Mladí zdravotníci sa budú učiť anatómiu pomocou virtuálnej reality

Stredná zdravotnícka škola M. T. Schererovej zriadila Virtuálnu anatomickú učebňu (VAU).

O ľudskom tele sa dosiaľ učili najmä z učebníc, po novom sa budú aj pomocou 3D technológií. Stredná zdravotnícka škola Márie Terézie Schererovej otvorila Virtuálnu Anatomickú Učebňu (VAU). Vybavená je setmi pre virtuálnu realitu, 65-palcovou obrazovkou a licenciou na aplikáciu Human Anatomy VR.

„Aplikácia umožňuje študentom skúmanie ľudského tela v troch dimenziách, pretože doteraz sa všetko učili prevažne z 2D obrázkov v učebniciach. Vybrané štruktúry môžu interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby mali reálne sústavy ľudského tela v ruke pred sebou,” vysvetľuje Tomáš Brngál zo startupu Virtual Medicine, ktorý spolu so svojím tímom aplikáciu vytvoril.

Aplikácia zároveň obsahuje popis jednotlivých častí ľudského tela – od svalov, kostí, ciev, nervov, orgánov až po jednotlivé sústavy – spolu s ich slovenskými i latinskými názvami. Osvojené vedomosti si študenti môžu otestovať aj interaktívnou formou testov.

Aplikácia Human Anatomy VR. Zdroj: Stredná zdravotnícka škola M.T. Schererovej.

Náročný predmet sa bude vyučovať ľahšie

Anatómia patrí v zdravotníckych študijných odboroch k nosným predmetom. Pre veľký rozsah učiva a latinské názvoslovie je však pre veľkú časť žiakov jeden z najťažších.  „Študijný predmet je náročný na predstavivosť, učenie a zapamätanie,“ hovorí Antónia Dobrovičová, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Ružomberku.

Vďaka virtuálnej realite však bude podľa riaditeľky výučba anatómie jednoduchšia. Nebude len o pojmoch, žiaci si budú môcť jednotlivé orgány a ich umiestenie v tele oveľa jasnejšie predstaviť. „Dostaneme sa dovnútra ľudského tela. Ak sa učíme napr. o krvi a cievnom systéme, môžeme vidieť, akým spôsobom funguje: ktoré sú tepny, ktoré cievy, kam ústia,“ približuje Dobrovičová.

Riaditeľka si zároveň myslí, že štúdium sa vďaka technológii stane pre žiakov atraktívnejšie, učivo si zapamätajú ľahšie a dlhodobejšie. „Ak sa v prvom či druhom ročníku dobre naučia anatómiu, vedia znalosti aplikovať v iných predmetoch,“ menuje ďalej prínosy riaditeľka.

Na učebnice pritom úplne nezanevrú.  Pri výučbe budú kombinovať knihy s 3D technikou, vo väčšej miere však plánujú využívať práve techniku. K dispozícii majú momentálne 6 špeciálnych okuliarov Ocolus Quest. Plánujú ich rozšíriť na 15, viac nemohli zakúpiť pre pozastavenú výrobu kvôli koronavírusu.

Skúšanie setu virtuálnej reality. Zdroj: Stredná zdravotnícka škola M.T. Schererovej.

Nevyhrali v súťaži, našli inú cestu

Škola sa pôvodne zapojila do súťaže, v ktorom mohla zriadenie učebne vyhrať. Spomedzi 17 prihlásených sa dostala do finálovej päťky, z novej technológie sa však napokon tešili študenti v Košiciach.

„Všetci, vrátane zamestnancov školy sme boli za učebňu veľmi zapálení, preto sme cez zriaďovateľa, Kongregáciu milosrdných sestier Svätého kríža, napísali projekt na finančnú podporu. Prešiel,“ hovorí Dobrovičová, ako sa napokon dostali k učebni v hodnote takmer 40-tisíc eur.

Slúžiť bude takmer 260 žiakom zo študijných odborov zdravotnícky asistent a praktická sestra a učebného odboru sanitár. Škola však technológiu plánuje postupne sprístupniť aj študentom z iných škôl. „Je to naša vízia. Aj pri tvorbe projektu sme uviedli, že učebňu chceme sprístupniť školám, aby aj oni mohli v rámci hodín biológie či prírodopisu zažiť vyučovanie pomocou virtuálnej reality,“ potvrdila zámer Dobrovičová.

V Ružomberku ide v poradí o ôsmu anatomickú učebňu na Slovensku a Česku z dielne Virtual Medicine. Ružomberskí študenti však ako prví na Slovensku využívajú VAU najnovšej generácie.

Novo vybudovaná virtuálna učebňa. Zdroj: Stredná zdravotnícka škola M.T. Schererovej.

Titulná fotografia – záber z dňa otvorenia VAU učebne v Strednej zdravotníckej školy M.T. Schererovej. Zdroj – facebooková stránka Strednej zdravotníckej školy M.T. Schererovej.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.