Pred rokom kandidoval za primátora. Vraví, že mestu chce teraz pomáhať ako angažovaný občan, čoho príkladom mali byť Fullove dni. Zároveň avizuje, že za primátora plánuje kandidovať opäť. Vydavateľ Ružomberského magazínu Róbert Kolár hovorí aj o príčinách spomalenia výstavby polikliniky a o svojom postoji k referendu za odvolanie súčasného primátora.
V jeseni ste spolu s Galériou Ľudovíta Fullu zorganizovali nultý ročník Fullových dní. Naplnila akcia vaše očakávania?
Inšpiráciou pre zorganizovanie festivalu mi bol predovšetkým akademický maliar Ján Kudlička. V rozhovoroch s ním som zistil, že túto myšlienku v sebe nosí možno už tridsať rokov. Spojili sme sa s tými najpovolanejšími, teda s pani Zuzanou Gažíkovou a jej tímom z Galérie Ľudovíta Fullu a spoločne sme vytvorili termín aj náplň nultého ročníka festivalu.
Zmyslom festivalu je priblížiť osobu, osobnosť a dielo majstra Ľudovíta Fullu bežným Ružomberčanom a dostať Ružomberok na kultúrno-spoločenskú mapu Slovenska a možno aj Európy. Cieľom je vytvoriť tradíciu. Vytvoriť niečo, z čoho sa budeme všetci tešiť. Aj my organizátori, aj účinkujúci a hlavne hlavne návštevníci.
Spoluorganizátorom Fullových dní bol novozaložený Inštitút RK. Čo to je?
Ide o občianske združenie, ktoré vzniklo za účelom kultúrno-spoločenského rozvoja mesta.
RK znamená Ružomberok alebo Robert Kolár?
Záleží od toho, kto si to ako preloží (úsmev). Ale hlavným dôvodom je, že RK je skratka Ružomberka, takto je mesto označované.
Fullove dni boli prvá vec, na ktorej sa inštitút podieľal. Budú nasledovať aj ďalšie aktivity?
Určite budú. Ale treba to brať tak, že toto je občianska aktivita, ktorú všetci robíme popri práci, ktorá nás živí a takto len chceme pomôcť mestu v rámci svojich možností. Fullove dni ostanú nosnou akciou tohto združenia.
Hovoríte, že chcete byť občiansky aktívny, ale pred rokom, keď ste kandidovali za primátora, ste odmietli zároveň kandidovať aj za poslanca. Pritom ak by ste dnes boli poslancom, mali by ste podstatne širšie možnosti angažovať sa a pomôcť mestu, nemyslíte?
Pozerám sa na to z iného uhla pohľadu – poslanec musí, občan môže. Keď niekto niečo musí, jeho aktivita je tým podmienená. Ak niekto môže, tak je to len o jeho motivácii pomôcť druhým alebo zabrániť niečomu zlému. A túto motiváciu ja mám.
Vašu verejnú angažovanosť možno čítať aj ako snahu nezísť z očí s úmyslom kandidovať za primátora v nasledujúcich voľbách.
Podpora takmer tritisíc Ružomberčanov v minuloročných komunálnych voľbách ma zaväzuje. Vnímam ju ako mandát angažovať sa aj naďalej.
Teda zvažujete opätovnú kandidatúru?
Momentálne môžem povedať, že áno. Ale voľby sú až o tri roky.
Na politickej scéne vznikajú rôzne nové subjekty, plánujete byť súčasťou niektorého z nich?
Zatiaľ som sa v žiadnom nenašiel. Niektoré politické osobnosti sú mi sympatické, ale stranu, ktorá by mi bola blízka, som stále nenašiel.
Ktorí politici sú vám sympatickí?
Očakávam, s čím príde strana Za ľudí bývalého prezidenta Andreja Kisku. Uvidíme, ako sa vykryštalizuje Dobrá voľba Tomáša Druckera, ktorý ako manažér podľa mňa zvládol svoju úlohu na ministerstve zdravotníctva. Stredoľavá orientácia jeho strany mi ale nie je veľmi po chuti.
V roku 2014 ste do mestského zastupiteľstva kandidovali za Občiansku konzervatívnu stranu. Ste teda pravicovo založený?
Skôr stredopravo. Žijem takým spôsobom, preto mi je to najbližšie. Žiaľ, na tejto strane politického spektra je veľa subjektov, ktoré sa dlhodobo nevedia dohodnúť a nájsť vzájomné prieniky.
A hodnotovo ste skôr konzervatívec alebo liberál?
Skôr konzervatívec.
Ak dianie vo veľkej politike premietneme na ružomberské pomery, tak ani tu sa vyzývatelia primátora Igora Čombora nevedeli pred poslednými komunálnymi voľbami dohodnúť na vzájomnej spolupráci. Zdá sa, že ani vo veľkej ani v malej politike nie je dobrou cestou, ak sa tí, čo chcú zmenu, nedokážu dohodnúť.
Súhlasím.
Takže sa budete snažiť nájsť širšiu podporu pre svoju víziu rozvoja mesta?
Všetci sa musia posnažiť, aby ďalšie komunálne voľby priniesli zmenu. A na to je potrebná zhoda čo najširšej skupiny podobne zmýšľajúcich ľudí.
Už ste v tomto smere iniciovali nejaké stretnutia a rokovania?
Len veľmi neformálne.
Napriek tomu, že už nie ste poslancom, určite sledujete povolebný vývoj. Čo vravíte napríklad na eliminovanie opozície v zastupiteľstve?
Farebnosť zastupiteľstva je dnes výrazne monotónnejšia ako v tom predchádzajúcom. Posun k lepšiemu určite nevidím.
Najväčším kritikom primátora Čombora je momentálne poslanec Ján Kuráň, ktorý dokonca rozbehol petíciu za jeho odvolanie. Kuráň vás v primátorských voľbách verejne podporoval, takže sa objavovali dohady, že petíciu za Čomborovo odvolanie spustil po dohode s vami. Vy ste sa však v Slove vydavateľa v októbrovom čísle Ružomberského magazínu od jeho aktivity dištancovali. Nemá teda jeho konanie súvis s vašimi politickými ambíciami?
Referendum je mimoriadny nástroj demokracie na riešenie mimoriadnych situácií. Z minuloročných volieb vzišiel legitímny víťaz zvolený občanmi nášho mesta. Vnímam to ako prejav demokracie a tí, pre ktorých sme chceli pracovať, rozhodli. Ich rozhodnutie som prijal s pokorou a ako príležitosť ukázať úprimnosť môjho snaženia. Ukázať, že keď človek naozaj chce, vie pomôcť svojmu mestu aj bez veľkých funkcií.
Tie nedostatky, ktoré Kuráň vyčíta primátorovi, nie sú teda podľa vás dostatočným dôvodom na jeho odvolanie?
Odpovedal som z môjho pohľadu dostatočne pri predchádzajúcej otázke.
Chceme sa ešte opýtať na niektoré vaše podnikateľské aktivity. Ste za výstavbou polikliniky na Zarevúcej, ktorá však v poslednom období viazne. Prečo?
Zastalo to predovšetkým preto, lebo požiadavky jedného nájomcu, ktorý mal vážny záujem o celý objekt, boli náročné a bolo nutné sa s nimi vysporiadať po projekčnej stránke. Keď sa to napokon podarilo zrealizovať, záujemca si to celé rozmyslel a vycúval z toho. Museli sme sa teda vrátiť naspäť k pôvodnému projektu.
Kedy bude stavba hotová?
Dlhšie sme čakali na dodávateľa, ktorý mal urobiť elektrickú prípojku. Za tým bude nasledovať voda, plyn, kanalizácia, potom nás čakajú ešte ďalšie stavebné úpravy. Ale do konca roka 2020 by sme chceli mať budovu hotovú a pripravenú na prevádzkovanie.
Ľudia sa teda nemusia báť ďalšej zakliatej stavby, podobnej tej na Mostovej?
Keďže už teraz je v poliklinike preinvestovaných viac ako milión eur, tak určite nie. Staviam ju preto, aby som ju dokončil.
Pod objektom malo byť pôvodne podzemné parkovanie, napokon nebude. Prečo?
Kvôli tomu, že samotný pozemok je hlavnou budovou zastavaný len zhruba v jednej šestine, takže okolo je dostatok parkovacích miest. Ale ak by sa mal projekt ďalej rozširovať, bez podzemného parkovania by to už nešlo. No teraz by to celý projekt len zbytočne predražilo.
Vaším obchodným partnerom v spoločnosti Poliklinika Ružomberok s. r. o. bol pôvodne advokát Martin Alušic, no teraz je tam už iný partner. Čo sa stalo?
Martin sa rozhodol s projektu vycúvať a ja som kúpil jeho podiel.
Tým druhým spoločníkom je spoločnosť JAMA Invest a. s., v ktorej pôsobia ľudia podnikajúci aj s osobami blízkymi Eduardovi Matákovi z Penty.
Áno.
Penta nemá v očiach verejnosti najlepší imidž, nedávno opäť ožilo dianie okolo kauzy Gorila. Neobávate sa z týchto dôvodov spolupráce s ľuďmi, ktorí majú alebo môžu mať niečo spoločné s touto finančnou skupinou?
Edo Maták je Ružomberčan ako ja. Sme priatelia dlhé roky, chodili sme tu spolu do školy. V roku 1989 sme sa stretli pri Nežnej revolúcii. Je mi sympatické, že i keď žije v Bratislave, nie je mu jedno, čo sa deje s jeho rodným mestom.
Okrem iného ste aj vydavateľom Ružomberského magazínu. Mnohí si mysleli, že ide o krátkodobý projekt, ktorý po komunálnych voľbách zanikne. Čo vás motivuje vydávať ho aj naďalej?
Za viac ako dva roky si Ružomberský magazín vybudoval svoje meno a priestor, a preto chcem, aby tu bol aj naďalej.
Ružomberský magazín si uchoval svoju nezávislosť napriek tomu, že jeho vydavateľ bol zároveň primátorským kandidátom. Kde majú čitatelia záruku, že nezávislým bude aj naďalej?
Tou zárukou ste predsa vy, redakcia, ktorá od začiatku má a chráni si svoju nezávislosť a renomé.
Vydávanie médií je dnes prevažne stratovou záležitosťou. Aké kroky podnikáte z pozície vydavateľa Ružomberského magazínu, aby boli noviny rentabilné?
Áno, bolo fajn, ak by sa magazín dokázal uživiť sám, rád by som sa k tomu ekonomicky priblížil. Na to ale potrebujeme ešte zvýšiť jeho poznateľnosť. Aj preto sme pristúpili k jeho nepravidelnému schránkovaniu.
Peter Kravčák, Imrich Gazda
Róbert Kolár je vydavateľom Ružomberského magazínu.
Rozhovor vznikol na jeseň 2019. Bol publikovaný v Ružomberskom magazíne 12/2019 – 1/2020.
Foto – autori.