Nový informačný systém mesta mal byť hotový ešte vlani v lete. Opozícia v mestskom zastupiteľstve pre meškajúce práce opätovne navrhovala odstúpenie od zmluvy. (aktualizované o fotografie)
Žilinská spoločnosť ARDsystém začala vo februári s inštaláciou nového informačného systému mesta. V uliciach by tak už čoskoro mali pribudnúť nové smerovníky k dôležitým inštitúciám, uliciam či pamiatkam. Súčasťou má byť aj označenie všetkých pamätihodností, dotykové informačné obrazovky pre turistov, SMS-kový informačný systém pre obyvateľov, ale aj mobilná aplikácia o meste.
Meškajúce práce
Podľa zmluvy, ktorú radnica prostredníctvom primátora podpísala so spoločnosťou ARDsystém, víťazom súťaže na dodávku informačného systému, malo byť všetko funkčné do leta 2017. Dodnes však nič nefunguje.
„Chcem vedieť, ako je táto zmluva realizovaná v praxi. Dávno som hovoril, že je pre mesto nevýhodná aby sme ju nepodpisovali a dnes to vidíme. Stále sa nič nedeje a informačný systém nemáme,“ vystúpil vo februárovom zastupiteľstve poslanec Patrik Habo (nezávislý).
„Ťaháme za kratší koniec. Mesto musí pripraviť všetky pozemky, vybaviť stavebné povolenia a víťaz súťaže len vyrobí a osadí tabule. Bola chyba do tejto zmluvy ísť. Treba to prehodnotiť a zmluvu vypovedať. Informačný systém si spravíme svojpomocne cez kultúrny dom, ktorý ho doteraz spravoval,“ doplnil ho poslanec Ján Kolík (nezávislý).
Téme sa poslanci venovali potom, ako nechali uznesením preveriť možnosť odstúpenia od zmluvy s realizátorom, spoločnosťou ARDsystém zo Žiliny.
Podľa zmluvy totiž mali byť všetky práce hotové do vlaňajšieho júla. Právne oddelenie mesta však poukázalo na klauzulu, podľa ktorej práce síce musia byť hotové do júla 2017 alebo do troch mesiacov po vydaní všetkých stavebných povolení. A o tie sa malo postarať práve mesto.
„Nie je dôvod odstupovať od zmluvy. Všetko sa plní. Stavebný úrad potreboval dotiahnuť nejaké veci, ale teraz sa už všetko realizuje. Najneskôr do septembra tohto roku bude všetko funkčné,“ obhajoval a zároveň pripustil viac ako rok meškajúce realizovanie výstavby asistent primátora Michal Praženica. Zaviazal sa zároveň do marcového zastupiteľstva predložiť aktuálny harmonogram zrealizovaných a plánovaných prác.
„A možno vám v marci poviem, že už je všetko hotové. To by som bol najradšej,“ doplnil Praženica.
Začali s výstavbou
Túto verziu potvrdila pre Ružomberský magazín aj žilinská firma. „Systém sa mal zrealizovať do troch mesiacov od vydania všetkých povolení. Keďže si však mesto dolaďovalo projekt, termín 1. júl 2017 nebolo možné stihnúť. Chýbali stavebné povolenia,“ odpovedala Ingrid Jančovičová zo spoločnosti ARDsystém.
S prácami začali teraz vo februári. „Osadili sme cintorín, pripravený je SMS-kový systém,“ informovala Jančovičová.
Okrem toho má firma inštalovať po meste sedem informačných, dotykových obrazoviek. Jedna už je pri Informačnom centre na Bernolákovej ulici. Svieti, zatiaľ ale nefunguje.
„Výber lokalít pre obrazovky sme s mestom ešte neuzavreli. Intenzívne na tom pracujeme,“ odpovedala Jančovičová na otázku, kde všade obrazovky budú. Pôvodne sa nezáväzne hovorilo o železničnej stanici, ale aj mestskom úrade či Hrabove. Rovnako je na tom mobilná aplikácia.
„Dostupná bude pre operačné systémy Android a iOS. Súčasťou budú informácie o zaujímavostiach a pamiatkach mesta. Na jej obsahu stále s mestom pracujeme,“ dodala k téme Jančovičová.
Žilinská firma po výhre v súťaži hovorila, že Ružomberok získa informačný systém mesta a cintorína v hodnote zhruba 800-tisíc eur.
„Toto sa momentálne nedá spresniť,“ odpovedala teraz vo februári Jančovičová z ARDsystém.
Zvláštne rozhodnutia
Poslanci schválili trinástimi hlasmi výsledky súťaže ešte v júli 2016. Už vtedy však zaznela opozičná kritika poslancov z radov klubu Siete a nezávislých na jej formu a podmienky.
„My nevieme, ako bude informačný systém vyzerať, nevieme koľko a akých prvkov bude obsahovať, nepoznáme hodnotu, akú dostaneme a akú za to ponúkneme, a aj napriek tomu schválime víťaza,“ hneval sa pred takmer dvomi rokmi, vtedy ešte predseda Komisie cestovného ruchu a regionálneho rozvoja Patrik Habo.
„My dáme mestu návrh, to sa k nemu vyjadrí, pripomienky zapracujeme, niekto to tu schváli a nastúpi realizácia,“ oponoval vtedy Rudolf Delinčák zo spoločnosti ARDsystém.
„Netreba robiť poplach z toho, čo nie je pravda. O tri mesiace príde návrh systému do zastupiteľstva a to o ňom s konečnou platnosťou rozhodne,“ hovoril vtedy viceprimátor Michal Slašťan (KDH).
Takto sa to však napokon nestalo.
V novembri 2016 poslanci jednohlasne (22 hlasov) prijali uznesenie, podľa ktorého si želali pred podpisom zmluvy vidieť jej znenie spolu s projektom a rozpisom presných nákladov. V uznesení však poslanec Habo namiesto ARDsystém – teda presného názvu firmy – uviedol ARD Žilina.
Mesto si kvôli uzneseniu objednalo externého právnika – Ladislava Jančiho, ktorý ho aj na bode s nesprávnym názvom firmy spochybnil. Okrem iného malo ísť takto formulované uznesenie nad rámec požiadaviek obchodno-verejnej súťaže, ako ju mesto vypísalo.
Uznesenie tak bolo vyhlásené za nesprávne a primátor zmluvu s firmou ARDsystém zo Žiliny začiatkom decembra 2016 podpísal. Bez predkladania spomínaných požiadaviek poslancov.
„Radil som sa s právnym oddelením, mali sme vypracovanú analýzu a mohol som to urobiť. Ak som urobil chybu, ponesiem zodpovednosť,“ tvrdil vtedy primátor Igor Čombor (nezávislý).
Neznáma hodnota zákazky
ARDsystém od začiatku hovoril o hodnote zákazky na úrovni okolo 800-tisíc eur. V zmluve však žiadna suma uvedená nie je. Ako protihodnotu dostal od mesta do prenájmu viac ako tri tisíc stĺpov verejného osvetlenia. Za každý takto obsadený stĺp mesto dostane fixných 50 eur ročne. ARDsystém výhradné právo predávať na stĺpoch reklamu po dobu pätnástich rokov. Cenová politika a množstvo reklamy v uliciach je výlučne v réžií spoločnosti ARD. Takto sa firme majú vrátiť náklady za vybudovaný informačný systém.
Tomuto modelu ale opoziční poslanci neverili.
„My stále nevieme čo za ten prenájom dostaneme. Aká je reálna hodnota. Koľko informačných tabúľ, akých, v akej cene, na čo budú ukazovať, aké pamiatky zasiahnu a nič k tomu ani nemôžeme povedať,“ hovoril vtedy Habo. Na protest proti takémuto rozhodnutiu a neakceptovaniu pripomienok komisie, odstúpil z postu predsedu Komisie cestovného ruchu a regionálneho rozvoja. Nahradil ho Stanislav Bella z KDH.
Radnica urobila pracovnú skupinu na posúdenie predloženého projektu informačného systému. Opoziční poslanci sa tam nedostali. Podľa Patrika Haba preto, že ich tam nezavolali. Podľa Michala Slašťana preto, lebo tam odmietli ísť.
„Sám som bol na dvoch takých stretnutiach a naše pripomienky boli akceptované,“ tvrdil v decembri 2016 nový predseda komisie Stanislav Bella.
Keďže projekt stále neobsahoval hodnotu zákazky, podobný návrh ako v novembri, ktorý zastupiteľstvo jednohlasne schválilo, predložili opoziční poslanci aj v decembri. „Chceme vidieť projekt informačného systému spolu s rozpočtom. Aby sme poznali hodnotu – koľko sme dali a koľko dostaneme. A tiež aby sme mohli pripomienkovať prípadne upraviť jeho realizačnú časť,“ čítal vtedy v zastupiteľstve Miroslav Zuberec (nezávislý). Uznesenie ale pritvrdili: „Ak projekt zastupiteľstvo neschváli, navrhujeme odstúpiť od zmluvy,“ dodal Zuberec.
Takto formulované uznesenie však poslanci tentoraz už neschválili.
Podpísaná zmluva tak platí a mesto malo mať v júli 2017 hotový informačný systém.
Radnica by podľa zmluvy mala okrem vyššie uvedených prvkov systému získať od ARDsystém aj prehľad o všetkých reklamných stavbách na území mesta. Mala by tak efektívnejšie riešiť legálnosť týchto stavieb, teda reklamný smog.
Titulná fotografia: Informačné tabule súčasného informačného systému v centre mesta. Foto autor.