Benka, Bazovský aj Hála. Liptovské múzeum otvorilo výstavu venovanú umelcom Liptova 20. storočia 

Vystavované diela boli pred zrakmi verejnosti ukryté v depozitári. Na najbližších päť mesiacov ich v plnej kráse môžu vidieť všetci milovníci umenia. 

Výstava voľne nadväzuje na tú minuloročnú, keď mohli návštevníci vidieť umelecké zbierky z 19. storočia. Tentokrát si návštevníci môžu pozrieť umelcov spojených s Liptovom tvoriacich prevažne v prvej polovici 20. storočia. Významné diela je možné vidieť vo veľkej výstavnej sále sídelnej budovy Liptovského múzea. 

Diela vytiahli z depozitára 

„Výstava a vystavené diela sú rozdelené do viacerých tematických blokov, čím sme chceli zdôrazniť niektoré aspekty našich diel. Jedna časť sa venuje dielu českého rodáka Jána Hálu, ďalšie dve približujú tvorbu významného slovenského umelca Martina Benku a Miloša Alexandra Bazovského. “ spresnil kurátor výstavy a kunsthistorik Liptovského múzea Rastislav Molda.

Dielo sochára Viktora Mydlu. (Foto: Anna Zábojníková)
Návštevníci obdivovali diela známych slovenských umelcov. (Foto: Anna Zábojníková)

Keďže prvá polovica 20. storočia je výrazne spätá aj so vznikom Československej republiky, návštevníci majú možnosť vidieť aj unikátne diela znázorňujúce jej čelných predstaviteľov. „V tejto súvislosti je zaujímavý predovšetkým obraz Milana Rastislava Štefánika od Františka Fahrmanna. Autor znázornil Štefánika v tradičnej generálskej uniforme a životnej veľkosti, pričom aj postava je v celosti a ide tak o jeden z mála takýchto obrazov“, doplnil kurátor výstavy pričom priblížil ďalšie dve tematické časti výstavy. 

V prvej môžu návštevníci spoznať diela znázorňujúce Ružomberok z rôznych perspektív. V druhej časti  sa pracovníkom Liptovského múzea podarilo z veľkej časti dokumentovať a priblížiť súťažné návrhy na „sochu slobody“, z roku 1928, kedy si obyvatelia mesta týmto spôsobom pripomínali desaťročnicu novej republiky. 

Návštevníkom sa krátko prihovoril aj riaditeľ múzea Michal Kovačic či primátor mesta Igor Čombor. (Foto: Anna Zábojníková)

Nielen obrazy, ale aj repliky sôch 

,,Pre mňa je to zároveň najzaujímavejšia časť výstavy. Zaujímavý je príbeh sochy, ktorá bola spájaná s itými kontroverziami, pretože socha vyvolala značnú mediálnu dohru. Jej kritici útočili na návrch sochy aj v denníku Slovák a tento návrh hanili. Tvrdili, že sloboda, ktorú symbolizuje nahá deva demoralizuje zbožný ružomberský ľud,” povedal pre naše noviny Rastislav Molda. 

Liptovské múzeum myslelo aj na najmenších návštevníkov a pripravilo pre nich možnosť zahrať sa na umelcov a dotvoriť repliky niektorých z vystavovaných diel.

Počas vernisáže výstavy, ktorá sa uskutočnila 21. septembra boli medzi pozvanými aj primátor mesta Igor Čombor, riaidteľ odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja a zároveň aj mestský poslanec Martin Hromada či prednosta Okresného úradu v Ružomberku Emil Maretta. 

,,Je vidieť, že Liptovské múzeum pod novým vedením vzorne reprezntuje Ružomberok. Treba si všimnúť, že su niektoré diela sú naozaj kvalitné a vzácne. Stojí za to, si tie obrazy prezrieť, no stojí za to si tiež uvedomiť, že Ružomberok musí byť centrom výtvarného diania na Slovensku,” prihovoril sa dolnoliptákom Igor Čombor. 

Návrhy Sochy slobody. (Foto: Anna Zábojníková)

Titulná fotografia: Kurátor výstavy Rastislav Molda. Foto: Anna Zábojníková.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.