Súčasťou Bratislavských módnych dní bolo vyhodnotenie súťaže mladých módnych talentov Nové tváre módnej scény. Do finále postúpilo osem kreatívcov, ktoré vybrala odborná porota zložená z odborníkov na módu. Tá rozhodla o suverénnom víťazstve 20-ročného Adama Ondrejku z Liptovských Sliačov, absolventovi Školy umeleckého priemyslu (ŠUP) v Ružomberku v odbore odevný dizajn.
Predstavil si apokalypsu
Témou tohtoročnej súťaže bol Svet bez dymu. Úlohou súťažiacich bolo vytvoriť kolekciu minimálne šiestich modelov. Mohol sa do nej prihlásiť ktokoľvek, jednotlivci i kolektívy. Jej cieľom je podporiť mladé talenty v oblasti módneho návrhárstva a obohatiť slovenskú módnu scénu o nové tváre. Adam sa prihlásil prvýkrát a rovno zvíťazil.
„Pri tvorbe modelov sa treba držať témy. Ja som si predstavil svet, v ktorom by zmizli nadmerný konzum i fabriky. Moje odevy sú pre ľudí, ktorí prežili akoby apokalypsu a kolaps našej spoločnosti. Pri obliekaní by museli použiť všetok odpad, ktorý by tu po nás ostal,“ hovorí talentovaný mladý muž.
Jeho modely sú jedinečné a výrazne sa líšia od návrhov ostatných finalistov, ktoré boli viac uhladenejšie. Pri ich tvorbe použil kúsky rozličných odevov z bazárov oblečenia (angl. second hand – pozn. red.) a vzájomne ich kombinoval i prerábal do uceleného konceptu. Musel ich sám navrhnúť aj ušiť. Čierno-biela kolekcia s kombináciou hnedej je kombináciou neba a pekla.
Víťazstvo prekvapením i povzbudením
Na prípravu mal len jeden mesiac. „Už výber medzi finalistov bol pre mňa povzbudením. Víťazstvo mňa i mojich rodičov veľmi prekvapilo, nečakali sme to,“ hovorí Adam. Spomedzi porotcov na neho zapôsobila najmä návrhárka Iveta Ledererová, ktorá bola podľa neho „veľmi milá a najviac ľudská“.
Prvou cenou je kreatívne štúdium v hodnote dvetisíc eur. Čo to konkrétne znamená, ešte presne nevie. Najbližšou métou šikovného a odvážneho kreatívca je dostať sa na Vysokú školu výtvarných umení do Bratislavy na odbor dizajn. „Skúšal som to už dvakrát a nevzali ma,“ konštatuje.
Víťazstvo v súťaži mu k prijatiu na tretí pokus môže pomôcť. Nateraz je poslucháčom posledného – druhého ročníka pomaturitného štúdia na svojej „materskej“ strednej škole. Po ukončení získa oprávnenie vyučovať v ktorejkoľvek základnej umeleckej škole.
Rodičia Adama v štúdiu i tvorbe povzbudzujú a podporujú. Mama Janka dodáva, že pri výbere strednej školy i profesijného zamerania mali jasno už dávno. „Už ako malý chlapec rád kreslil a navrhoval veci. Nemali sme s tým žiadny problém a ani sme mu pri výbere štúdia nebránili.“ Teraz sú na neho právom hrdí.
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.