Liptovské múzeum oslavuje 110 rokov

Zamestnanci múzea pri tejto príležitosti usporiadali množstvo sprievodných podujatí, ale aj významnú výstavu.

Liptovské múzeum si v tomto roku pripomína 110. výročie svojho založenia. Veľkolepé oslavy naplánovali na týždeň od pondelka 19. septembra do piatka 23. septembra.

V pondelok sa vo výstavnej sále stretli bývalí aj súčasní zamestnanci, ktorým odovzdali pamätnú mincu. V utorok sa na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja uskutočnilo slávnostné oceňovanie pracovníkov múzea za ich dlhoročný prínos k rozvoju kultúrnej inštitúcie. Toto ocenenie získala Ľubica Drusková (odpracovaných 41 rokov, múzejná pedagogička/pokladníčka) a Mariana Murčeková (odpracovaných 37 r., dokumentátorka).

Konferencia a vernisáž výstavy

Streda bola venovaná konferencii Múzejníctvo a zberateľstvo v dejinách múzea. Po nej slávnostnou vernisážou  sprístupnili výstavu, ktorá prezentuje 110 rokov existencie Liptovského múzea, desať osobností, desať súčasných expozícií a 110 zbierkových predmetov zo zbierkového fondu múzea.

,,110 rokov je naozaj dlhá cesta. Múzeum si prešlo všetkými možnými situáciami, ktoré ho chceli zlomiť, no napriek tomu to múzeum prekonalo a zachovalo sa,“ uviedol na úvod vernisáže Michal Kovačic, súčasný riaditeľ Liptovského múzea.

Kurátorom výstavy je zástupca riaditeľa Rastislav Molda. V rámci expozície pripravil prierez históriou múzea na časovej osi od vzniku, vývoja a rastu až po súčasnosť. ,,Na časovej osi sme vybrali 30 medzníkov, ktoré sme pokladali za dôležité a ktoré návštevníkovi priblížia vývoj Liptovského múzea,“ vysvetlil zástupca riaditeľa.

Dôležitou súčasťou expozície sú významné osobnosti múzea, ktoré veľkou časťou prispeli k jeho fungovaniu. ,,Sú to krátke medailóny desiatich významných osobností, ktoré sa pričinili o rozvoj múzea a ktorým vďačíme za to, čo dnes máme v správe,“ poďakoval Molda.

Dokreslením činnosti múzea je symbolický výber 110 najvýznamnejších zbierkových predmetov. ,,Chceli sme ukázať pestrosť a bohatosť zbierkového fondu Liptovského múzea. Sú tu predmety z archeológie, knižnice, z národopisného, prírodovedného a historického fondu alebo z fondu výtvarného umenia,“ priblížil kurátor výstavy, ktorý zároveň zdôraznil, že múzeum má viac ako 200-tisíc zbierkových predmetov.

Múzeu zasvätili život

Doplnkom k pamätnej výstave je katalóg koncipovaný podobne ako samotná expozícia. Môžete v ňom nájsť dejiny múzea, jeho osobnosti a mnoho iného.

,,Myslím si, že portfólio Liptovského múzea je tak široké a kvalitné, že zaujme aj človeka s užším rozhľadom. Je preto dôležité, aby sme pamiatky uchovali v dobrej kondícii aj naďalej,“ zdôraznil Jiří Přibyl, zástupca riaditeľa pre správu objektov a technickú prevádzku v Liptovskom Hrádku. V múzeu pracuje už vyše 40 rokov.

Svoj príbeh porozprával aj bývalý riaditeľ múzea Ladislav Cserei. Riadiacu funkciu zastával 36 rokov. ,,Keď som prišiel do múzea v roku 1963, tak práve dozneli fanfáry oslavy 50-teho výročia Liptovského múzea,“ povedal v úvode svojho príhovoru.

,,Liptovskému múzeu a zároveň aj súčasnej generácii prajem, aby sa rozvíjali minimálne tak, ako sa to podarilo doteraz. Aby sa robila skutočne dôkladná dokumentácia vo všetkých vedných odboroch a aby to všetko ostalo pre budúce generácie,“ poprial múzeu k výročiu bývalý riaditeľ.

Výročná výstava potrvá do 6. decembra 2022.

Veľkolepé odhalenie a koncert

Po otvorení výstavy odhalili pamätnú tabuľu venovanú zakladateľom Liptovského múzea – bratom JúliusoviArthurovi Kürtiovcom, ktorí múzeum založili v roku 1912. Pamätnú tabuľu vytvoril docent Rastislava Bjarinec a členovia múzea ju slávnostne umiestnili na priečelí sídelnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku, ktorá tento rok oslavuje 85 rokov od vybudovania.

Po tomto akte pokračovali oslavy koncertom spájajúcim tradičnú, klasickú, jazzovú a súčasnú hudbu v podaní známych interpretov – Čendeš Orchestra, Kamil Mikulčík, Sláčikové kvarteto Martina Liptáka, Ženská spevácka skupina Čriepky, RK Jazz Band a Folklórny súbor Liptov. Koncert odohrali v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Ružomberku.

Vo štvrtok  sa uskutočnila záverečná časť konferencie a popoludní zasadla vedecká rada múzea. Piatok venovali návštevníkom, ktorí mohli prebádať zákutia múzea a všetky expozície úplne zadarmo.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.