Gymnázium na Moyzesovej ulici zrenovujú za dva milióny eur

Žilinský samosprávny kraj investuje v budúcom roku do gymnázia viac ako dva milióny eur. Tohtoročnú rekonštrukciu mosta do Korytnice, naopak, odložili.

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja rokovali na ostatnom, septembrovom zastupiteľstve aj o zámere investícií na roky 2019 – 2021.

Gymnázium opravia o rok skôr

K najväčším investíciám v okrese Ružomberok patrí výmena okien a rekonštrukcia budovy Gymnázia na ulici Štefana Moyzesa v Políku. Kraj plánuje do budovy investovať viac ako dva milióny eur. Zámer uskutočniť investíciu v roku 2020 však rozhorčil poslancov z okresu.

„Aký bol dôvod odkladu rekonštrukcie gymnázia?“ začal svoje vystúpenie k tejto téme krajský poslanec Ľubomír Kubáň (nezávislý), aby vysvetlil, že dohoda s predsedníčkou župy Erikou Jurinovou hovorila o oprave už v roku 2019.

„Je tam zlý technický stav, skonštatovali to viacerí odborníci, máme platnú projektovú dokumentáciu aj stavebné povolenie. Ide o požiadavku všetkých poslancov z dolného Liptova, ku ktorej sme dostali prísľub, že bude investícia zaradená už do roku 2019,“ argumentoval Kubáň s poznámkou, že v budúcom roku by mohli vymeniť aspoň okná.

„Stavebné povolenie sme už raz predlžovali, pretože s investíciou sa dlhodobo počíta, no stále sa nerealizuje. Chcem všetkých kolegov poprosiť, aby táto investícia bola predradená na rok 2019,“ vyzval župných poslancov ďalší z ružomberských poslancov Ján Bednárik (KDH, OĽaNO, SaS, OKS).

„Skutočne som takýto prísľub dala, bolo to témou dvoch poslaneckých klubov a aj my chceme opraviť ružomberské gymnázium čo najskôr. Je pravda, že sme predpokladali, že by sa gymnázium mohlo zatepliť z eurofondovej výzvy na energetické hospodárenie budov, čo by vyšlo na rok 2020. Preto zostala investícia zaradená o rok neskôr,“ vysvetľovala predsedníčka župy Erika Jurinová dôvody neskoršieho naplánovania rekonštrukcie.

V hlasovaní tento projekt poslanci napokon posunuli z roku 2020 na rok 2019.

Aj ďalšie investície

Kraj plánuje v rámci okresu Ružomberok investovať v rokoch 2019 – 2021 aj do ďalších svojich zariadení.

Najviac by si mala odniesť Spojená škola a Škola úžitkového výtvarníctva, kde na zlepšenie energetického zabezpečenia budovy (zateplenie a výmenu okien) pôjdu takmer tri milióny eur. Okrem toho získala Škola úžitkového výtvarníctva z fondov Európskej únie ešte na jar 1,4 milióna eur na modernizáciu priestorov a vybavenia. Aj túto rekonštrukciu by mali uskutočniť do roku 2020.

Pol milióna eur plánuje dať kraj v roku 2019 na obnovu hradu Likava. Liptovské múzeum, ktoré hrad spravuje, dostane okrem toho príspevok 130-tisíc na archeologický skanzen Havránok a na úpravu depozitára na Kalvárskej ulici ďalších 120-tisíc eur.

Školský internát na Námestí Andreja Hlinku by mal dostať 250-tisíc na výmenu hygienických zariadení a dokopy 80-tisíc na obnovu jedálne, kuchyne a podláh v pivnici.

Spolu 120-tisíc eur je v pláne aj na výmenu okien a zateplenie Strednej odbornej školy polytechnickej, kde peniaze použijú na budovu v ktorej prebieha teoretické vyučovanie. Už začiatkom roka škola dostala viac ako pol milióna na rekonštrukciu dielní pre praktické vyučovanie.

Ďalších 70-tisíc eur využije Centrum sociálnych služieb Trojlístok na stavebné úpravy priestorov na Ulici sv. Anny i na Riadku.

Rekonštrukciu mosta odložili

Okres sa však musí zmieriť s odložením rekonštrukcie mosta cez potok Medokýš do Korytnice. Investícia vo výške 120-tisíc eur naplánovaná na tento rok sa podľa zástupcu predsedníčky Jurinovej, Igora Janckulíka, nestihne do zimy urobiť. Rovnako tak tri ďalšie mosty v kraji.

„Stavebné práce na mostoch nie je možné urobiť do konca roka z dôvodu nastávajúceho zimného obdobia, realizácia sa však uvažuje presunúť do roku 2019,“ zdôvodnil odklad Janckulík a navrhol, aby sa namiesto mostov urobili bezpečnostné ostrovčeky na cestách. Žiadny z nich však nie je plánovaný v Ružomberku.

„Nehnevajte sa, ale nemôžem súhlasiť. Most kvôli zimnému obdobiu nestihneme, ale ostrovčeky vysúťažiť a zrealizovať áno? Prečo takéto zmeny nejdú cez komisie, kde sa s tým môžeme poriadne oboznámiť a prediskutovať to,“ odmietol podporiť návrh Karol Javorka (nezávislý).

„Filozoficky s tým problém nemáme, ale potrebujeme poznať názor dopravnej komisie, vedenia župy, to sú orgány, ktoré majú dať jasno, ako sa máme rozhodnúť,“ podporil tento názor Ľubomír Kubáň.

„Viete, je nás tu 57 poslancov, ak všetci dáme štyri pozmeňujúce návrhy priamo na rokovaní, to je viac ako dvesto návrhov. Chcem súhlasiť, ale nech je v tom poriadok, prehľad a takéto zmeny nech majú svoju kultúru,“ kritizoval návrh na zrušenie investície do mosta, ktorý prišiel priamo na zastupiteľstve, ďalší z ružomberských poslancov Michal Slašťan (KDH, OĽaNO, SaS, OKS).

Návrh napokon prešiel a rekonštrukcia mostov, vrátane toho pri Korytnici, z tohtoročného investičného rozpočtu vypadla. Či sa však jeho rekonštrukcia, rovnako ako ostatné vyššie plánované naozaj dostanú do krajského rozpočtu pre budúci rok, rozhodne až hlasovanie poslancov na konci roka.

Ilustračná fotografia – Gymnázium na ulici Štefana Moyzesa. 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.