Dobrovoľníčky zo zahraničia obohacujú kultúru v Ružomberku

V rámci Európskej dobrovoľníckej služby (EDS) zavítali koncom minulého roka do Ružomberka štyri mladé dobrovoľníčky z Ruska a Arménska.

„Ich úlohou je vytvárať kreatívne projekty v Ružomberku a podporiť komunitnú prácu v meste, aby ľudia venovali väčšiu participáciu na veciach verejných. Počas tohto roka pomôžu na rôznych ´frontoch´,“ približuje Kvetka Legerská z občianskeho združenia Lokál, ktoré EDS spoločne s ružomberskou a dolnokubínskou pobočkou neziskovej organizácie Mladiinfo Slovensko v našich končinách zastrešuje.

Konverzačné kurzy aj filmový festival

Spočiatku fungovala pobočka Mladiinfo len v Dolnom Kubíne, neskôr projekt rozšírili aj do Ružomberka. Prvé dobrovoľníčky, ktoré vyslali do nášho mesta, sú Meline Galustian, Arpine Babayan, Veronika Mikhaylenko a Olga Enina.

Štvorica dievčat organizuje každý utorok konverzačné stretnutia z angličtiny a ruštiny.

Zaujímavým podujatím bol minifestival ruských filmov, ktorý na viacerých miestach v Ružomberku pripravila 25-ročná Veronika z Moskvy.

Anglický konverzačný klub, ktorý prebieha každý utorok v Cafe Central. Foto – facebooková stránka Mladiinfo Ružomberok

Aktivity zamerané na prezentáciu svojich krajín usporadúvajú aj pre miestnych stredoškolákov. Taktiež rozbiehajú spoluprácu s Katolíckou univerzitou. Zahraničným študentom, ktorí sem zavítajú cez projekt Erasmus, by radi pomohli so spoznávaním nového prostredia. Na začiatku semestra im napríklad plánujú pripraviť privítaciu oslavu.

Vyľudnené mesto

Slovensko veľmi nepoznali, no keď dostali ponuku stráviť tu dobrovoľnícky pobyt, neváhali. V Ružomberku sa im páči, pochvaľujú si najmä okolitú prírodu a výhodnú polohu, keďže sa z neho poľahky dostanú do Žiliny či Liptovského Mikuláša. V porovnaní s Dolným Kubínom, kde majú ako dobrovoľníčky naďalej dostatok práce, sa im preto ako komfortnejšie miesto na život javí Ružomberok.

Vyhovuje im tiež, že sa tu nachádza univerzita, a tak je na uliciach vídať množstvo mladých ľudí.

Keďže však pochádzajú z väčších miest, ťažšie si zvykajú na pokoj malomesta. „U nás je rytmus života celkom iný. V Rusku bolo úplne normálne, že som sa vracala domov až neskoro v noci a ešte som si mohla nakúpiť v supermarkete. Tu sa obchody veľmi skoro zatvárajú, po šiestej večer je v meste mŕtvo,“ hovorí 28-ročná Olga z Petrohradu.

Zo stretnutia so študentmi Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku. Foto – facebooková stránka Mladiinfo Ružomberok

„Keď v nedeľu večer prechádzam prázdnymi ulicami, rozmýšľam, či sa náhodou niečo nestalo,“ smeje sa Moskovčanka Veronika, ktorá do našich končín spomedzi štyroch dievčat zavítala ako prvá. „Bolo to ťažké, keďže som tu nikoho nepoznala a o meste som veľa nevedela. V tom čase sme eštelen nadväzovali spoluprácu s lokálnymi kultúrnymi a vzdelávacími inštitúciami.“

Výzva

Na Slovensko priviali dievčatá rôzne dôvody – túžba spoznávať novú kultúru, vyskúšať si život mimo domoviny či rozvíjanie komunikačných zručností.

Prvé kroky dvoch mladých Arménok síce smerovali do nášho hlavného mesta, no nakoniec zakotvili v Ružomberku. „V porovnaní s Bratislavou a tiež Jerevanom, odkiaľ som prišla, je to veľmi malé mesto. Má však typický slovenský nádych, je pokojné a krásne,” hodnotí 22-ročná Meline, ktorá uvažuje nad štúdiom na Slovensku.

Jej rovesníčka a krajanka Arpine si miesto prechodného pobytu taktiež pochvaľuje: „Ružomberok je tichšie mesto, pôsobí na mňa tak stredoveky a keďže mám rada všetko, čo súvisí s týmto obdobím, veľmi sa mi tu páči. Naviac sa v ňom uprostred noci cítim bezpečnejšie.“

Rok strávený v novom prostredí vnímajú ako výzvu. Rovnako tak aj osvojenie si slovenského jazyka, aby sa s miestnym obyvateľstvom mohli lepšie dorozumieť.

Štvorica dobrovoľníčok pôsobiacich v Ružomberku na hodine slovenčiny. Foto – facebooková stránka Mladiinfo Ružomberok

„Keď rozprávate pomaly, rozumieme vám, aj keď niektoré slová sú pre nás cudzie, vieme pochopiť podstatu. Keď však máme reagovať, je to náročnejšie,“ priznávajú.

Kde hľadať info o Mladiinfo?

Ak vás aktivity zahraničných dobrovoľníkov zaujali, ich činnosť môžete sledovať na facebookových stránkach Mladiinfo RužomberokMladiinfo Dolný Kubín.

Európska dobrovoľnícka služba (EDS) je určená mladým ľuďom vo veku od 17 do 30 rokov, ktorí chcú ako dobrovoľníci pomáhať v zahraničných krajinách, aj mimo Európy. Pobyt trvá od dvoch do dvanástich mesiacov. Väčšina nákladov je hradená z grantu EÚ.

Titulná fotografia: Dobrovoľníčky, ktoré v rámci EDS zavítali do Ružomberka. Zľava Veronika Mikhaylenko, Olga Enina, Meline Galustian a Arpine Babayan. Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.