.vlkolinec.sk, tel.: +421 918 596 432 alebo e-mailom na: info@vlkolinec.sk (Dom UNESCO Vlkolínec).

Zdroj: TS Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.