Návšteva, akú ružomberská Rozeta neočakávala

Galéria Rozeta prináša výstavu s názvom Návrhári a návrhárky, ktorá predstavuje autentické návrhy a tvorbu piatich autorov. Všetci pôsobili ako textilní dizajnéri v bývalej fabrike v Ružomberku.

Na začiatok druhej polovice druhého mesiaca Ružomberského leta 2023 to bola predovšetkým dobrá myšlienka programu domácich výtvarných umelcov. Vernisáž si v piatok 21. júla prišlo pozrieť viac návštevníkov aj s najmenšími ratolesťami než sa čakalo. Navzdory tomu, že to bol posledný pracovný deň v týždni, kedy už miestni obyvatelia myslia na to, aký program a kde si ho v teplom počasí urobia na sobotu a nedeľu.

Galéria Rozeta na Plavisku, kde sa schádzajú výtvarní umelci, bola tento raz v jej najväčšej sále úplne zaplnená. Nechýbali hlavne tí, ktorým malo patriť toto dokonale zorganizované podujatie, vedené akademickým maliarom Pavlom Ruskom a Zuzanou Gažíkovou, riaditeľkou Galérie Ľ. Fullu v Ružomberku. V nostalgii už takmer 16-ročného zániku textilného priemyslu v meste to mala byť pracovná skupina bývalých textilných návrhárov a dizajnérov Bavlnárskych závodov V. I. Lenina (BZVIL) a neskôr Texicomu, ku ktorej patril aj textilák a výtvarný umelec Pavol Rusko.

Podujatie okrem Pavla Ruska a kurátorky výstavy textilných návrhárov a dizajnérov Zuzany Gažíkovej otvoril aj viceprimátor mesta Ružomberok Robert Kolár. Vďaka Fondu pre podporu umenia a mesta Ružomberok sa tak stalo a umelecký piatok v ružomberskej Rozete si mohla vychutnať takmer stovka návštevníkov.

Na stenách galérie ste mohli vidieť umelecké diela Jozefa Bajúsa, Danice Doležajovej,  Jána Havrilu, Pavla Ruska a Júlie Sabovej. Kresby a umelecky ladené grafiky pre textilného návrhára zvečnené na bielych stenách zviedli profesionálov tejto branže zaspomínať na časy dávno minulé. Fotografie z dielne fotografa Štefana Ižu k tomuto príspevku nech oživia do budúcnosti stretnutie silnej garnitúry textilákov – návrhárov a dizajnérov – jedenástky skladajúcej sa z ôsmich žien a troch mužov. Jedenástky niekdajších pracovníkov Bavlnárskych závodov, ktorí prišli na stretnutie.

V nostalgii na rozpadávajúcu sa budovu tretej pradiarne bavlnárskeho závodu

Nie príliš vľúdne pohľady poskytuje v súčasnosti táto schátraná budova najmä z okoloidúceho vlaku, ktorý opúšťa mesto Ružomberok na západe. Kedysi bola v jej časti aj miestom výtvarného stvárnenia textilu pracoviskom návrhárov – dizajnérov, ktorí už v zániku premenovaného podniku na Texicom končili v budove obchodného úseku. Tí, ktorí z nich  do Rozety došli, si poriadne zaspomínali.

Na fotografiách inštalovaných na bielych stenách galérie hľadeli na ich návrhárske práce a kresby pohodené v papierových škatuliach na prepadávajúcej sa podlahe viac ako sto rokov existujúcej budovy. Takéto pohľady by už dnes zachytil len odvážny fotograf vchádzajúci do týchto priestorov, aby každým dotykom jeho chodidla, overoval stabilitu budovy a jeho vlastnej bezpečnosti.

Dokument o dizajnéroch a návrhároch z Ružomberka

Stará dobrá partia fachmanov textilákov a dizajnérov si z videoprodukcie organizátora výstavy, ktorá potrvá v Rozete do 24. novembra tohto roku, pripomenula staré plodné časy bavlnárskej textilky. Slávnu etapu pripomenul aj slovenský film dokumentárny o dizajnéroch a návrhároch z Bavlnárskych závodov VIL natočený v roku 1987.

Na stene, kde dopadali lúče z videoprojektora, sa mnohí a mnohé z nich a dnes tie najstaršie (ani L. Smýkalová a M. Kmeťová) mohli v zápale pracovnej činnosti vidieť, ako to s profesionálnym fortieľom robili za čias starších koloristických matadorov národného podniku, akými boli Z .Mach a J. Raksa. Vo filme sa objavil aj bývalý vedúci pracovník výrobného úseku M. Bárdy, v krátkej reči hovoriaci pracovnej skupine o nákladoch na farby a pomocné textilné prípravky.

O textilke bude aj ďalšie pokračovanie v stretnutiach s umelcami

Plány umelcov z Rozety neskončili jedným piatkovým teplým júlovým podvečerom, ktorý na Plavisku navštívila domáca komunita priaznivcov umenia, kde bolo vidieť i viaceré tváre ružomberského verejného a kultúrneho života. Rady návštevníkov podujatia doplnili výtvarní umelci, architekti, riaditelia mestských podnikov a iných kultúrnych a historických ustanovizní z okresu Ružomberok.

Podľa slov riaditeľky Zuzany Gažíkovej, Rozeta v spolupráci s Galériou Ľ. Fullu hodlá v septembrových dňoch uskutočniť ďalšie stretnutia. Majú mať tematický charakter a vzťahovať sa na iné textilné výroby a ich činnosti, ktoré si treba po rokoch pripomenúť.  A o to viac v meste s textilnou tradíciou a podnikom, ktorý v jeho minulosti zabezpečoval prácu pre viac ako päť tisíc zamestnancov z mesta a jeho okolia.

Fotogaléria

Foto: Štefan Ižo

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.