V Ružomberku pribúdajú pacienti s kliešťovou encefalitídou

Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku. Foto: ÚVN SNP Ružomberok
Zdrojom nákazy prenášanej kliešťami sú aj salašnícke výrobky z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka. V prípade lymskej boreliózy súvisí riziko infekcie hlavne s pobytom v prírode.

Ústredná vojenská nemocnica(ÚVN) SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica zaznamenala zvyšujúci sa trend infekcií prenášaných kliešťami. Ako uvádza na webe, hospitalizovaných majú pacientov s kliešťovou encefalitídou i lymskou boreliózou. Nakazili sa pritom nielen po zaklieštení kliešťa, ale aj po konzumácii salašníckych výrobkov z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka.

„Kliešťom sa tento rok mimoriadne dobre darí. Keďže sme pomerne malá krajina, takže možno povedať, že nikde na území Slovenska nemôžeme mať pocit, že sa nás to vôbec netýka. Ľudia sú ohrození infekciami prenášanými kliešťami, často s vážnym, u neliečených pacientov až so smrteľným priebehom,“ uvádza doc. MUDr. Anna Lesňáková, PhD.

Podľa nej kliešť prenáša vyše 50 patogénov, ktoré sú nebezpečné nielen pre človeka, ale aj pre zvieratá. Najlepšou prevenciou je preto kombinácia očkovania proti kliešťovej encefalitíde a dôsledná ochrana.

Kliešťa nepolievajte olejom či masťou

Prisatého kliešťa je nutné, čo najskôr odstrániť„Pri manipulácii s kliešťom je dôležité používať ochranné pomôcky – rukavice, ale pomôže aj igelitové vrecko na ruke. Infekcia sa môže rozšíriť aj cez drobné rany v koži. Kliešťa treba uchopiť pomocou pinzety čo najbližšie ku koži, za tvrdú hlavičku. Potom treba jemným kývavým pohybom uvoľniť hlavičku, potom kliešťa,“ vysvetľuje Lesňáková.

Nevhodné je jeho polievanie olejom, potieranie masťou a podobnými prípravkami. Po ich aplikácii sa začne dusiť a do rany vypudzuje množstvo aj nebezpečných látok, čo môže urýchliť prenos nákaz. Vybratého kliešťa je následne nutné zabaliť do papiera a spláchnuť v toalete a kožu v mieste jeho prisatia vydezinfikovať dezinfekciou s obsahom alkoholu alebo jódovej tinktúry.

„Odstránenie kliešťa zbytočne neodďaľovať, s dobou prisatia sa zvyšuje možnosť infekcie. Borelióza sa prenáša po 24 hodinách, na nákazu vírusom encefalitídy stačí prisatie trvajúce dve hodiny. Odborné vyšetrenie je nutné, ak sa rana začervená, opuchne alebo sa v jej okolí, či inde na tele objaví začervenanie kruhovitého tvaru,“ upozornila Lesňáková.

Celkové príznaky pripomínajú chrípku

Podozrivé sú taktiež nešpecifické celkové príznaky, ktoré môžu pripomínať chrípku. V prípade kliešťovej encefalitídy sa môžete vírusom nakaziť aj konzumáciou nepasterizovaného kozieho, kravského i ovčieho mlieka a výrobkov z nich.

„Preto by sme chceli apelovať na obyvateľov, aby salašnícke výrobky z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka konzumovali s vysokou obozretnosťou. Odporúčame prevarenie surového mlieka pred konzumáciou a syr vyrobený zo surového mlieka je potrebné aspoň opiecť z oboch strán,“ uzavrela prednostka kliniky.

Na záver Lešňáková dodala, že vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C. U lymskej boreliózy súvisí riziko akvirovania infekcie hlavne s pobytom v prírode. Ochorenie má sezónny charakter, súvisí s aktivitou kliešťov – od jari do jesene.

Zdroj: UVN Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.