Dekoru mohli zbúrať, napokon ju rekonštruovali

Študenti Strednej odbornej školy Polytechnickej majú od septembra nové priestory pre praktické vyučovanie. Teraz ich oficiálne otvorili.

Kedysi tu tlačili na látky rôzne vzory. Nechýbala ani modrotlač. Preto Dekora. Názov, pod ktorým ju poznajú najmä skôr narodení Ružomberčania.

Školská budova

Následne bola budova súčasťou poľnohospodárskeho učilišťa. Po jeho zániku dlhé roky chátrala.

Kraj našiel peniaze na vlani ohlásené investície v regióne

„Dokonca sa v rámci reštitúcie dostala do súkromných rúk. Až v roku 2010 ju odkúpil Vyšší územný celok (VÚC) Žilina. Keď som sa o rok neskôr stal riaditeľom, dal som si za cieľ dostať všetky pracoviská školy na jedno miesto,“ vysvetlil cestu, ktorá viedla v piatok 8. septembra novembra k stretnutiu v priestoroch SOŠ Polytechnická.

Za zriaďovateľa prišla županka Erika Jurinová, za mesto primátor Igor Čombor spolu s oboma viceprimátormi. Nechýbali zástupcovia ďalších škôl z mesta či Mondi SCP. Dôvodom bolo aj oficiálne odovzdanie zrekonštruovanej budovy Dekory do užívania školy.

„Rozhodovali sme sa, či ju budeme asanovať alebo rekonštruovať. Rozhodli sme sa budovu opraviť. Počas toho vznikol požiar autodielní a bola potrebná ďalšia rekonštrukcia, a preto sme navýšili prostriedky. Dôležité je, že dnes je to v stave, ktorý vyhovuje hlavne študentom. Prostredie je lepšie, kvalitnejšie, a verím, že aj to pritiahne ďalších žiakov do školy,“ povedala na margo opravenej budovy županka VÚC Žilina Erika Jurinová (OĽaNO, SaS, KDH, Nova, OKS).

Na samotnú opravu budovy Dekory dala župa približne 690-tisíc eur. Ďalších viac ako 100-tisíc išlo na vybudovanie a zriadenie nových autodielní pre študentov v odbore automechanik. V zime škole zhorela strecha na starých dielňach. Budovu sa rozhodli kompletne zbúrať a postaviť na jej mieste parkovisko.

Na Polytechnickej strednej škole horela strecha dielne

Z areálu Mondi presťahovali učebne praktického vyučovania

V zrekonštruovaných priestoroch Dekory vznikli učebne pre strojárov, elektrotechnikov, mechatronikov i obrábačov kovov.

„Tieto stroje boli všetky v našej staršej budove v priestoroch Mondi SCP. V priebehu leta a začiatkom septembra, sme ich presťahovali do tohto areálu. Všetko je tak na jednom mieste,“ vysvetlil hlavnú výhodu rekonštruovanej budovy riaditeľ Pančík.

„Teraz je to všetko vynovené, príjemnejšie prostredie ako bolo v starých dielňach, aj to určite pomôže kvalitnejšej výučbe,“ myslí si učiteľ na SOŠ Polytechnická Miroslav Baďo.

„Toto je dielňa strojového obrábania, kde sa učia základy práce na sústruhoch, frézach, sú tu strojové pílky, obrážačky a potom môžu ísť na tie vyššie CNC stroje. Touto dielňou, ktorá bola doteraz v Mondi, ale musia prejsť všetci, lebo tu dostanú základy. Uľahčí to prácu aj presúvanie sa do závodu,“ tvrdí zase Anton Hrnčiar, ďalší z učiteľov na SOŠ Polytechnická.

Škola okrem toho rozbehla od septembra nový odbor štúdia chemikov – operátorov. Ten vznikol ako forma duálneho vzdelávania na základe spolupráce a požiadavky Mondi SCP, ktorá má o tento typ vyučených ľudí záujem.

„Aj počet prihlásených žiakov do chemického odboru hovorí, že duálne vzdelávanie je správna cesta. A že to bude mať úspech aj do budúcna. Žiaci sú finančne motivovaní, tak aj to je spôsob, ako ich pritiahnuť k odbornému vzdelávaniu,“ hovorí o novom zameraní školy županka Jurinová.

Po ďalšom rozvoji sa škola pozerá najmä v oblasti nákupu nových obrábacích a CNC strojov. Niektoré, ktoré používajú v dielni strojového obrábania, majú už desiatky rokov.

„Dostali sme peniaze aj na telocvičňu, lebo nám zateká strecha. Všetko je hotové aj výberové konanie. Rátame, že do Vianoc sa to všetko stihne a urobí. Investícia bude stáť 72-tisíc eur,“ doplnil riaditeľ Pančík.

Titulná fotografia – žiaci SOŠ Polytechnická počas praktickej vyučovacej hodiny. Foto – autor.

Anton Hrnčiar počas vyučovacej hodiny pri obrábacích strojoch. Sám je oprávnený vyučovať pätoro odborných predmetov. Foto – autor.

 

Praktická hodina elektrikárov. Foto – autor.

 

Programovanie CNC strojov. Foto – autor.

 

Budúci elektrikár počas výučby. Foto – autor.

 

Jedna z dielní, ktorá odteraz namiesto areálu Mondi sídli v priestoroch školy na Sládkovičovej ulici. Foto – autor.

 

Zrekonštruovaná budova Dekory. Neopravili ju celú. Zhruba 30 percent zostalo v pôvodnom stave, pretože škola zatiaľ nedokáže využiť kapacitu budovy naplno. Foto – autor.

 

V novej dielni pre budúcich automechanikov. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.