Vynášanie Murieny symbolicky ukončilo zimu

V dolnom Liptove udržiavajú folklórne tradície a zvyky. K najznámejším patrí vynášanie Murieny ako rozlúčka so zimou a privítanie jari.

V Liskovej sa podľa dlhoročných tradícií Muriena vynáša tri týždne pred Veľkou nocou na tzv. Šúľkovú nedeľu. Po I. svätej omši krojovaná skupina dievčat a žien prešla dedinou a spevom vyjadria túžbu skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka.

Vynášanie Murieny vykonali 26. marca v Stankovanoch na tzv. Smrtnú nedeľu (aj Čierna nedeľa – druhá pôstna nedeľa pre Veľkou nocou – pozn. red,). Pred Obecným úradom priblížili tradičné zvyky členovia Folklórnej skupiny Podšíp a Detskej folklórnej skupiny Mrvenička všetkým prítomným.

Veľkonočné zvyky a tradície v Liptovskom múzeu

Liptovské múzeum v Ružomberku pripravilo vo štvrtok 30. marca už 17. ročník kultúrno-výchovného podujatia Veľkonočné zvyky a tradície. Podujatie bolo určené hlavne žiakom základných aj materských škôl, ako aj návštevníkom z radov širokej verejnosti.

Počas dopoludnia diváci mali možnosť oboznámiť sa s ľudovými zvykmi vo veľkonočnom období, ukážkami niektorých tradičných remesiel, dekorácií a symbolických predmetov s veľkonočnou tematikou.

V programe videli ukážky ľudových remesiel spojené s predajom. Nechýbalo zdobenie veľkonočných vajíčok, pletenie veľkonočných korbáčov a košíkov z papiera i pedigu. Obdivovať mohli tkanie, drôtovanie či ukážky odlievaných a krútených sviečok, ako aj ukážky pečenia slaných oblátok i prácu s drevom. Zaujali aj veľkonočné ozdobné predmety a dekorácie.

Súčasťou podujatia bude aj rozprávanie o tradičných veľkonočných zvykoch a jarných zvykoch v Liptove s Igorom Littvom, jedným z najväčších propagátorov ľudovej kultúry v našom regióne. Detský folklórny súbor Liptáčik predviedol ukážky vynášania Moreny.

V Ružomberku upálili Murienu a hodili do rieky

Folklórny súbor Liptov a Detský folklórny súbor Liptáčik pripravili tradičné Vynášanie Murieny ulicami mesta, ktoré sa uskutočnilo v piatok 31. marca. Začiatok sprievodu na Madačovej ulici bol o 16:00 hod.

Z centre Ružomberka sa krojovaný sprievod vybral ulicami mesta až k mostu nad riekou Revúca. Sprievod za obradných tancov vyvrcholil upálením Murieny a jej hodením do rieky. Rozlúčiť sa s odchádzajúcou zimou a privítať prichádzajúcu jar prišlo množstvo zvedavcov.

Priebeh akcie si môžete pozrieť na našich snímkach vo fotogalérii.

Fotogaléria

Foto: Miroslav Parobek

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.