Hoci Žilinská župa (ŽSK) zaradila viaceré investície v regióne do rozpočtu na tento rok, nemala na to v rozpočte vyčlenené peniaze.
Na doteraz poslednom, májovom zastupiteľstve však poslanci schválili zmeny rozpočtu kraja, kde sa našli peniaze pre viaceré už skôr naplánované investície.
Rekonštrukcia gymnázia za dva milióny eur
Týka sa to predovšetkým ružomberského gymnázia. Kraj ho po dlhých rokoch odkladania zaradil do zoznamu investičných akcií na rok 2020 a po intervencii dolnoliptovských poslancov preložil na rok 2019. Písali sme o tom vlani na jeseň.
Háčik bol v tom, že sľúbené dva milióny v rozpočte pre školu neboli. Kraj čakal podľa županky Eriky Jurinovej (OĽaNO, KDH, SaS, Nova, OKS) na eurofondové výzvy. Tie do vlaňajšej jesene neprišli, no županka dala prísľub nájdenia peňazí. To sa podarilo na májovom krajskom zastupiteľstve, keď pre ružomberské gymnázium odklepli prvých 300-tisíc eur na výmenu okien.
„Okná vykazujú nedostatky. Sú tam problémy s otváraním, hrozí vypadnutie a nemajú tesniacu schopnosť. Negatívne tak ovplyvňujú statické ako aj tepelnoizolačné vlastnosti obvodového plášťa objektu, čím spôsobujú zvýšenie energetických strát s následkom vyšších nákladov na prevádzku. Celková suma bude stanovená po ukončení procesu verejného obstarávania,“ píše sa v dôvodovej správe kraja k rekonštrukcii gymnázia.
Kraj v rámci májových zmien rozpočtu vyčlenil aj takmer 5,5 tisíca na elektrický kotol pre Školský internát v meste.
Archeologický skanzen Havránok
Takmer totožný prípad je aj Archeologický skanzen Havránok. Ešte vlani kraj rozhodol o investícií za 130-tisíc eur. Reálne však peniaze odklepli poslanci až na poslednom župnom zastupiteľstve.
„Ide o riešenie zosuvu múru na východnej terase, ktorý bol už v predchádzajúcom období deformovaný a istený doskami a podperami. Po klimaticko-erozívnych vplyvoch na podložie došlo k deštrukcii múru. Ide o riešenie havarijného stavu tohto múru a stavebné úpravy vstupnej brány, spracovanej v projektovej dokumentácii na základe výskumov,“ zdôvodňuje kraj investíciu v tejto turistickej lokalite, ktorú spravuje Liptovské múzeum v Ružomberku.
V oboch prípadoch ide o rozpočtované peniaze ešte pred verejným obstarávaním. Investície tak môžu byť napokon lacnejšie, ale aj drahšie.
„V prvom rade som rád, že konečne padlo definitívne rozhodnutie, z akých zdrojov a akou formou sa budú riešiť investičné akcie, najmä v úseku vzdelávania. Chcem požiadať, aby boli poslanci informovaní do budúcnosti o stave prípravy a priebehu verejných obstarávaní najmä škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Dôvodom je lepšia informovanosť o realizácii jednotlivých akcií,“ ozval sa k téme jeden z poslancov z dolného Liptova Ľubomír Kubáň (nezávislý).
Veľká investícia na Polytechnickej
Súčasťou rozpočtových zmien v školstve bola aj ružomberská stredná škola Polytechnická. Tá dostala ešte vlani pol miliónový prísľub na rekonštrukciu budovy známej ako Dekora.
„Z tých peňazí sme minuli vlani približne 350-tisíc. Zvyšok sme museli vrátiť, ale ukázalo sa, že rekonštrukcia si vyžiada napokon 695-tisíc eur. Preto nám kraj odsúhlasil zvyšok práve počas májového zastupiteľstva,“ vysvetli dôvod schválenia ďalšej 345-tisícovej dotácie pre školu jej riaditeľ Vladimír Pančík starší.
Škola ale potrebovala aj ďalšie peniaze. V januári jej vyhoreli dve z troch autodielní. Župa na situáciu zareagovala a priklepla prostredníctvom poslancov škole ďalších 100-tisíc eur.
„Po zvážení problému sme sa rozhodli poškodenú budovu zbúrať na vlastné náklady, a keďže časť dielní sa nám presťahuje od septembra do novo zrekonštruovanej budovy Dekory, tak sa nám pre autodielňu uvoľnili priestory doterajších ručných dielní. Spomínaných 100-tisíc eur použijeme na ich úpravu. Z troch autodielní budeme mať dve, ale práve táto jedna bude úplne nová. Som rád, že nám kraj a poslanci takto vyšli v ústrety a pomohli,“ vysvetlil Pančík, ako škola vyriešila problém.
Polytechnická okrem toho do konca septembra presťahuje aj svoje dielne z areálu Mondi SCP do svojich priestorov na Sládkovičovej ulici. Strojárske, kovoobrábacie, ručné, elektro i autodielne tak budú sídliť tu a žiaci ani učitelia už nebudú musieť za praktickou výučbou, mimo praxe v jednotlivých firmách, dochádzať.
Titulná fotografia – Rokovanie zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Zdroj – ŽSK.