Balia lásku do krabíc od topánok. Aj v Ružomberku možno na Vianoce obdarovať osamelých seniorov

Vďaka dobročinnému projektu je možné počas sviatkov potešiť aj seniorov v domovoch dôchodcov, na ktorých by si nik nespomenul. 

Sociálne siete zaplavili fotografie krabíc, ktoré sú naplnené mnohými pozornosťami – čajom, kávou, kozmetikou, hrnčekmi, ozdobami či ponožkami. Že klasické vianočné darčeky? Veruže. Akurát ich zhotovovatelia nedarujú svojej rodine a blízkym. V skutočnosti si ich pod stromčekom nájdu ľudia, ktorých vôbec nepoznajú. 

Vianočné balíčky poputujú seniorom do domovoch dôchodcov. Konkrétne do takmer 400 zariadení po celom Slovensku. Tisícky ľudí sa opäť zapojili do projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? 

Potešenie v čase, keď samota bolí ešte viac 

Základy projektu položila mladá žena Jana Galantová z Bratislavy. V nemocnici pravidelne navštevovala svoju chorú maminu, kde ju trápil pohľad nielen na to, ako jej choroba pomaly berie milovanú osobu. Ľúto jej prišlo i spoluležiacich, ku ktorým za celé týždne neprišiel žiaden príbuzný. 

Podelila sa s nimi o donesený koláč či ovocie, a zároveň si povedala, že opusteným seniorom chce pomôcť aj mimo nemocnicnú izbu. Práve tejto skupine sa na Slovensku podľa Galantovej veľa pomoci nedostáva. 

Potešiť ich chcela práve počas vianočných sviatkov, kedy mnohí pociťujú osamelosť ešte viac. A tak pred tromi rokmi založila facebookovú skupinu a vyhlásila zbierku vianočných darčekov pre seniorov v domovoch dôchodcov.  

Aktuálne prebieha i tento rok. Krabicu od topánok možno naplniť rôznymi pozornosťami, orientovať sa dá aj pomocou kategórií – niečo sladké, slané, voňavé, teplé, na pamiatku. 

Oficiálny plagát aktuálneho ročníka projektu. Zdroj: www.kolkolasky.sk

„Do krabice môžeme vložiť čaj, kávičku, suché pečivo, cukríky, akúkoľvek čokoládu, dobošku, hygienické potreby, balzam, krém. Vlani darovali aj papuče, šatky na krk, hrubšie ponožky. Môžete pridať aj ozdobku, tie človeka veľmi potešia,“ vymenúva potenciálny obsah balíčka Irena Kamanová, jedna z dvoch koordinátoriek projektu za Ružomberok. 

Práve kontaktným osobám v jednotlivých mestách treba doniesť vianočné balíčky. Tí ich už doručia do vopred vybraných zariadení. V tomto zozname je uvedené, v ktorých mestách zbierka prebieha, kto ju koordinuje a pre ktoré sociálne centrá zbiera. V Ružomberku sa môžu záujemcovia obrátiť aj na Mirku Demkovú, zapojila sa aj Mestská knižnica Ružomberok, ktorá sa stala zberným miestom, kde môžete naplnené krabice odovzdať. 

Okrem praktických maličkostí môžete pribaliť aj podarúnky na krátenie voľných chvíľ. Podľa Kamanovej si seniori radi potrápia šedú kôru lúštením krížoviek, nestratia sa ani časopisy či knihy. 

A ak si seniori niečo radi prečítajú, tak istotne osobné venovanie či vlastnoručne napísaný list. „Dobrý nápad je aj pohľadnica s osobným venovaním. Ak darca zanechá svoju adresu, môže dôjsť k spätnej väzbe, keď sa budú chcieť poďakovať,“ dopĺňa ružomberská koordinátorka. 

Pri napĺňaní balíka by sme sa mali vyvarovať alkoholu, čerstvému ovociu, potravinám a pochutinám s krátkou dobou trvanlivosti aj ostrým predmetom. Balíky pred odovzdaním ešte prejdú kontrolou, i preto treba baliacim papierom zvlášť zabaliť spodok a vrch krabice. 

Koláž záberov z minuloročného odovzdávania darčekov. Zdroj: www.kolkolasky.sk

Projekt nadchol tisícky ľudí 

 „Je to úžasná aktivita. Minulý rok sme balíčky nedávali na Mikuláša, osvedčilo sa nám podarovať ich na Vianoce. Tí klienti, ktorí odchádzali domov, si zobrali darčeky so sebou. Pre tých, ktorí ostali, boli uložené pod vianočyným stromčekom. Porozdávali sa po štedrej večeri, tak ako to býva bežným zvykom v rodinách,“ opísala „scenár“ darovania Kamanová, ktorá bude tento rok primárne odovzdávať balíky do zariadenia ViaVitae na Plavisku. 

Keby aj nazbierali viac darčekov, než treba, vie ich posunúť ďalej. Balíky chcú darovať aj do Domova sociálnych služieb Senires či Centra sociálnych služieb Likava.

„Bolo nádherné vidieť tie rozžiarené a niekedy aj uplakané oči. Boli to veľmi silné momenty, najmä v prípadoch, keď klienti už naozaj nemajú nikoho,“ vracia sa do spomienok vlaňajšieho roka koordinátorka. 

Práve to bolo jedným z hnacích pohonov iniciátorky myšlienky. Stlmiť osamelosť a potešiť tých, ktorí už nemajú s kým tráviť sviatky. 

 „Tieto krabičky spájajú ľudí z celého Slovenska a ukazujú to veľké dobro, ktoré v ľuďoch je. Mnohí starí ľudia nemohli uveriť, že ten darček je pre nich a je nezištným darom. Smiali sa srdečne a tešili sa. Jeden pán sa po otvorení krabice dokonca rozplakal, lebo v nej našiel papuče, ktoré sa mu v ten deň rozpadli a ktoré mu boli ako uliate,“ delí sa na webe o ďalšiu reakciu Galajová.  

Teraz je pomoc smerovaná pre opustených dôchodcov v sociálnych zariadeniach. Kamanová verí, že postupne sa pomerne mladá iniciatíva posunie ešte ďalej a aj vďaka kontaktom opatrovateliek budú mať v evidencii aj seniorov, ktorí tiež zostali bez rodiny, ale bývajú vo vlastnom.  „Myšlienka sa krásne šíri a dúfam, že budúci rok sa ešte rozšíri aj o ľudí, ktorí žijú úplne sami vo svojom prirodzenom prostredí,“ vyslovuje Kamanová svoje želanie. 

Doručenie vianočného darčeka adresátom. Zdroj: kolkolasky.sk

Na základe čísel projektu Koľko lásky možno konštatovať, že dobro sa šíri naozaj virálne. Pôvodne bola zbierka vyhlásená lokálne. Iniciátorka chcela vyzbierať 30 darčekov a odniesť ich do seneckého domova dôchodcov. Napokon ich nazbierali 800. 

Vlani mal už projekt celoslovenský presah, odovzdali vyše 22-tisíc balíčkov a Vianoce tak skrášlili ľuďom vo viac ako 300 zariadeniach po celom Slovensku. Tento rok sa počet sociálnych centier zvýšil na 380, väčšie sú aj cifry dobrovoľníkov. 

Aktuálne prebiehajúca zbierka je poznačená pandémiou. Kým po minulé roky sa na odovzdávaní mohla zúčastniť aj verejnosť, tento rok od sprievodného programu upustia, kontaktné osoby privezú krabičky len k vstupným dverám zariadení, aby eliminovali riziko. Aj samotné darčeky musia pred odovzdaním pobudnúť v 10-dňovej karanténe. 

No myšlienka obdarovania práve silnejšia ešte teraz, keď v mnohých centrách nie sú povolené návštevy „a preto pocit, že ani v týchto ťažkých časoch nie sú sami, potrebujú ešte viac,“ uzatvárajú iniciátorky projektu. 

Ilustračná fotografia: záber z vlaňajšieho odovzdávania vianočných darčekov. Zdroj: www.kolkolasky.sk

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.