Novou expozíciou sa chcú priblížiť modernému svetu

V Liptovskom múzeu otvorili stálu expozíciu Stredoveké a novoveké dejiny Liptova, ktorá obsahuje inovatívne smart prvky.

Smart prvky dnes nie sú žiadnou raritou, práve naopak, sú bežnou súčasťou múzeí v zahraničí. Liptovské múzeum v Ružomberku sa chce priblížiť novodobému svetu, a preto v utorok 28. júna predstavilo a slávnostne otvorilo novú modernú expozíciu, ktorej súčasťou sú zachovalé historické predmety z rôznych storočí, ale aj interaktívna tabuľa, ktorá obsahuje liptovské erby, pradávne listiny či kvíz.

„Expozícia vás uvedie do stredoveku a ranného novoveku Liptova aj formou svojej architektúry, ktorá vám priblíži samotnú dobu, či už v podobe palisád, alebo ranného stredovekého hradiska,“ načrtol o najnovšej expozícii historik a kurátor Karol Dzuriak.

Zamestnanci múzea sa snažili využiť v maximálnej možnej miere depozitáre Liptovského múzea. Niektoré predmety už boli kedysi použité v predchádzajúcich výstavách, iné doteraz neuzreli svetlo sveta. ,,Túto expozíciu sme si dali trošku ako darček k 110. výročiu vzniku Liptovského múzea. Za ten čas sa nazbieralo viac ako 200-tisíc zbierkových predmetov,“ uviedol na úvod Michal Kovačic, riaditeľ Liptovského múzea.

Každá časť výstavy je výnimočná svojimi dobovými predmetmi. Foto: Patrícia Kurpašová

Pre malých aj veľkých

Výstava nie je určená len pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu. Je určená pre všetkých bez ohľadu na vek. Nachádzajú sa tam pravé aj nepravé šperky, gombíky, pečatidlá liptovských miest a obcí, oštepy, kopije, brnenie, meče a mnoho iného. Niektoré predmety siahajú až do 12. storočia.

,,Každý si tu nájde svoje. Keď chce niekto ľudský príbeh, tak sa stretne s Jánom Korvínom. Keď niekoho zaujíma, ako vyzeral hrad Liptov, uvidí jeho trojdimenzionálnu rekonštrukciu, keď sa niekto zaujíma o dobové šperky, tak si tiež príde na svoje,“ priblížil zaujímavé časti výstavy jej kurátor. Deti si dokonca môžu vyskúšať repliky pradávnych nástrojov.

Kópia portrétu 13-ročného liptovského kniežaťa Mateja Korvína. Foto: Patrícia Kurpašová

Súčasťou modernej expozície je interaktívna tabuľa, pri ktorej môžete postáť aj hodinu. Ponúka viaceré témy, mapy, informácie, fotografie, ale aj kvíz. ,,Interaktívna tabuľa dopĺňa expozíciu svojím dotykovým systémom, kde si môžete prelistovať liptovské erby, mapy, listiny, knižnice či sakrálne umenie, ktorých súčasťou je vedomostný kvíz,“ predstavil nám dotykový systém Dzuriak.

Interaktívny dotykový stôl prepája históriu so súčasnosťou. Foto: Patrícia Kurpašová

S modernou expozíciou majú veľké plány

Expozícia je vo viacerých miestnostiach, pričom návštevníci do nej vstupujú z expozície Archeológie cez štylizovanú bránu slovanského hradiska a fragmentu dreveného palisádového opevnenia, kde ich vítajú postavy Slovana a Slovanky v dobovom oblečení.

,,Pokúsili sme sa nadviazať na expozíciu, ktorú už v našom múzeu máme a dotýka sa najstarších dejín Liptova. Úplne symetricky sme pokračovali v ďalšej miestnosti expozíciou stredovekých a novovekých dejín Liptova,“ vysvetlil Kovačic, ktorý dodal, že v pláne majú dokončiť celé poschodie, na ktorom sa expozícia nachádza.

Najstaršie dejiny Liptova nájdete hneď v prvej miestnosti expozície. Foto: Patrícia Kurpašová

Návštevník sa následne dostáva do symbolického nádvoria hradu Likava, kde je centrálnym prvkom historická maketa hradu obkolesená militáriami a ďalšími zbierkovými predmetmi z obdobia stredoveku.

V ďalšej časti expozície je umiestnený projekčný dotykový stôl. Návštevník si môže vybrať jednu z tém v aplikácii: hrad Likava, historické mapy Liptova, stredoveké listiny, erby zemianskych rodov Liptova, sakrálne umenie a mnoho ďalších. Po zvolení konkrétnej témy sa mu zobrazia doplnkové informácie a historické dokumenty, ilustrácie a videoanimácie.

Nová expozícia ponúka návštevníkom inovatívny a zodpovedajúci kultúrny a vzdelávací priestor na edukačné činnosti a trávenie voľného času. ,,Naším cieľom je adekvátna a interaktívna prezentácia našich zbierkových predmetov, ich ochrana pri prezentovaní a taktiež snaha zaujať a vzdelávať návštevníka cez netradičné typy interaktívneho vybavenia,“ priblížila Martina Vilčeková, odborná referentka kultúry Liptovského múzea.

Zapojili sa do súťaže a vyhrali

Samotný projekt trval približne rok a pol, pričom v januári minulého roka požiadali o grant na výtvarno-architektonický návrh, na základe čoho v súťaži získali finančné prostriedky na realizáciu. Expozícia Stredoveké a novoveké dejiny Liptova sa realizovala na základe návrhu Ing. arch. Mariána Hercega, ktorého návrh porota v súťaži návrhov vyhodnotila najlepším bodovým hodnotením. Realizáciu neskôr zverili do rúk odborníkov z Ústavu technológií a inovácií v Bratislave.

,,Som rada, že práve Liptovské múzeum začína fázu realizácie smart koncepcie v rámci Žilinského kraja. V dnešnej dobe je dôležité prepojenie moderných prvkov, ktoré pozná naša mládež, práve s tými historickými,“ povedala na slávnostnom otvorení Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

,,Za výstavu vďačíme trojici zamestnancov Liptovského múzea – Karolovi Dzuriakovi, ktorý je autorom libreta, Rastislavovi Moldovi, ktorý držal odborné krídla nad celou expozíciou a inštaláciou a Simone Sliackej, ktorá prešla z jedných dverí do druhých, pretože nová expozícia je pokračovaním jej skvelej expozície Najstaršie dejiny Liptova, za ktorú bola ocenená ako najlepšia expozícia v roku 2019,“ vyzdvihol riaditeľ múzea.

Likavský poklad si návštevníci obľúbili

Koncom februára tohto roka v Liptovskom múzeu otvorili dlho očakávanú expozíciu Poklady spod Likavy, ktorá prilákala množstvo návštevníkov.

Poklady spod Likavy sú už v múzeu

,,Chceme, aby sa zvýšila návštevnosť Liptovského múzea, ktorá je našťastie momentálne vysoká, aj vzhľadom na Likavský poklad, ktorý vystavujeme. Už v máji tohto roka sme prekročili čísla návštevnosti, aké sme za celé predchádzajúce roky nemali. Znovu sme vrátili Liptovské múzeum na mapu kultúrneho diania v Ružomberku,“ potešil sa Kovačic.

Stálu expozíciu chcú ešte vynoviť ďalšími modernými prvkami. V pláne sú televízne obrazovky či virtuálna realita. Potrebné sú však ďalšie financie. ,Prajeme si, aby ju videlo čo najviac ľudí. Je to veľká expozícia, ktorá sa neotvára každý rok,“ opísal výstavu Rastislav Molda, zástupca riaditeľa pre vedeckú a autorskú činnosť.

Fotogaléria

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.