Tomáš Varga: Našou najväčšou prioritou je výchova budúcich reprezentantov

Predseda a štatutár VK ONE Ružomberok a Beachvolleyball club Ružomberok Tomáš Varga (v strede) s Filipom Makónyim (vľavo) a Jonášom Janovcom (vpravo). Foto: FB/Beachvolleyball club Ružomberok

Predseda a štatutár VK ONE Ružomberok a Beachvolleyball club Ružomberok verí, že aj v tejto sezóne získa jeden z jeho klubov titul majstra Slovenska.

Volejbalový klub (VK) ONE Ružomberok založil v septembri 2019. O rok na to, po vypuknutí pandémie koronavírusu, založil aj Beachvolleyball club Ružomberok. Nie je síce rodený Ružomberčan, no v meste žije už 20 rokov. Reč je o Tomášovi Vargovi, ktorý sa rozhodol prácu v armáde zavesiť na klinec, aby sa mohol venovať trénovaniu volejbalu.

V rozhovore sa dočítate:

  • aké faktory ho viedli k tomu, aby založil dva volejbalové kluby,
  • z akého dôvodu uprednostnil volejbal pred prácou v armáde,
  • aké má plány s areálom na Klačne,
  • čo hovorí na doterajšie úspechy klubu,
  • aké sú vízie klubu do budúcnosti.
  1. Obligátna otázka na úvod. Kto všetko tvorí VK ONE Ružomberok?

Vo VK ONE Ružomberok pôsobí šesť trénerov. V klube zastávam funkciu predsedu a štatutára, čiže sa starám o celý jeho chod. Okrem toho trénujem mladšie žiactvo. Trénerom starších žiačok a kadetiek je Norbert Hatala. Kadetov a juniorov má na starosti skúsený tréner a bývalý reprezentant Peter Pytel. V klube pôsobí aj Lucia Rázgová, ktorá je v ňom od začiatku a teraz sa k nám pridala Anna Šablatúrová. Norbertovi Hatalovi pomáha ako asistentka Sofia Hrčková, ktorá je našou bývalou hráčkou.

  1. VK ONE Ružomberok začal svoju činnosť v septembri 2019. Aké faktory viedli k jeho vzniku?

Hlavným dôvodom bola moja dcéra. Som bývalý volejbalista, odchovanec Starej Ľubovne, celý život som hral tento šport. Keď mala dcéra osem rokov, začal som pre ňu riešiť športový krúžok. Chcel som ju prihlásiť na volejbal, no nemal som kde. Spočiatku som ju začal voziť do Liptovského Mikuláša. Po mesiaci som však zhodnotil, že to nie je v mojich silách z časových a pracovných dôvodov. Potom som dostal myšlienku založiť v Ružomberku volejbalový klub rodinného typu. Pôvodne som mal takú predstavu, že na dvoch trénerov pripadne 20-40 detí. Založenie klubu som začal riešiť v lete 2019, no v septembri sa nám prihlásilo 65 detí, pričom do konca roka sme ich mali 100. Nakoniec som sa musel rozhodnúť, či sa budem venovať deťom a mládeži, alebo odídem z práce, v ktorej som pracoval 20 rokov, keďže som bol profesionálny vojak. Napokon som sa rozhodol, že prácu v armáde zavesím na klinec a budem sa venovať deťom. S odstupom času sa to javí ako správne rozhodnutie.

  1. Vo VK ONE Ružomberok pôsobíte ako štatutár a predseda klubu. Zároveň ste aj trénerom mladšieho žiactva. Čo všetko obnáša Vaša práca?

Najviac práce mám so zháňaním finančných prostriedkov. Práve toto je najnepríjemnejšia zložka, ktorá mi zaberá najviac času. Dennodenne pracujem na rôznych projektoch, výzvach, grantoch, snažím sa oslovovať rôzne organizácie o podporu. Na činnosť nám finančne prispieva aj mesto Ružomberok. Musím dokázať zabezpečiť celý chod klubu, od dopravy, rozhodcov, trénerov či telocvične. Ďalšia vec je množstvo byrokracie a komunikácia so Slovenskou volejbalovou federáciou. Zároveň ešte aj študujem, rozširujem si vzdelanie o učiteľstvo telesnej výchovy. Každý týždeň je na mne 12 tréningových jednotiek. Na ZŠ Klačno sa snažíme s pánom riaditeľom Šrobárom už druhý rok rozbiehať športové volejbalové triedy. Na predmetnej škole tiež učím športovú a volejbalovú prípravu v rozsahu štyroch hodín týždenne pre prvý a druhý stupeň. S pánom riaditeľom Šrobárom sa na Klačne snažíme, aby sa tam postavila viacúčelová športová hala. Množstvo času mi zaberá aj areál Fitness California na Klačne, kde sa starám o celý klub. Podstatnú časť svojho času musím venovať aj údržbe objektu. Tento areál mám v prenájme od Miloša Rouseka, s ktorým sa v športovom smere skvele spolupracuje. Mojou prioritou je, aby sa čo najviac v Ružomberku rozvíjala športová infraštruktúra. Toto sú veci, ktorým sa venujem najintenzívnejšie.

Ružomberskí kadeti. Foto: FB/VK ONE Ružomberok
  1. Záujem o volejbal v Ružomberku postupne rastie. Koľko mládežníkov a mužstiev pôsobí v tejto sezóne vo VK ONE Ružomberok?

V tomto súťažnom ročníku máme prihlásených sedem vekových kategórií. Počet detí sa hýbe od 100 do 120. V takom rozmedzí je naša členská základňa. Minulý rok sme mali prihlásených osem kategórií, ale tento rok máme o jedného trénera menej, takže sme neboli schopní otvoriť juniorskú prvú ligu. Na druhej strane, od budúceho ročníka plánujeme mať až deväť kategórií.

  1. Kde prebiehajú zápasy a tréningový proces jednotlivých kategórií?

Celé mladšie žiactvo máme na Klačne. Na Spojenej škole v Ružomberku zase pôsobí staršie žiactvo. Na Klačne máme najlepšie podmienky, tam sme schopní v telocvični postaviť dve štandardné „šestkové“ volejbalové ihriská a štyri ihriská pre „štvorkový“ a „trojkový“ volejbal. To sú vlastne ihriská s menšími rozmermi, pre menší počet hráčov.

  1. Sezóna sa pomaly chýli ku koncu. Ako by ste ju zhodnotili z Vášho pohľadu?

Sezónu hodnotím ako úspešnú. V nedeľu 14. mája nás čaká semifinále, ktoré organizujeme v ružomberskej hale T18. Kadeti majú možnosť prebojovať sa na majstrovstvá Slovenskej republiky (SR), kde bude šesť najlepších tímov z našej krajiny. V rovnakej pozícii sme boli aj minulý rok, ale semifinále sme nezvládli a nepostúpili sme. Tento rok však verím, že sa nám to podarí. V prípade mojej kategórie – mladších žiakov, budeme hrať ešte jeden najdôležitejší turnaj, kde súperíme o 1. miesto s Banskou Bystricou. Na umiestnení „štvorkových“ chlapcov sa už nič nezmení, tí skončia bronzoví, čo je pekné umiestnenie. Staršie žiačky skončili v základnej skupine na 2. pozícii, vďaka čomu postúpili do skupiny o 1. – 8. miesto. Dievčatá mali veľmi pekne našliapnuté na to, aby sa umiestnili v prvej trojke. Bohužiaľ, zranila sa nám kapitánka, tím to mentálne nezvládol a prehral tri kolá po sebe. Dievčatá sa tak na pódiových priečkach neumiestnia. U kadetiek sme jednu hráčku posunuli do extraligového Brusna, druhú hráčku zase do Žiliny. Naše družstvo bolo tým pádom oslabené a na výsledky sme nehľadeli. Obe kategórie mladších žiačok v „trojkovom“ a „štvorkovom“ volejbale hrajú o umiestnenie v skupine o 7. – 12. miesto. Je potrebné však dodať, že v týchto kategóriách je 26 až 28 tímov a je náročné sa prebojovať na pódiové miesta, keďže sú to centrá talentovanej mládeže na strednom Slovensku, ktoré majú vytvorené lepšie podmienky. Aj tradičné mestské kluby majú výborné zázemie, tie podmienky sú diametrálne odlišné. Hlavne sú to mestá, kde nie je futbal a basketbal prioritný šport a tým pádom prvým športom pre pohybovo zdatné deti je volejbal.

Staršie žiačky. Foto: FB/VK ONE Ružomberok
  1. Vráťme sa o pár mesiacov späť. Vo februári získali ocenenie Športovec mesta Ružomberok za rok 2022 Jonáš Janovec a Filip Makónyi, ktorí sú majstrami SR v plážovom volejbale kategórie U18. Čo pre Vás znamená tento úspech?

Je to prestížne ocenenie pre klub, ale aj mesto. Je to pre nás také zadosťučinenie. Teší ma, že už sa dostavujú výsledky. Chalanov to ešte viac povzbudí a utuží v tom, že sa majú volejbalu venovať.

  1. V marci sa v Ružomberku po prvýkrát uskutočnil reprezentačný výber chlapcov a dievčat narodených v roku 2009 a neskôr. Bol tento výber pre Vás obrovskou skúsenosťou?

Z hľadiska organizácie ani nie. Počtom podujatí, ktoré organizujem, to pre mňa nebolo nič nové. Z pohľadu organizácie sú najnáročnejšie majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale. Tie sú náročné počnúc zabezpečením, vybavením či ozvučením. Na druhej strane sa však reprezentačný výber uskutočnil v Ružomberku po prvýkrát, čo ma teší, keďže nás na volejbalovej mape registrujú.

  1. Ako už bolo spomenuté, v nedeľu 14. mája sa v Ružomberku uskutoční semifinále majstrovstiev Slovenska kadetov. Ružomberskí kadeti majú za sebou úspešnú sezónu, ktorú zavŕšili ziskom strieborných medailí. Aké očakávania spájate s barážou o postup na finálový turnaj majstrovstiev SR?

Určite chceme postúpiť na majstrovstvá Slovenska. Minulý rok sa nám to nepodarilo, pričom sklamanie bolo obrovské, pretože sme na to mali. Nezvládli sme to však mentálne. Tento rok verím, že sa nám to už nestane a že na tento turnaj postúpime. Trénujeme 5-krát týždenne, čo nie je vo volejbalových kluboch až také zvyčajné. Ak sa nám podarí postúpiť, tak vo Svidníku budú koncom mája majstrovstvá SR. Myslím si, že patríme do najlepšej šestky na Slovensku, ale musíme to potvrdiť v baráži.

Jonáš Janovec (vľavo) a Filip Makónyi (vpravo) s trofejou pre víťazov majstrovstiev Slovenska v plážovom volejbale. Foto: FB/Slovenská volejbalová federácia
  1. VK ONE Ružomberok získal počas svojho pôsobenia množstvo ocenení. Ktorý úspech si najviac ceníte?

Pre mňa sú najcennejšie jednotlivé organizácie, či už to boli majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale, alebo majstrovstvá SR mladších žiakov, ktoré sme organizovali minulý rok. Tieto dve podujatia si najviac cením z toho dôvodu, že boli kvalitné. Mali sme tiež na ne dobré odozvy zo Slovenskej volejbalovej federácie, čo je pre mňa priorita, aby bol zväz a tiež diváci spokojní.

  1. Okrem VK ONE Ružomberok v meste pôsobí aj Beachvolleyball club. Aké okolnosti viedli k jeho vzniku?

Hlavným dôvodom bola pandémia. Úplne nezmyselne nám zakázali trénovať. Napriek tomu, že sme vedeli zabezpečiť, aby sa nákaza nešírila. Boli sme jeden z mála štátov, ktorý takto extrémne zakázal športovať a obmedzil všetky tréningové procesy. Teraz sa to v konečnom dôsledku ukazuje v každom športe, že nestačíme na okolité štáty. Táto situácia nás viedla k tomu, aby sme išli von. To bol taký spúšťač, za čo som vďačný. Napokon všetko zlé je na niečo dobré. Kebyže nejdeme do plážového volejbalu, tak Jonáš Janovec a Filip Makónyii by nemohli byť majstrami Slovenska. Koniec koncov, aj objekt na Klačne vyzerá úplne inak. To miesto ožilo, myslím si, že aj Ružomberčania to registrujú, ako sa o areál staráme a zveľaďujeme ho. Takže všetko je tak, ako má byť.

  1. Ako by ste zhodnotili doterajšiu činnosť jednotlivých klubov?

VK ONE Ružomberok je stabilne zabehnutý klub, ktorý funguje na jasne stanovených pravidlách. Všetko v ňom v podstate klape ako hodinky. V prípade Beachvolleyball club Ružomberok je toho času menej, keďže aj členská základňa nie je taká veľká, aby sme mohli mať halových aj plážových volejbalistov. V prípade oboch klubov sa nám prelínajú sezóny a v tom je veľký problém. Pokiaľ sa chceme seriózne venovať plážovému volejbalu, tak už teraz v máji by sme mali trénovať na piesku. Avšak dohrávajú sa nám ešte všetky kategórie, kde sme postúpili zo základných skupín, čiže do konca mesiaca musíme odohrať halové zápasy. Dokonca ešte aj v júni nás čaká Festival mládeže, ktorý je novinkou z dielne Slovenskej volejbalovej federácie. Kvôli prelínaniu sezón nie je plážový volejbal tak rozbehnutý ako halový. Je to však prirodzený vývoj, treba mať nohy na zemi. Všetko trvá nejaký čas, ale keď budú ihriská na Klačne vybudované, tak vzniknú ďalšie priestory na to, aby sme vedeli ešte lepšie zefektívniť tréningy. Jednou z mojich priorít je, aby sa aj verejnosť zapájala do týchto vecí, aby športovala, chodila na športoviská, aby tam chodili aj rodiny s deťmi. Najlepšie volejbalové turnaje sú pre mňa Beach Family Day, kde prídu rodičia s deťmi, ktoré sú nadšené, že môžu hrať s rodičmi, alebo proti nim. Toto je podľa mňa správny smer, ako by mohli rodiny tráviť svoj voľný čas.

Kadeti s trénerom Petrom Pytelom. Foto: FB/VK ONE Ružomberok
  1. Leto pomaly klope na dvere. Aké akcie plánujete na letné prázdniny? Minulý rok sa napríklad v areáli Fitness California uskutočnili majstrovstvá SR v plážovom volejbale.

Majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale budeme organizovať aj tento rok. Máme už aj konkrétny termín – 18. až 20. augusta. Budeme tiež organizovať aj súťažné ročníky mládeže pri nasledujúcich kategóriách – U11, U12, U14, U16. Pri starších kategóriách sa nám to asi nepodarí, keďže nemáme veľa času a aj personálne zabezpečenie v prípade plážového volejbalu nie je na takej úrovni ako v hale.

  1. V areáli Fitness California na Klačne aktuálne vyrastajú nové ihriská. Môžete nám priblížiť detaily tohto projektu?

Do konca mája by mali byť hotové nové vonkajšie ihriská na Klačne, dve volejbalové a basketbalové ihriská a štyri streetbalové ihriská. Momentálne skladáme podlahu, väčšina je už zložená, máme už aj objednané ochranné siete okolo celého areálu. Chceme mať tiež vlastné tribúny, aby sme vedeli fungovať bez toho, aby sme si ich museli prenajímať. Ešte by sme chceli s Milošom Rousekom priniesť do mesta aj šport, ktorý je tu ešte neznámy – tzv. pickleball. V Amerike sa tento šport celkom pekne uchytil. Toto by mohlo byť pre návštevníkov ďalšie zaujímavé osvieženie. Všetky tieto aktivity financuje Miloš Rousek, za čo mu patrí veľká vďaka, lebo nie hocikto z vlastného presvedčenia investuje toľko veľa peňazí.

  1. Aké sú plány a vízie VK ONE Ružomberok a Beachvolleyball club Ružomberok do budúcnosti?

Našou víziou je udržať v súťažiach kategórie, ktoré máme. Nerád by som bol, že budeme mať menej prihlásených kategórií, pretože VK ONE Ružomberok je dobre zabehnutý. Budeme robiť všetko pre to, aby sme získali titul majstra SR v rôznych kategóriách. Filozofiou nášho klubu je vychovávať reprezentantov. Filip Makónyi je v reprezentácii, pred časom mi prišla nominácia do výberu U22, kde sa nachádza, takže sa s ním ráta ako so smečiarom v základnej zostave. Musím tiež spomenúť Synthiu Mederly, ktorú momentálne máme v extraligovom Brusne. Našou najväčšou prioritou je teda výchova budúcich reprezentantov.

Fotogaléria   

„Trojkoví“ chlapci. Foto: FB/VK ONE Ružomberok
Ružomberské žiačky. Foto: FB/VK ONE Ružomberok
Kadeti. Foto: FB/VK ONE Ružomberok
Zakladateľ VK ONE Ružomberok a Beachvolleyball club Ružomberok Tomáš Varga (vľavo) s Milošom Rousekom (vpravo). Foto: FB/Miloš Rousek
Tomáš Varga (vľavo) s bývalým slovenským futbalovým reprezentantom Jánom Ďuricom (vpravo). Foto: FB/Tomáš Varga
Na Klačne aktuálne vyrastajú nové ihriská. Foto: FB/Beachvolleyball club Ružomberok

Som vyštudovaný novinár. Vysokoškolské štúdium som absolvoval na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Počas štúdia som praxoval vo viacerých regionálnych médiách. S RK Magazínom som začal spolupracovať v novembri 2021. Od októbra 2024 som šéfredaktorom RK Magazínu.