V tomto roku absolvovali ružomberskí hasiči už 22 výjazdov k rojom bodavého hmyzu. Počas minulého roka zasahovali v takýchto prípadoch len päťkrát.
Najčastejšie odchytávajú bodavý hmyz v rodinných domoch, rekreačných chalupách alebo bytových domoch či materských školách.
„Väčšinou ohrozenie ohlasujú dôchodcovia – staršie osoby so zníženou schopnosťou pohybu, respektíve osoby s alergiou proti uštipnutiu bodavým hmyzom alebo sú ohrozené deti, čiže je tam reálne nebezpečenstvo ohrozenia života,“ približuje riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Ružomberku Slavko Hreha.
Pri ohlásení ohrozenia bodavým hmyzom sa hasiči najskôr informujú, kde sa nachádza hniezdo. Obvykle to býva pod strechou rodinného domu vo výške tri až päť metrov. Je teda nutné zistiť, či je potrebné použiť nastavovací rebrík.
„Potom ohlasovateľovi nariadime, aby si zabezpečil deratizačný prostriedok, napríklad sprej proti osiam a sršňom. Nakoniec si s ním dohodneme čas výjazdu,“ vysvetľuje riaditeľ Hreha s tým, že najlepšie sa bodavý hmyz likviduje za súmraku či v skorých ranných hodinách, kedy sa v hniezde sústredí všetok hmyz a je pokojnejší.
Samotný zásah prebieha tak, že príslušník HaZZ v ochrannom odeve po zabezpečenom rebríku vystúpi k hniezdu, kde hmyz pomocou deratizačného prostriedku zlikviduje.
Pri odchyte roja včiel spolupracovali hasiči v minulosti aj so včelármi, no keďže v takýchto prípadoch nie je možné zistiť, odkiaľ včely pochádzajú a či nie sú nakazené chorobami, včelári si cudzí roj vziať nechcú. „Z uvedeného dôvodu sú aj včely likvidované podobne ako osy a sršne,“ konštatuje Hreha.
Aj keď sa privolanie hasičov k bodavému hmyzu môže javiť ako prehnaná reakcia, ružomberskí hasiči ešte nezažili prípad, že by sa takýto výjazd ukázal ako neopodstatnený.
Riaditeľ Hreha upozorňuje, že ak by sa tak stalo, fyzická osoba by sa dopustila priestupku za porušenie zákona o ochrane pred požiarmi. Okresné riaditeľstvo HaZZ jej tak môže uložiť pokutu až do 165 eur.
Foto – Branislav Šišovský