Všetko o plošnom testovaní na Covid-19 v Ružomberku

V meste bude 24 testovacích miest, kompletný zoznam ešte nie je k dispozícii. Športovú halu T18 pripravujú ako cvičné odberné miesto. 

Naposledy aktualizované 27. 10. o 20:20.  

Po pilotnom testovaní v najviac zasiahnutých okresoch prebehne celoplošné testovanie na Covid-19 na území celého Slovenska. Tzv. operácia Spoločná zodpovednosť je naplánovaná na najbližší víkend. Namiesto pôvodných troch dní sa bude testovať v sobotu a nedeľu v čase od 7:00 do 22:00.

  • V Ružomberku bude celkovo 24 odberných miest
  • Kompletný zoznam testovacích miest ešte neuverejnili, nateraz sú potvrdené tri: Kultúrny dom v Černovej, stolnotenisová hala v areáli ZŠ v Bielom Potoku, hala T18 na Plavisku
  • Halu T18 pripravujú ako cvičné odberné miesto pre zdravotníkov a armádu
  • Radnica stále nemá dostatok pracovníkov, ktorí budú na odberných miestach zabezpečovať administratívu

Kde sa bude testovať? 

V Ružomberku bude celkovo 24 odberných miest. Väčšina podľa odporúčaní kopíruje volebné miestnosti, kompletný zoznam lokalít ešte nie je k dispozícii.

Nateraz sú potvrdené štyri odberné miesta. Jedným z nich je Kultúrny dom v Černovej.

“Podľa kompetentných je objekt Kultúrneho domu vyhovujúci a pri testovaní budú využívané obidva vchody do budovy (hlavný aj vedľajší cez dvor do klubovne),” uvádza sa v príspevku na facebookovom profile ružomberskej mestskej časti. Samotný odber vzoriek bude v interiéri budovy, v hlavnej divadelnej dvorane.

Známe je aj stanovište v ďalšej mestskej časti. V Bielom Potoku budú odbery vykonávať v stolnotenisovej hale v areáli tamojšej základnej školy. Ide o náhradu bielopotockého kultúrneho domu, v ktorom chýba bezbariérový prístup.

Obyvatelia sa budú môcť nechať otestovať aj v hale T18 na Plavisku, v ktorej zriadia dve odberové miesta. Vstupy budú z oboch bočných strán haly, na výsledok budú otestovaní čakať na dvore vzadu v exteriéri. „V prípade dažďa je plocha krytá zadným balkónom,“ dodal hovorca na margo haly, ktorú zároveň pripravujú ako dočasné cvičné odberné miesto pre zdravotníkov a vojakov.

V priebehu utorka a stredy majú športovú halu T18 pripraviť ako cvičné odberné miesto pre zdravotníkov a vojakov. Počas víkendu budú v hale dve riadne odberné stanovištia. Zdroj – Viktor Mydlo.

Z potenciálnych priestorov na testovanie radnica vopred vylúčila materské školy, vrátane MŠ Riadok. „Z logických príčin sme z týchto zoznamov odstránili materské školy, pretože nechceme, aby sa potenciálne nakazený človek pohyboval v priestoroch, kde fungujú deti,“ informoval ešte cez víkend hovorca mesta Viktor Mydlo na sociálnej sieti.

Odberné miesta majú zabezpečiť samosprávy, odobruje ich však armáda. Ružomberská radnica navrhovala 16, obrana 24 miest. Potenciálne objekty na testovanie v pondelok kontrolovali príslušníci armády, ktorí overovali, či spĺňajú požadované kritériá.

„Rozdelili sme sa do troch skupín. Každá zo skupín chodila po naplánovaných testovacích miestach a overovala si dispozičné umiestnenie. Zároveň robili dokumentáciu a kreslili si pôdorys,“ priblížil Mydlo proces, ktorý predchádzal konečnému výberu odberných miestností.

Vedenie mesta zasadalo spoločne s predstaviteľmi armády v pondelok ráno. Zástupcovia radnice a silových zložiek vtedy preberali základnú metodiku operácie. Jej vedúcim v Ružomberku bude plukovník Štefan Pobjak.

Mesto hľadá zdravotníkov a administratívnych pracovníkov

Mesto od pondelka hľadá medikov, zdravotné sestry a záchranárov ochotných zúčastniť sa na plošnom testovaní. Hľadá tiež pracovníkov, ktorí by na odberných miestach pomáhali s administratívou.

Záujemcovia sa môžu registrovať prostredníctvom formulára alebo kontaktovať hovorcu mesta.

Na každé testovacie miesto pripadajú dvaja zdravotníci, ktorých zabezpečuje ministerstvo obrany.

„Armáda zabezpečí dostatok zdravotníkov na každé odberové miesto. Podľa nariadenia majú byť minimálne dvaja na jedno miesto, to znamená, že ich bude 48,“ povedal pre Ružomberský magazín hovorca mesta. Dodal, že sa počíta aj s miernou rezervou personálu v prípade, ak u niektorých odhalia nákazu.

Príslušníci armády v pondelok kontrolovali, či navrhované lokality na testovanie spĺňajú požadované kritériá. Zdroj – Viktor Mydlo.

Úlohou radnice je nájsť pracovníkov, ktorí budú mať počas testovania na starosti administratívu. Na odbernom mieste by mali byť prítomní traja až piati. Niekoľkí sa už dosiaľ prihlásili, stále však nie potrebný počet.

„Zdá sa, že ich stále nemáme dostatok,“ uviedol hovorca. Odmenu pre administratívnych pracovníkov zvýšili na sto eur v hrubom za deň.

Testovací materiál by mali podľa hovorcu do Ružomberka doručiť vo štvrtok. V tento deň odoberú vzorky pomocným pracovníkom, v piatok pretestujú zdravotnícky personál.

Testovanie prebehne najbližšiu sobotu a nedeľu v čase od 7:00 do 22:00. Posledný ster je naplánovaný na 21:30. Občania by mali prichádzať na odbery vo svojom volebnom obvode podľa abecedy. Presný spôsob aj časový harmonogram radnica ešte určí. Avizovala, že bude postupovať obdobne ako v Bardejove a Dolnom Kubíne.

Vedúci operácie Spoločná zodpovednosť v Ružomberku, plk. Štefan Pobjak počas zasadnutia s vedením mesta. Zdroj – Viktor Mydlo

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.