Sociálne centrum Trojlístok je už niekoľko týždňov zatvorené. Klienti trávia čas so svojimi rodinami, no s terapeutmi sú neustále v telefonickom spojení.
Začiatkom marca zasiahla Slovensko pandémia koronavírusu. Mimoriadna situácia sa dotkla aj Centra sociálnych služieb (CSS) Trojlístok, ktoré je od 12. marca zatvorené. Denní či týždenní klienti, ktorí trávili najviac času v kolektíve na ulici sv. Anny, preto museli odísť. O tom, ako aktuálnu situáciu vnímajú sme sa porozprávali s terapeutkou z centra Evou Buchovou.
Musia si poradiť aj bez sociálnych pracovníkov
Trojlístok tvorí 40 denných, týždenných a celoročných klientov. Zariadenie pre nich ponúka množstvo aktivít, ktorými sa venujú v dobre známom kolektíve. Pred dvomi rokmi vydali vianočný album, a o rok neskôr dokonca začali nahrávať aj druhý. Nádejní speváci sa tentokrát zamerali na ľudové piesne s hudobným doprovodom ľudovej hudby Sláčik z Liptovského Mikuláša.
Niektorých z nich často vídať aj na futbalových či basketbalových zápasoch. Desaťročné priateľstvo s ružomberskými futbalistami dokonca oslávili priateľským zápasom na štadióne pod Čebraťom a pred rokom prišli pozrieť do redakcie aj nás.
Desaťročné kamarátstvo oslávili futbalovým zápasom pod Čebraťom
Trojlístok však nateraz svoje brány zavrel, športové podujatia sú zrušené a klienti si musia poradiť aj bez terapeutov, sociálnych pracovníkov či priateľov, s ktorými boli zvyknutí tráviť čas.
„Situáciu klienti zvládajú veľmi zle. Záleží to, samozrejme, aj od mentálneho postihnutia, teda do akej fázy sú schopní vnímať to, čo sa dnes deje. Ambulantní klienti sú skôr v obraze a s nimi som aj v kontakte. Aj napriek tomu, že nie sme spolu, majú pocit, že sme s nimi a že nie sú opustení,“ začína vysvetľovať terapeutka centra Trojlístok Eva Buchová.
Nemôžu sa stretnúť, no často si telefonujú
Pracovníci centra sa síce s klientami stretávať nemôžu, no zostali „priateľmi na telefóne“.
„Často nám telefonujú a rozprávajú ako sa majú, zároveň sa nás pýtajú, kedy otvoríme Trojlístok, pretože im chýba kolektív,“ priznáva Eva Buchová.
Jedným z telefonistov je aj Ján Ambróz, ktorý nám prezradil ako trávi chvíle mimo centra.
„Chodievam von so psom, na prechádzky, no pozerám aj televíziu. Som však smutný, pretože som rád chodieval na basketbal, a teraz nemôžem,“ zdôveruje sa klient Ján Ambróz.
To, že má rád basketbal potvrdila aj terapeutka Eva Buchová. „Naposledy mi volal, že si bol dať zaliať plagát basketbalistky Ivety Bielikovej,“ hovorí s úsmevom terapeutka.
Chvíle s rodinou trávi aktívne aj klientka Eva Čačová, ktorú ale všetci poznajú ako Evku.
„Často chodievam s rodičmi na záhradu a pomáham im. Doma však trávim čas aj tak, že vyšívam,“ hovorí Evka.
Medzi celoročných klientov patrí Aďa Kútníková, ktorá býva v Domove sociálnych služieb na ulici Riadok. So sociálnymi pracovníkmi chodí na prechádzky, no medzi jej obľúbené činnosti patrí navliekanie korálok, loptové hry či skladanie puzzle.
„Vždy sa teší, keď v rámci terapie pečieme koláče v kuchyni Trojlístka. Je to náš maskot. V kolektíve je známa aj ako fanúšička rozprávky Ľadové kráľovstvo. Nedávno dokonca dostala ako darček od ružomberských futbalistov posteľnú súpravu s motívom rozprávky,“ hovorí o klientke Eva Buchová.
Titulná fotografia: Janko Ambróz, Evka Čačová a Aďka Kútniková