
Dejiny školstva a vyučovania v podhorskej osade Vlkolínec pri Ružomberku, ktorá je pamiatkou UNESCO (Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru), približuje nová expozícia. Nachádza sa v tamojšej historickej budove bývalej školy, postavenej v 19. storočí.
„Vidíme tu repliky dobových lavíc, školské pomôcky, plagáty. Okrem toho i starý školský poriadok, ktorý museli deti vo Vlkolínci dodržiavať. K zaujímavostiam patrí aj fotografia Andreja Hlinku, ktorý sem veľakrát chodieval na prechádzky,” vysvetlil historik Štefan Dvorský.
V škole sa vyučovalo do roku 1966
V 18. a 19. storočí bola ľudová škola v drevenici uprostred dediny, neskôr s rastúcou populáciou detí, dalo mesto Ružomberok, za čias Rakúsko-Uhorskej monarchie, postaviť murovanú školu – jednotriedku, s povinnou 6-ročnou dochádzkou a jedným učiteľom. Školu zväčša viedol jeden učiteľ, ale boli to aj manželské páry, ktoré si vypomáhali pri vyučovaní. „Máme aj ukážku triednej knihy z roku 1932, vtedy sem chodilo 27 detí,” doplnil Dvorský.
Po vzniku I. Československej republiky roku 1918 platil nový školský zákon o povinnej 8-ročnej dochádzke (pôsobil tu ako učiteľ, i Jozef Májek, ktorý padol v Španielsku, v roku 1936 ako interbrigadista vo veku 25 rokov), v súčasnosti je v budove školy zriadená Galéria ľudového umenia. Dnešné deti z Vlkolínca navštevujú základné školy v meste Ružomberok.
Dvorský dodal, že v budove sa vyučovalo do roku 1966. Po druhej svetovej vojne sa počet obyvateľov Vlkolínca postupne znižoval a klesol aj počet žiakov, ktorí ju navštevovali. „Škola bola napokon zavretá z dôvodu, že tu ostalo len šesť školopovinných detí,” priblížil historik.
Jedinečný Vlkolínec
Malá podhorská osada každoročne priťahuje množstvo turistov a návštevníkov. Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec je unikátnym a neopakovateľným miestom, ktoré treba navštíviť a zažiť. Ideálne s rodinou a deťmi. Vlkolínec v roku 1993 zapísali do Zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Osada sa prvýkrát spomína v roku 1376. Nie je narušená novou výstavbou a predstavuje unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb. Vlkolínec je typickým príkladom dvojradovej ulicovky s dlhými dvormi. Osada sa približne v strede rozdeľuje na dve ulice. K chráneným objektom osady patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi. Väčšinou ide o trojpriestorové domy so vstupným pitvorom v strede.
Väčšina objektov v Pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Vlkolínec je obývaná a návštevník sa musí uspokojiť len s pohľadom na ich exteriér. Stredom obce preteká potok terasovite regulovaný drevenými žľabovými prietokmi, ktorý spolu s okolitým prírodným prostredím s terasovitými poľami a senníkmi umocňuje pôsobivú scenériu tohto klenotu slovenskej ľudovej architektúry.
Zdroj: teraz.sk, vlkolinec.sk
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.