Kúpia si psa a do pol roka sa ho zbavia

Počet zvierat v útulkoch pribúda. Namiesto zatúlaných psov sa hromadia tí nechcení. Záujem o adopciu štvornohých miláčikov výrazne klesá.

Občianske združenie Centrum nájdených zvierat (CNZ), ktoré je zriaďovateľom a prevádzkovateľom útulku v Bielom Potoku, ešte v roku 2020 avizovalo, že sa zvýšil záujem o adopciu zvierat bez domova. Ľudia pracovali z domu, deti sa učili cez počítač, a tak vzrastala túžba prichýliť ďalšieho člena rodiny.

Tento trend je však už minulosťou. Deti sú opäť v školách a rodičia v práci. Útulky zaznamenali po ukončení protipandemických opatrení nárast počtu nechcených domácich miláčikov. A, čo je horšie, neprejavujú o nich záujem ani potenciálni adoptívni majitelia.

,,V minulosti sme po zverejnení psov na našom Facebooku mali tak veľa záujemcov, že sme museli vyberať tých najlepších. V súčasnosti  takmer nikto nereaguje na ponuky, ktoré zverejňujeme. Skôr naopak, počet psov v zariadení narastá,“ uviedla pracovníčka CNZ Oľga Lizáková.

Podľa nej adopcie od roku 2021 úplne zastali a opustených psov pribúda. Záujem prejavujú najmä susedia Česi. ,,Stane sa, že za celý mesiac sa adoptujú dvaja až traja psíky, aj to do Českej republiky, ktorá je známa tým, že Česi sú veľkými milovníkmi psov.“

Ekonomické podmienky na starostlivosť sú náročnejšie

Ľudia sa štvornohých kamarátov najčastejšie zbavujú kvôli ekonomickej situácii či ťažkým životným podmienkam. ,,V telefonátoch do útulku sa opakujú dookola tie isté dôvody, prečo sa majitelia do pol roka zbavujú psov. Keďže podmienky na chov sa u ľudí, vzhľadom na ťažké životné podmienky, rýchlo menia, tak ako nezodpovedne si zadovážia psa, tak rýchlo sa ho zbavujú,“ uviedla O. Lizáková.

Prípady sú častokrát bizarné a majitelia psov si neuvedomujú, že si kupujú živé zviera. Príbehy psov sú vo všetkých útulkoch na Slovensku veľmi podobné.

,,Ľuďom sa páči určité plemeno, tak si vyhľadajú cez internet alebo na sociálnych sieťach kontakt na množiteľov, ktorí sú najmä na juhu a východe Slovenska. Kúpia si kríženca, väčšinou šteniatko, pár týždňov u nich pobudne a potom zistia, že hryzie, ciká, treba s ním chodiť na prechádzky a nemajú na psíka čas,“ priblížila.

Pani Lizáková zdôraznila, že si treba dobre zvážiť, či aj pri zmene alebo strate zamestnania, prípadne bydliska, sú schopní ísť spoločnou, i keď ťažkou cestou spolu so psom, ktorého si zadovážili.

Majitelia sa svojich psov zbavujú aj kvôli tomu, že sú príliš aktívni. Foto: archív CNZ

Mylné predstavy o zvierati

Častou chybou pri zadovážení domáceho miláčika je aj to, že budúci majitelia si dopredu nenaštudujú, akej povahy je plemeno, ako sa bude správať a či nie je príliš aktívne. ,,Majitelia pri zbavovaní udávajú aj taký dôvod, že pes má zvýšenú aktivitu, ktorá nie je vôbec ničím zvláštna, ale skôr pre psa typická,“ podotkla Lizáková.

Ako príklad uviedla Borderskú kóliu. Ľudia ich vo veľkom kupujú, pretože ide o veľmi múdre a inteligentné plemeno, ale neuvedomujú si, že veľmi aktívne.

,,Pes potrebuje okrem kvalitnej stravy, veterinárnej starostlivosti, vody, lásky, minimálne 1až 2 hodiny pohybu a v prípade domu, kvalitný plot. Sú aj psíky, ktoré sú pohybom a veľkosťou menej náročné, tie sa odporúčajú do bytov a k málo aktívnym ľuďom. Rozumní ľudia si tieto informácie dohľadajú alebo si nechajú poradiť. Tí ľahostajní si zadovážia psa bez predchádzajúceho zváženia, a tak sa dnes útulky plnia nie zatúlanými psami, ale nechcenými psami,“ smutne zdôraznila pracovníčka CNZ v Ružomberku.

Problém vidia aj v legislatíve

Centrum nájdených zvierat v ružomberskej mestskej časti Biely Potok je financované dotáciou od mesta Ružomberok, ktorá pokrýva mzdy a prevádzkové náklady zariadenia. Ďalšia časť finančných prostriedkov plynie z dvoch percent z daní a vďaka darom od sponzorov.

Najnovšie ich v útulku trápia nové preddavky za elektriku, ktoré im mesačne vyrúbili na 1010 eur, čo pre zariadenie predstavuje likvidačné podmienky. Zatiaľ nám nevedeli povedať, čo budú s touto sumou robiť.

Okrem toho, najvyššie náklady predstavuje veterinárna starostlivosť. Za rok 2022 za ňu zaplatili 16-tisíc eur, ak nepočítame krmivo a prevádzkové náklady. Pomôcť útulkom by pritom mohol aj štát – napríklad, kontrolou dodržiavania zákona či pokutovaním.

,,Keby naša legislatíva dôsledne kontrolovala čipovanie či dodržiavanie zákona o chove spoločenských zvierat a priestupky by pokutovali, v útulkoch by sa nachádzalo oveľa menej psov,“ vyzdvihla Lizáková.

Počet psov v útulku sa mení každý deň

V útulku pribudne alebo ubudne pes každý deň, preto sa ich počet často mení. Podľa Lizákovej má CNZ roky zavedený výborný systém s Mestskou políciou v Ružomberku. ,,Psa, ktorý pobehuje po ulici, odchytia pracovníci mestskej polície a dovezú ho do útulku. My mu skontrolujeme čip a kontaktujeme majiteľa, aby si ho zobral,“ oboznámila nás so systémom.

V útulku potešili psíkov bazénom, z ktorého majú veľkú radosť. Foto: archív CNZ
V útulku potešili psíkov bazénom, z ktorého majú veľkú radosť. Foto: archív CNZ

Momentálne majú dlhodobo v útulku vlčiaka Kuba, ktorý u nich býva už viac ako rok. Dodnes oň nikto neprejavil záujem. Podobných prípadov je mnoho, niektorí ostanú kratšie, iní dlhšie. Najdlhšie poskytovali príbytok psíkovi, o ktorého sa starali dva a pol roka.

Za minulý rok prijali do útulku 109 psov. Päťdesiat z nich sa umiestnilo v zariadení, o psy sa pravidelne starali a následne ich poskytovali na adopciu, zvyšných 59 doviezla mestská polícia. Tie potom odovzdali pôvodným majiteľom.

V areáli zariadenia sa nachádza 12 bežných kotercov a jeden rohový, veľký koterec. Kapacita je 20 psov. Každé zviera je po prijatí vyšetrené veterinárom, odparazitované, čipované, vakcinované, sterilizované a následne ponúkané na adopciu.

O psíkov je v dočasnom domove dobre postarané. Foto: archív CNZ

Útulok na svojich sociálnych sieťach zverejňuje psov, o ktoré môžu budúci majitelia prejaviť záujem. Ak psa nemáte kam umiestniť, môžete ho prísť aspoň vyvenčiť každý deň od 10:00 do 15:00 hod. v prípade priaznivého počasia.

Útulok s vlastným hotelom

Centrum nájdených zvierat v Ružomberku vzniklo v apríli 2002. Zariadenie prešlo v roku 2015 rozsiahlou rekonštrukciou za 32-tisíc eur, ktorú vtedy financoval Slovák žijúci v Luxembursku – Ing. Ján Cyprich. V roku 2020, bohužiaľ, náhle zomrel.

Vynovený trávnik pre všetkých štvornohých obyvateľov útulku. Foto: archív CNZ

,,Každý dobrý hospodár túži zveľaďovať svoje zariadenie, tak aj my by sme radi vybudovali hotelovú časť v CNZ . Je veľa solídnych ľudí, ktorí by túto možnosť uvítali a naše mesto by si zaslúžilo mať celý komplex aj s cvičiskom,“ skonštatovala pani Lizáková.

Svoje plány v CNZ predstavila už v roku 2020, kedy o nich informoval aj RK Magazín. Vtedy sponzor náhle zomrel a dodnes nenašli iného, ktorý by im s realizáciou plánov pomohol.

Bude v Ružomberku psí hotel?

Fotogaléria

Foto: archív CNZ

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.