Adam Ondrejka z Liptovských Sliačov novým objavom módnej scény

Originána súťažná kolekcia, ktorou Adam zaujal odbornú porotu i divákov. Foto: Ramon Leško
Stal sa víťazom súťaže mladých módnych talentov Nové tváre módnej scény počas Bratislavských módnych dní, ktoré sa konali začiatkom septembra.

Súčasťou Bratislavských módnych dní bolo vyhodnotenie súťaže mladých módnych talentov Nové tváre módnej scény. Do finále postúpilo osem kreatívcov, ktoré vybrala odborná porota zložená z odborníkov na módu. Tá rozhodla o suverénnom víťazstve 20-ročného Adama Ondrejku z Liptovských Sliačov, absolventovi Školy umeleckého priemyslu (ŠUP) v Ružomberku v odbore odevný dizajn.

Adam Ondrejka z Liptovských Sliačov je víťazom súťaže Nové tváre módnej scény. Foto: Ramon Leško

Predstavil si apokalypsu

Témou tohtoročnej súťaže bol Svet bez dymu. Úlohou súťažiacich bolo vytvoriť kolekciu minimálne šiestich modelov. Mohol sa do nej prihlásiť ktokoľvek, jednotlivci i kolektívy. Jej cieľom je podporiť mladé talenty v oblasti módneho návrhárstva a obohatiť slovenskú módnu scénu o nové tváre. Adam sa prihlásil prvýkrát a rovno zvíťazil.

„Pri tvorbe modelov sa treba držať témy. Ja som si predstavil svet, v ktorom by zmizli nadmerný konzum i fabriky. Moje odevy sú pre ľudí, ktorí prežili akoby apokalypsu a kolaps našej spoločnosti. Pri obliekaní by museli použiť všetok odpad, ktorý by tu po nás ostal,“ hovorí talentovaný mladý muž.

Jeho modely sú jedinečné a výrazne sa líšia od návrhov ostatných finalistov, ktoré boli viac uhladenejšie. Pri ich tvorbe použil kúsky rozličných odevov z bazárov oblečenia (angl. second  hand – pozn. red.) a vzájomne ich kombinoval i prerábal do uceleného konceptu. Musel ich sám navrhnúť aj ušiť. Čierno-biela kolekcia s kombináciou hnedej je kombináciou neba a pekla.

Víťazstvo prekvapením i povzbudením

Na prípravu mal len jeden mesiac. „Už výber medzi finalistov bol pre mňa povzbudením. Víťazstvo mňa i mojich rodičov veľmi prekvapilo, nečakali sme to,“ hovorí Adam. Spomedzi porotcov na neho zapôsobila najmä návrhárka Iveta Ledererová, ktorá bola podľa neho „veľmi milá a najviac ľudská“.

Prvou cenou je kreatívne štúdium v hodnote dvetisíc eur. Čo to konkrétne znamená, ešte presne nevie. Najbližšou métou šikovného a odvážneho kreatívca je dostať sa na Vysokú školu výtvarných umení do Bratislavy na odbor dizajn. „Skúšal som to už dvakrát a nevzali ma,“ konštatuje.

Víťazstvo v súťaži mu k prijatiu na tretí pokus môže pomôcť. Nateraz je poslucháčom posledného – druhého ročníka pomaturitného štúdia na svojej „materskej“ strednej škole. Po ukončení získa oprávnenie vyučovať v ktorejkoľvek základnej umeleckej škole.

Rodičia Adama v štúdiu i tvorbe povzbudzujú a podporujú. Mama Janka dodáva, že pri výbere strednej školy i profesijného zamerania mali jasno už dávno. „Už ako malý chlapec rád kreslil a navrhoval veci. Nemali sme s tým žiadny problém a ani sme mu pri výbere štúdia nebránili.“ Teraz sú na neho právom hrdí.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.