Z viac ako storočnej drevenice vybuduje Liptovská Lúžna múzeum života v obci

Drevenicu, ktorú obec kúpila v minulom roku, plánujú zrekonštruovať a prezentovať v nej miestnu ľudovú kultúru.

Obci sa v roku 2016 podarilo získať nielen pôvodnú drevenicu, ale aj finančné prostriedky na rekonštrukciu strechy. Ku kompletnej výmene strešnej krytiny by malo dôjsť ešte do konca tohto roka.

„Treba ešte opraviť interiér, urobiť elektriku, až potom dnu umiestnime exponáty, ktoré vyzbierame od občanov. Starých vecí majú miestni doma veľa, nechcú ich len tak vyhodiť, takže sú radi, že pozostatky po svojich predkoch môžu umiestniť na takéto miesto,“ vysvetlil pre Ružomberský magazín starosta Albín Husarčík.

Pozoruhodným prvkom drevenice je najmä stará zachovalá pec. „Je dôležité, aby aj budúca generácia vedela, ako ľudia kedysi žili,“ domnieva sa starosta.

Foto - archív obce Liptovská Lúžna
Foto – archív obce Liptovská Lúžna

Obec plánuje expozíciu obohatiť aj o ľudové artefakty z družobnej obce Lužná u Vsetína. Nachádzali by sa v podkroví drevenice. Žiadosť o finančnú podporu tohto zámeru, o ktorú sa obec uchádzala v rámci projektu cezhraničnej spolupráce, však nebola úspešná.

„Budeme sa snažiť aj o rok. Bol by to nosník našej spolupráce – kúsok z ich kultúry by sa preniesol ku nám a kúsok z tej našej zasa ku nim,“ dodáva starosta Husarčík. Kedy bude múzeum sprístupnené verejnosti však nateraz nevedel povedať.

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.