Keď maškrta a dobrá kniha patria k sebe

Hovorí, že by dokázala existovať bez akejkoľvek sociálnej siete, no Instagram by si ,,vypnúť” nevedela. O online svete, jeho vplyve či bezpečnosti nám porozprávala 25-ročná Kristína Kalinová.

Počas rolovania Instagramu na nás ,,vyskočia” mnohé fotografie. Hory, príroda, móda, jedlo, ale aj užitočné rady, ako moderne zariadiť byť, ako byť fit alebo, ktoré miesta na Slovensku a vo svete sa oplatí navštíviť. 

Kým niektorí užívatelia tejto populárnej sociálnej siete využívajú fotografie na prezentovanie svojej ,,jedinečnosti”, nájdu sa aj takí, ktorí sa snažia ľudí inšpirovať, ukázať svoju tvorbu a v neposlednom rade aj otvárajú dôležité témy v spoločnosti. A medzi takých patrí Kristína Kalinová. 

Jedlo a knihy sú cesta

Na obľúbenej sociálnej sieti, ktorá si získala ľudí každého veku by ste našli aj 25-ročnú Kristínu Kalinovú, ktorá pochádza zo Stankovian, no žije v Ružomberku. Vo voľnom čase najradšej číta, fotografuje, pečie a skúša nové recepty. Presne to napokon zúročila aj v online prostredí. 

,,Účet som si založila ešte v roku 2016 a bol venovaný hlavne knihám. Potom prišiel nejaký môj osobnostný zvrat a chcela som robiť aj niečo iné, tak v roku 2019 prišlo zameranie hlavne na koláče a recepty. Našla som si novú záľubu, ale pôvodne som si ani nemyslela, že bude mať nejaký úspech. Skôr som si písala recepty len tak, sama pre seba, aby som ich mala všetky pokope aj s fotkami,” hovorí Kristína, ktorá má v súčasnosti viac ako tritisíc sledovateľov. Jej hlavným odkazom je to, že každý kto rád maškrtí alebo rád číta knihy, je vítaný. 

Vzťah s maškretením a knihami vznikol už v útlom veku. ,,Vždy som rada maškrtila, od detstva sme mali skoro každú nedeľu doma upečený koláč. Potom neskôr to chytilo aj mňa a začala som sa učiť prvé pokusy. Knihy som mala taktiež v rukách od malička. Aký vzor dávajú rodičia, tak to opakujú aj deti a moja mamina vždy čítala knihy. Nám ako malým s bratom čítavala aj rozprávky pred spaním, na narodeniny som dostávala knihy, chodila som ako dieťa do knižnice, no a teraz už skôr radšej vlastním knihy a „staviam“ si doma svoju vlastnú knižnicu,” opisuje svoju záľubu Kristína a dodáva, že má rada rôzne žánre kníh. 

Vie si prečítať horor od Stephena Kinga, prejsť na romantiku od Hanky Repovej, dostať sa až ku dobrej detektívke od Jo Nesbøa a skončiť pri sarkastickej severskej komédii od Jonasa Jonassena. Aktuálne má rozčítané Kníhkupectvo na bylinkovom námestí od Erica de Kermela, ktoré by odporučila všetkým knihomoľom. ,,Je to pohladenie pre dušu. Mám aj zápisník venovaný čisto knihám, kde si značím, akú knihu čítam, kedy začnem, kedy skončím, koľko má strán. Mám v tom prehľad,” približuje milovníčka kníh.  

Aj takéto fotografie nájdete na instagramovom účte Kristíny Kalinovej. (Foto: archív K. Kalinovej)

Ak sa žena musí vyzliecť, aby ukázala svoj sexepíl, tak žiadny nemá

Mladá dolnoliptáčka sa ako influencer nevníma. Hovorí, že jej intagramový účet môže maximálne ľudí inšpirovať, aby si niečo dobré upiekli alebo prečítali dobrú knihu. 

,,Pre mňa sú influenceri ľudia, ktorí nielen inšpirujú, ale reálne vedia ovplyvniť ľudí, či už v správaní, myslení alebo v skutkoch. Samozrejme k lepšiemu. Prípadne sú to ľudia, ktorí vám vedia vyčariť úsmev na tvári, či už zábavnými videami alebo poriadne kreatívnou mysľou alebo akýmkoľvek talentom,” začína vysvetľovať Kristína. 

Vzápätí aj vyratúva mená. Zo slovenských mien je pre šikovnú dolnoliptáčku inšpiráciou napríklad moderátor Viktor Vincze. A to nielen, čo sa týka eko života, ale aj šíreniu faktov, vďaka čomu ovplyvňuje množstvo mladých ľudí. 

,,Páči sa mi aj účet Martiny Gromovej, ktorá ukazuje, že aj s piatimi deťmi ide varenie chutne a kreatívne. Sledujem tiež Ivanu Petrušovú. Jej cieľom je ukázať, ako sa aj mladé ženy môžu obliekať štýlovo, elegantne, ale stále za dámu. Fitclan búra stereotypy o zdravej či nezdravej strave, no mám rada aj iniciatívu mladých ľudí s názvom Mladí proti fašizmu či Mladí za klímu,” dáva tipy na zaujímavých ľudí Kristína. 

A keďže Instagram predávajú hlavne fotografie, musí si ako každý iný používateľ, ktorý chce uspieť, dať záležať na kvalite. ,,Ja ako človek s umeleckým cítením vnímam potenciál a kreativitu Instagramu. Preto sa mi aj spomedzi všetkých sociálnych sietí páči najviac. Musia sa tu ľudia predstavovať pomocou fotiek a nie je to len nejaké bezduché písanie statusov ako napríklad na Twitteri. A je pravda, že väčšina ľudí si dáva na fotkách záležať,” naznačuje rodáčka zo Stankovian. 

Fotografie na svoj Instagram pridáva tri až štyrikrát do týždňa, hlavne cez víkend, keď má viac času. Nafotí viac záberov a z nich potom vyberie najlepšie. Fotografiám dáva aj špeciálny filter na oživenie farieb, no inak fotky neupravuje.

,,Doteraz som neprišla na to, prečo sa čoraz (nielen) žien vyzlieka a pózujú niekedy v dosť kontroverzných pózach. Je super, keď ľudia cvičia a chcú ukázať peknú postavu, ale dá sa to aj bez póz, ktoré by už skôr asi patrili na erotické stránky. Nehovoríme o fotkách, ktoré sú čisto vulgárne a pri niektorých aj váš morálny kompas sa normálne zasekne. Keď sa žena musí vyzliecť, aby ukázala svoj sexepíl, tak žiadny nemá,” hovorí o odvrátenej stránke sociálnej siete Kristína Kalinová. 

Sociálne siete nie sú pre deti

Hovorí, že si vie predstaviť odísť z každej sociálnej siete, no Instagram by opustiť nevedela. ,,Je veľmi inšpiratívny. Sama tu nachádzam veľa inšpirácie na recepty, knihy, ktoré by som si v kníhkupectve možno ani nikdy nevšimla, tipy na výlety, outfity, dekorácie. Nájdete tu veľa talentovaných ľudí, ktorí prezentujú svoju prácu, predávajú, zarábajú. Je to taký malý-veľký online svet. Pokiaľ naozaj viete využívať efektívne sociálne siete a sledovať len to, čo vás naozaj posúva vpred a inšpiruje, nie je potrebné, aby ste zo sociálnych sietí odišli,” posmeľuje Kristína. 

Sociálne siete však nepovažuje za bezpečné a už vôbec nie je preti. Podľa dolnoliptáčky by v online svete deti ani nemali čo robiť, stále nemajú vlastný názor a sú veľmi ovplyvniteľné, čiže zraniteľné. 

,,Nebavíme sa len o tom, že im ktokoľvek môže napísať a využívať alebo zneužívať ich, ale ani ich psychické zdravie nemusí byť úplne v poriadku. Na Instagrame sa tvári všetko dokonale a hlavne ľudia na ňom. A tie deti sa snažia také byť. Snažia sa byť dospelými a hrať sa na dospelých. A to všetko príliš skoro, vo veku, kedy by si mali užívať ešte bezstarostné detstvo a nie riešiť, či vo svojich 12 rokoch, je dosť chudá, pekná, ako sa má maľovať, či si môže obliecť crop top, alebo akú pózu dať, aby boli „swag“,” hovorí o hrozbách sociálnych sietí Kalinová. 

Súčasťou je aj platená spolupráca

Kľúčom k úspechu na sociálnych sieťach je predovšetkým platená spolupráca, ktorá zapezpečuje popularitu a vie vás ,,predať” medzi ľudí. 

Aj Kristíne boli ponúknuté spolupráce, no väčšina mala veľa podmienok, hlavne čo sa týka fotiek, ich počtu, koľko a akých receptov má pripraviť. 

,,Stále platí, že Instagram beriem ako môj koníček a nevnímam sa ako influencer. Preto sa mi nepáči, keď mi niekto chce diktovať, ako má vyzerať alebo má úplne zmeniť kontext príspevkov. Aj preto som väčšinu spoluprác odmietla. Ale so spoluprácami nemám problém, pokiaľ mi dávajú voľnú ruku a hlavne sedia do kontextu. Nebudem predsa robiť reklamu niečomu, čo nepoužívam alebo nepoznám,” hovorí o spoluprácach Kristína. 

Aj vďaka sociálnym sieťam sa do povedomia medzi ľudí dostávajú témy ako body shaming, sexuálna orientácia či enviro témy. ,,A práve túto oblasť by sme mali riešiť všetci tak, že začneme od seba. Treba aj tlačiť na vládu a keď vláda uvidí, že ľuďom záleží na životnom prostredí, vláda zas musí tlačiť na firmy, ktoré najviac znečisťujú prírodu. Preto petícia Za klímu, za budúcnosť vyzbierala cez 100-tisíc podpisov a dostala sa do Národnej rady, podobne ako petícia za Demänovskú dolinu, v ktorej zastavujú výstavbu. V ľuďoch a v jednote je sila, len si to ľudia musia začať uvedomovať,” uzatvára Kristína Kalinová. 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.